Yeni doktordan inciler

Ben bu çocuğun hiçbirşeyi yok dedikçe birşey çıkmak zorunda mı? Sen misin hoşçakal alerji diyen, al sana der gibi resmen! Test sonuçlarında karaciğer enzimlerin yine azıcık yüksek(SGOT-AST 62), geçen seferkinden farklı olarak inek sütü alerjisi pozitif(SpIgE Cow’s Milk 0,57), diğerleri temiz. Doktorunun tavsiyesi yine sana ve bana mutlak diyet! Yani annelik tarihimin en zor günlerine geri dönüş. Ben  değer çok düşük diye itiraz eder gibi olunca hekim olarak görevinin teşhis koymak olduğunu, tedavi önerisine uyup uymamanın benim tercihim olduğunu sert bir dille ifade etti. Artık seni takip edemezmiş, bizim bir pediatrik gastroentologa gitmemiz gerekiyormuş. Ama doktor da tavsiye etmeyecekmiş çünkü benim o yönüm kuvvetliymiş, nasıl olsa ben araştırır en iyisini bulurmuşum. Biraz ironi sezdim, rahatsız oldum. Ben şampuanımı bile değiştirmekten hoşlanmayan biriyim, iş ki alerji dışındaki görüşlerine çok değer verdiğim doktorunu değiştireyim. Ama kendisi resmen bana gelmeyin dedi. Zaten farklı bir görüş almak için doktor araştırmış ve seçeneklerimi 4’e indirmiştim. En liberalinin görüşünü almaya karar verdim, Dr.Kadir Tuğcu. Gerçek alerjik bebeklerin sayıca çok az olduğunu savunan bu adam da sana alerji teşhisi koyarsa işte o zaman ciddiye almaya, kayıtsız şartsız ne deniyorsa yapmaya karar verdik babanla.

Aslında benim bir çocuk doktorunda aradığım kriterlerin(kadın olacak, genç olacak, profesör olmayacak, çocuğu olacak, ilaç vermekten kaçınacak, anne sütçü olacak, eve yakın olacak ve dilediğim zaman ulaşabileceğim biri olacak) kadın ve genç olmaması haricindekilere uyan bu doktor hakkında ortalıkta bir sürü farklı görüş dolaşıyor. Çok yakınımdaki üç anne arkadaşım kendisine gidiyor olmasa, seçimim bu yönde olmazdı sanırım.

Neyse Cumartesi günü kontrole gittiğimizde bizi gayet güzel karşıladı. Hakkında ne duyduysam birebir aynı şeyleri sanki bir scriptmiş gibi arka arkaya sıraladı. Yaptığı espiriler bile aynıydı. İçimden sıkılmıyor mu bu adam acaba her gelene aynı şeyleri anlatmaktan diye geçirdim ne yalan söyleyeyim. Alerji konusunda içimi rahatlattı rahatlatmasına ama kafama yatmayan bazı söylemleri de oldu. İşte Kadir Tuğcu’dan inciler:

 • Siz çok fena söğüşlenmişsiniz. Ah yavrum çocuğu boşuna delik deşik etmişsiniz. Yapılan bu testlere hiç gerek yoktu. 4 yaşından önce alerji testleri doğru sonuç vermez. Çocuk burada süt burada, verirsin sütten azıcık kızarıp bozarıp nefesi tıkanırsa aaa alerjisi varmış vermeyelim dersin bu kadar basittir.
 • Bunun dışındaki tüm ufak tefek reaksiyonlar önemsizdir, zamanla geçer. Bunca yıllık doktorluk hayatımda bunca hastamın arasında 10 yılda 1 gerçek alerji vakası görüyorum. Gerisi alerji adı altında sömürülen anne ve babalar!
 • Kaldı ki sizin çocuğunuz aylardır peynir ve yoğurt yiyormuş, büyük bir reaksiyon göstermemiş. Bunlar nedir peki inek sütü değil mi?
 • 12. aydan evvel inek sütü verilmez diyenler var. Sorarım kendilerine yeni doğmuş bir bebeğe mama veriliyorsa içeriğindeki nedir inek sütü tozu değil mi? Burada mama firmalarına büyük bir giydirme yaptıktan sonra, bu konudaki komplo teorilerinden bahsedip, anne sütünün önemi ve halen emzirdiğim için tebrik faslı ile konuyu bitirdi.
 • Tesadüfen doktora gitmeden az önce yaptığın kakayı inceleyip, neler yediğini dinledikten sonra– Kakasında hiçbir alerji belirtisi yok, bayağı büyük insan kakası yapıyor, ev yemeğini fazla bile yiyor. Çalıştığın için günde 4 kez verdiğin anne sütü yetmiyordur ona, menüsündeki süt ve süt ürünlerini arttırmanız lazım! Sadece öğlen et ağırlıklı ev yemeği yesin akşam inek sütünden muhallebi verin, sütlaç verin. Bu çocuk et, süt, yumurta ile büyüyecek, sen hiç sebze yiyerek kilo alan adam gördün mü?
 • D vitamini hariç, diğer tüm vitaminleri, demir damlasını bırakın.
 • Halen az su içtiğini söyleyince- Bu iyi birşey, anne sütü alan bir çocuk çok su içiyorsa 3 sebebi vardır. Ya çok kalın giydiriliyor ve terletiliyordur, ya çok yoğun kıvamlı mama takviyesi yapılıyordur ya da açtır.
 • Zaten çok iyi bildiğimiz, uyguladığımız ve çok faydasını gördüğümüz tavsiyeler-Çocuğu kat kat giydirme, ev soğuk olsun, hergün sokağa çıkart, çocuk soğuktan hasta olmaz mikroptan olur.
 • Gereksiz yere ilaç verme çocuğa. Aşılar 10 çocuktan birine ateş yapacak diye tüm hastalarına fitili dayayan meslektaşlarım var benim. Yazık!
 • Dikkatle muayne edip ölçüp biçtikten sonra- Beni başka doktorun yaptığı ölçümler ilgilendirmez. Bu çocuk 1 yaşına 1 hafta kala 74 cm ve 9 kg. Boyu ortalamanın 1 cm üzerinde, kilosu ortalamanın 600 gr altında. Söylediklerimi yedir, 1 ay sonra gel ben buradayım, bak nasıl kilo alacak çocuk. 1 yaşından sonra ayda 100 gr alsa bile normal, seninki 200 alsa açığı 6 ayda kapatır. Biraz ince kemikli olacak denebilir sadece. Hiç mi kafalarını kaldırıp size bakmamışlar, hiç bu anneden bu babadan küçük çıkabilir mi yahu!
 • Muayne esnasında sen adamın burnunu sıkıp kahkahalarla gülünce-Normalde bu aylarda ayrılık kaygısı başlar bu çocuk seni hiç takmıyor. Hıı evet çok uyumludur benim oğlum deyince, sen hiç kendine paye çıkartma çok güzel baktım büyüttüm diye, çocuğun yapısı budur senle alakası yok!
 • İşte hiç katılmadığım görüşü-Kamuoyundaki şeker tartışmaları gereksiz. Çiftçiler ve şeker fabrikasındaki işçiler aç kalmasın diye biz şekeri 7 kat pahalıya alıyoruz. Bakın görün 5-10 sene sonra nişasta bazlı şeker zararlı değil diye açıklama yapacaklar.
 • Anlatsa da anlayamadığım görüşü-Pekmez şekerden daha zararlı. Ayrıca kan filan yapmaz hurafedir. Eskiden şeker pahalı olduğu için, çocuklara reçel yerine pekmezi önerdiler kan yapar hurafesi ile. O günlerden bugünlere geldik. E ama hocam biri meyve şekeri, vücudun kolaylıkla yakabileceği türden şeker– Biri glukoz diğeri fruktoz, glukoz daha zararlı çünkü bla bla bla…..Diyorum ya anlamadım. Ben şeker yerine pekmez vermeye devam edeceğim.
 • Kesin yanlış olduğunu bildiğim görüşü- Piyasadaki tüm sütlerin içeriği aynı, sadece paketleme şekli ile günlük süt ve uzun ömürlü süt diye ayrılıyorlar.

Özetle ben herşeyin en iyisini bilirim, benden başka herkes hikayedir tarzında bir muayneydi. Yani normalde benim hiç hoşlanmadığım, yeniliklere kapalı, yaşlı, dediğim dedik doktor tipi. Bir yanda tonla ailenin muzdarip olduğu alerji gerçeği, bir sürü doktorun topluca fikir birliği etmişcesine verdiği diyetler, diğer yanda hiç birşey yok diyen bi doktor? Şu anda tecrübesine saygı duymak fazlasıyla işime geliyor. Bunca çocuk görmüş, sende bir terslik olsa kesin anlardı diye içimi rahatlatıyorum.  Söylediklerini de denemeye değer buluyorum, birkaç ay da böyle gidelim bakalım.

İçgüdülerime güvenerek yola devam ediyorum ama sormadan da edemiyorum annelik niye hep bu ikilemlerle dolu?

31 Responses to Yeni doktordan inciler

 1. Berrin dedi ki:

  Ben meral saracel diyorum:)

 2. Seda dedi ki:

  e bu doktordansa benimkine de gidebilirmişin 🙂

 3. NAZLI KEY dedi ki:

  o ikilemler pek bitecek gibi görünmüyor. mesela ben, doğum sırasında karnımda makas unutmak yerine septisizm tohumları ekildiğinden endişe ediyorum.
  şaka bir yana, maddeler benim gözüme çok da feci görünmedi. bir çoğu bizim doktorumuzla da örtüşüyor.
  yalnız mevcut doktorunun laf çakmasına ben bile kıl oldum.
  ama şu konuda seninle hemfikirim insanın kanının ısınması lazım bir kere. önce kendin sevmelisin doktoru.
  şimdiki aklım olsa, Arda 5 günlükken bana, bu çocuğu besleyememişsin diyen doktora uçan tekme ile girişebilirmişim mesela. insanın nutku tutuluyor sanırım.
  senin yaşadıklarına da bakınca ne ucuz diyorum bu memlekette insan hayatı. her doktordan ayrı bir kafa karışıklığı ile çıkmak, tam kafan yatarken hoop başka bir arıza ile karşılaşmak…

 4. ceylan dedi ki:

  Nihan sana benimkini de öneririm Ahmet Özen yeditepe üniversitesi hastanesinde ben çok memnunum bende malesef kadir tuğcuya gitmiştim kafam ambale olmuştu o kilasik klişe bir şeyler biliyor senin 40 yıldır bildiğin pekmezi karalıyor Demiri tam klimanın karşısında soydu ben üşür diye giydirmeye çalıştığımda bozdu beni klimanın karşısında 1 saat geçirince sonra çok bilmiş bir şey olmaz diyen ukala yüzünden demir üşütmüştü ben de daha götürmedim sen yazınca da daha bir uyuz oldum şimdi:)

 5. muge dedi ki:

  Nihan anne,
  Kadir Bey’de ben de hep benzer ikilemlerde kalıyorum. Aynen senin söylediğin gibi namına hürmeten götürüyorum Gökçe’yi. Bir de genel olarak rahatlığı, ananeyi bilimle harmanlaması bana iyi geliyor. Ama bir tarafım da hep acaba diyor.

  Ben baştan beri Demir’de de Duru’da da herhangi bir peroblem olmadığı izlenimindeyim. Ama anneler çok hassasken ve üzücü mesailer veriyorken çok da bir şey söyleyemiyorsun. O yüzden Kadir Bey’in her ikinizin de meleklerine verdiği karneye çok ama çok sevindim.

  Gökçe’de 11. ay itibarı ile 8 kg 200 gr, yani 300 gr eksik ama başka doktorlara göre eminim çok daha fazla eksiktir. Ben şimdilik bunun normal olduğunu satın alıyorum ve Tuğcu’ya devam diyorum. Bir de Ayşe Öner’e çok hürmetim var benim, kitabında başka doktor yerine onun olması içimdeki referans arayışına dokunuyor.

  Ama ben de adını koyamadığım “doktor benim bilirim” tavrında Gökçe’yi boşlama ya da herhangi bir sebepten irileme sezersem uzarım. Arkadaşının verdiği klima örneği cuk oturuyor misal.

  Sevgiler.

 6. zehra dedi ki:

  7 aydır alerji ile boğuşan biri olarak seni o kadar iyi anlıyorum ki…Bizim bütün testlerimiz negatif, total ıgemiz düşük…Doktorumuz deneme yapın diyor ama deneme yapınca da çağan deliriyor, dün sadece 2 kaşık yoğurt verdim ama çağan gece sürekli ağladı…Daha hiç diş çıkarmadı…Sıkıntı bu mu yoğurt mu nerden biliyim. Kuzum da söyleyemiyor, sadece boncuk boncuk ağlıyor…Şimdi gel de dene,nasıl deneyim…
  İşe başlayacam kafam soru işaretleri ile dolu…Ya biri süt ürünü verirse ya birden tepki gösterirse ya şu ya buu ya bu çoçuğun alerjisi yoksa ben onu mahrum ettiysem dıdıdıdıdı…..
  İkilemler değil çoklu denklemler kafamı kemirenler…O kadar çok bilinmeyen var ki sonuca nasıl gideyim ben…
  Bu ikilemler yüzünden yaşadığım o korkunç stres ve diyet dönemi benim en büyük hazinem olan sütüme darbe vurdu. Ve en üzücüsü benim sütüm bitti,( SAKIN KENDİNİZİ ÜZÜP SÜTÜNÜZÜ AZALTMAYIN) tek tesellim oğlumun alerjik mamayı azda olsa yemesi…Çünkü çoğu bebek onu kabullenmiyor…Düşün ki bebeğim mama yiyor diye seviniyorum.
  Testlere mi doktora mı sezgilere mi neye güveneceğini şaşıran ben, benim kaosumda benle birlikte boğulan minicik çağanım…Alerji bizim hem fizik hem de ruh sağlığımızı etkiledi…Akışına bırakacağım diye hergün kendime söz veriyorum ama işte anne olmak çokkkkkk zor…Hepimize allah yardım etsin. Ve herşeye rağmen şükür ediyorum ki allah çaresiz dert vermesin…Ve yaşanan her sıkıntılı dönem sadece birer anı olarak belleğimizde yer edip geçip gitsin…
  ŞİMDİDEN DEMİR BEBEĞİN YAŞINI KUTLAR, BAŞTA SAĞLIK, HUZUR, GÜLÜCÜKLER VE YEPYENİ KEŞİFLERLE DOLU YENİ YAŞLAR DİLERİM….

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Berrin-Biliyorsun o da listedeydi. Bu gidişle her ay başka doktora giderim ben elbet sıra ona da gelecek. De üşeniyorum çocuğu Levent’e taşımaya. Benim her gün taşındığım yetiyor da artıyor 🙂
  @Seda-Oradayken seni andım zaten, ha hareket tavırlar aynı seninki 🙂 Tek fark bu mama ve ilaçtan nefret ediyor.
  @Nazlı-heheh septizim tohumuna bayıldım. Benim içimi de açmadılar nereme ektiler acaba bunları 🙂
  Arda 5 günlükken sana o lafı eden doktor empati yeteneği gelişmemiş bir öküzmüş hakkaten. Bu şekilde sütü olan kaç anneyi emzirmekten soğutup mamaya başlatıyor bu doktorlar bir düşünsene. Valla Kadir Tuğcu’nun dediği kadar var bu mama firmaları ile doktorlar ortak çalışıyor.

 8. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Ceylan-Onu da ekliyorum listeye canım. Hatta bugün oraya göz kontrolüne gidiyor Demir, gitmişken gösterseler mi acaba 🙂 Diyorum ya bu gidişle sırayla giderim ben.
  Senle bunu konuşmuştuk galiba, tüm kusurularını bilerek gittim adamın. Ama şu anda bana alerji diyeti önerecek hiçbir doktoru görmek istemiyorum.
  @Müge-O üç annenin biri sensin canımz aten, diğerleri de Peri ve Nihan K. demek herkesde benzer hisler uyandırıyor. Yine de şu anda kendisine güvenmeyi seçiyorum. Doğru karar olduğunu umarak.

 9. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Zehra-Bu anlattığın tabloya o kadar yakındım ki ben. Nasıl oldu da silkinip uzaklaştım bilmiyorum. Sanırım teteikleyen şey sütteki inanılmaz azalma oldu. Keşke o dönemde sana da destek olabilseydim. Ne kadar yıpransan da sen çocuğun için doğruyu bense yanlışı yapıyor olabilirim. Lütfen geriye dönük pişmanlıklar yaşama.
  Doğum günümüz ile ilgili güzel dileklerin için de çok teşekkür ederiz, bilmukabele demek istiyorum.

 10. Bebeğin uyumlu olmasına seninle alakası yok demiş ya, komik bu adam! insan aferin iyi yetiştirmişin der. Biraz empati ve sempati kıtlığı var maalesef :))

 11. beyza dedi ki:

  Nihancım,
  Doktor tarafından bırakılma işi sadece benim başıma geldi sanıyordum. Bizimki bir de 2,5 senelik doktorumuz, 2 doğum ve defalarca hastanede yatışlarımızda samimi olduğumuz bir kişiydi. Artık tarz mı diyeyim, bu samimiyetin getirdiği durum mu diyeyim bilemedim ama bize açıkça getirmeyin de diyemedi benimki. Biz 2 ay devam eden öksürük krizleri sonunda aynı 2 ilaç önerilip durunca “tamam, bu adamın bizim çocuğumuzun derdine çare bulmaya niyeti yok” deyip bir daha kendisine gitmedik. Ateşle gittiğimiz acilde ilk defa denk geldiğimiz doktora durumu açıp onun önerdiği ilaçları kullanınca sorunumuz kısa sürede çözülüverdi. Doktor değiştirmek zor bir süreç, umarım gönlüne göresini en kısa zamanda bulursun.
  Bu arada doğumgününüz kutlu olsun 🙂
  Sevgiler.

 12. cokoprenses dedi ki:

  ne yedir dedi merak ettim:)ne güzel ya sabah kahvaltıda muhallebiye veda etmişsiniz.üff bizimki nasıl geçecek bakalım omlet momlet:)

 13. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Peri-Ayda senin eserin değil huyu güzel çocuğun, otur sıfır 🙂
  @Beyza- Ya şimdi seni okuyunca acaba arada doktor değiştirmek iyi birşey diye düşündüm. Darklı bir bakış açısı, birinin göremediğini diğerinin görmesi, iyi birşey sanki. Çok teşekkür ederiz efendim, darısı başınıza. farkında mısın bilmiyorum ama ikinciyi de kocamn ettin 🙂
  @Çokoprenses- Et,süt,yumurta! Çocuk bunlarla büyürmüş, göreceğiz. Bu ay 2 azı çıkarttık, az yiyor, az alacak diye tahmin ediyorum. Hiç takma kafana bulamacı nasıl bırakacak diye, bir gün yemeyecek. Mecburen yerine birşey yemek zorunda klacak. Bizde aynen böyle oldu!

 14. CokBilmis dedi ki:

  Ben Kadir Tuğcu’yu üyesi olduğu forumdan ve makalelerindne takip ediyorum. Kızımı da onun önerileri doğrultusunda büyütüyorum. Hatta kendi gittiğimiz çok ünlü profesör doktorumuzu dinlemeyip, Kadir Bey dedi diye bronşiolit olan kızımı antibiyotiksiz iyileştirebileceğime inandım ve gerçekten de iyileşti. Ammmaaaaa; Kadir Bey’e giden herkes şikayetçi. Çok sert, sürekli ona buna giydiren, anneye laf çarpan, ben bilirimci bir yönü varmış. Ayrıca bazen gerçekten de anlamsız şeyler söylüyor 🙂 Bu nedenle ona götürmüyorum kızımı.
  Hayır, ben de ona benziyorum zira. Mesleğimde başarılıyımdır ama çok ters konuşurum, patavatsızımdır, lafımı sakınmam, tersimdir bi de 🙂 Rumuzdan da belli ya, çok bilmişimdir, karşımdakini sinir ederim 🙂 Yani Kadir Bey ters bir adam olabilir ama düşüncelerine saygım var.
  Kızım şu anda 18 aylık. Hiç antibiyotik kullanmadı. Kışın 3 ay süren öksürüğü oldu. SOn 3 haftadır da durmadan öksürüyor. AMa ben bu duruma seviniyorum. Çünkü Kadir Bey bir yazısında savunma sistemimizin, vücudumuza giren basit mikropları tamamen öldürmeyip, basit hastalığı aylarca sürdürdüğünü ve bu şekilde daha ciddi mikropların vücuda girişini engellediğini yazmıştı bir makalesinde. Zira vücutta bir mikrop varken, ikincisi asla giremezmiş. YAzdıkları bana mantıklı geldi. Kızıma asla ilaç vermedim: Yok balgam sökücü, yok öksürük giderici, yok ateş düşürücü, hiçbirini vermedim. Ve son doktor kontrolümüzde doktorumuz bize “Bütün kış millet hastalıktan kırıldı, Ela taş gibi maşallah” deyince doğru yaptığımı anladım.
  Ayrıca Kadir Be^y’in dediği gibi et, yumurta ve süt ağırlıklı besliyorum. Kızım her zaman %90 persentilde çıkıyor. 3 Hafta önce fıtık ameliyatı oldum. Kızımın yemeklerini annem yapmaya başladı. Hep sebze ağırlıklı, vitamin alsın diyor. İlk defa bu ay kızım %75 persentilde çıktı.
  Yani ben Kadir Bey’in dediğine inanıyorum ama karşılaşırsak iki inatçı keçi gibi kafa kafaya çarpışabileceğimizi düşünüyorum. Bir de bu rahatlığından dolayı gerçekten hasta olan bir-iki vakanın hastalığını tespit edememiş annelerin anlattıklarına göre. Doğru mu değil mi bilemem. Bu nedenlerle kızımı kendisine götürmeyi hiç düşünmedim. Ama makalelerini okumanı tavsiye ederim.

 15. nihan dedi ki:

  kadir bey bende kesinlikle güven olşuturuyor! dediği herşey doğru… annem 3 aydır bana bu çocuk katır katır öksürüyor hiç iyi değil diyor ama hiçbir zaman çok ciddi hastalanmadı ayrıca hiç ilaç vermedim ama ilk aylarda onu başka bir prof a götürmüştüm antibiyotiği dayadı daha 3 aylıkken! herşeyi tamamen doğal seyrine bırakması, herşeyin normal olduğunu söylemesi bazı annelerin hoşuna gitmiyor… benim anneme kalsa çocuk hasta olunca yıkanmaz oysa Kadir bey der ki: grip olan çocuğu yıkayacaksınız efendim çok iyi gelir… atalarımız çadırlarda yaşıyorlarmış yıkanma ikanları olmadığı gibi pek de hoşlanmazlarmış hamamlar türklerin derler o da yalan o yüzden büyüklerimiz bizler sevöeyiz yıkanmayı bahane ararız oysa çocuğa en iyi gelen şey yıkanmaktır der ki ben 100 de 100 katılıyorum…
  mesela aynı şekilde aman çocuk kedi köpek ellemesin der mikrop geçer der oysa Kadir bey der ki köpeğin ağzındaki bakteri asla bize zarar vermez istediği gibi oynasın hiçbirşey olmaz ama bizim atalarımız hayvan sevmez ondan bahane bulurlar 🙂
  ayrıca süt verin der ilk defa geçen kontrolümüzde 150cc süt verebilirsin dedi… ben seviyorum adamı…
  doğru biliyor ve etrafta dolanan saçma şeylere haklı olarak kızıyor…
  inek sütü alerjisini de sordum 1000 çocuktan 1000 e de süt veririm, 9999 u inek sütünü içer kalan 1 kişi de alerji çıkabilir o da süt içmeden belli olmaz! içer sütü bakarız ki deride feci döküntüler var, ishal kusuyor o zaman keçi veririz ama bu çok nadirdir ama genel olarak aman sütü kesin derler yanlış efendim süt içirmeden ciddi belirtiler çıkmadan alerji var diyip sütten mahrum bırakılmaz dedi…

 16. nihan dedi ki:

  nihan pekmez için şöyle diyor içeriğinde çok yoğun şeker olduğunu insilün seviyesini çok yükselttiğini masa şekerinin daha faydalı olduğunu şekeri sadece ve sadece süt ve süt ürünleri sevdirmek için yardımcı ürün olarak kullanılmasını göz yumabileceğini onun dışında şekerden hoşlanmadığını illa süte bir şeyler koyulacaksa da sofra şekerini koymamı söyledi bana da… eskiden pekmez toprakla yapılırmış o yüzden demir ve magnezyum içeriği olduğu söylenirmiş ama şimdi artık öyle birşey olmadığını pekmezin şekerden daha şeker olduğunu söylüyor… süt verirken sek süt içmiyorsa şeker kullanabilirsiniz az miktarda diyor

 17. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Çok bilmiş-ne güzel özetlemişsin, tam da bu anlattıkların yüzünden kadir Tuğcu’ya gitme kararı aldım, yine tam bu anlattıkların yüzünden devam etmemeyi düşünüyorum.
  Ela gibi Demir de ufak tefek burun tıkanıklıkları haricinde hiç hasta olmuyor ve alerji dönemindeki tufaya gelip verdiğim ilaçlar haricinde hiç ilaç kullanmadı. Bunun gerekçeleri hakkında birkaç tezim var ayrı bir yazıda yazacağım, muhtemelen Ela ile çakışan çok şey olacak. Daha dereyi görmeden ilaç veren bir doktorla anlaşmam mümkün değil o açıdan Kadir Bey’i beğeniyorum.

 18. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Nihan-Tavsiyesine güvendiğim 3 anneden biri sensin zaten. Sayenizde soluğu Kadir Bey’de aldım ve rahatladım. Kadir Bey2e gitmesek de Demir aynen onun dediği gibi büyüdü, hergün sokakta, her gün yıkanan, incecik giydirilen, ilaç kullanmayan çocuk modeli.
  Ama bende bir eksiklik var herhalde o da sen de ne kadar anlatsanız da meyveden elde edilen bir marmelatın sofra şekerinden daha tehlikeli olabileceğini kafam bir türlü almıyor!

 19. ebru dedi ki:

  aynı dertlerden muzdaripken kadir tuğcu’ ya gitmiştik. tarzını hiç sevmedim ama madem geldik deneyelim deyip önerisini dinledik diyeti bıraktık. her şey en başa dönmüş oldu. yeniden toparlamak da uzun sürdü. şimdi diyete deavm ederek sabırla 11. ayın gelmesini bekliyoruz. mehmet çetiner’ i tavsiye ediyorum bağdat caddesinde, çok iç rahatlatıcı ve sevimli. dediklerinizi de dinliyor. dediklerinizi dinlemeyip kafa sallayıp lafın kendisine gelmesini bekleyen doktorlardan bıktım. onlar için sıradan geliyor anlattıklarım ama aylardır ağzıma çikolata koymayan benim, peynir yemeyen benim. küçük emra h gibi ağlayabilirim, evet. mehmet bey’ i kesinlikle tavsiye ederim.
  sevgiler

 20. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba Ebru,
  Kadir Bey ne dedi peki çok merak ettim. 20 yılda bir karşısına çıkan alerjik hasta siz miymişsiniz? Son yazımda anlattım, şimdilik bizde herşey yolunda, ne düşüneceğimi bilemiyorum adama hak vermekten başka.
  Sana çok enetrasan birşey söyleyeceğim Mehmet Bey benim çocukken gittiğim doktorum. 6 yaşımda çok ağır bir kızamık geçirdiğimde beni iyileştiren o olmuştu, her gün eve gelirdi.
  Buna rağmen kendi çocuğumu ona götürmeyi neden düşünmedim bilmiyorum, sanırım hem erkek hem yaşlı diye. Gerçi şimdi gitmeye başladığım adama bak, benim de ne dediğinm belli değil! Neyse hatırlattığın için çok teşekkür ederim.
  Mehmet Bey diğer doktorlardan farklı olarak ne önerdi?Neden 11.ayı bekliyorsunuz?
  Ah o açlığı bilmez miyim? Ben 2.5 ay dayanabildim. Senin gibi dayanabilen annelerin sabrına hayranım.
  Kolaylıklar diliyorum

 21. duygu dedi ki:

  yazdiklarinizi ilgiyle okuyorum iki gundur zira bende kizimda alerji olabilir mi diye dusunuyorum cunku bircok belirtisi uyuyor henuz doktora gidemedik bende kendimce yaptigim arastirmalari sentezleyerek diyet uyguluyorum iki gundur iskencede diyebiliriz bu duruma cunku sasirmis durumdayim neyi yesem neyi yemesem en iyisi hic bise yeme(sen) diyorum 🙂 kafam epey karisti yani internette arastirirken tesadufen kesfettim blogunu ebrunun cevabinida merakla bekliyorum 🙂 sevgiler

 22. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Duygu-Hoşgeldin.Doktora gidebildin mi merak ettim. Bu diyet işleri zor işler, kesin teşhis konmadan kendini yıpratmasaydın 🙁

 23. duygu dedi ki:

  evet gidebildim doktora hiçbir test falan yapilmadi ama alerji olmadıgını söyledi bende ufaktan deniyorum
  elaya yumurta sarısı verdim mesela ufak dokuntuler oldu yüzünde bir kaç gün sonra tekrar denedim tepki göstermedi vücudu bakalım ama ben süt içtiğimde sanki Ogün karnı daha çok agiriyor gibi belkide bütün bunlar internet gibi bir bilgi deryası ve anneliğin verdigi vesveselerin toplam sonucudur 🙂

 24. ebru dedi ki:

  merhaba,
  bu kadar geç cevap vermem çok ayıp ama inanın görmedim. yazıları takip ediyorum ama alerji problemimiz çok şükür ortadan kalktıktan sonra buraya yazdıklarımı da unuttum. Yine de yaşadığımız süreci anlatayım.
  Öncelikle Kadir Bey’ e tekrar götürmedim. Malesef karşısındakini dinlemiyor. İlk gittiğimizde Ela’ nın alerjisine koyduğu teşhis çok emzirmişsin bu çocuğu, çok da giydirmişsin o yüzden kabarmış, isilik olmuş demişti. Diyeti o gün bıraktım ve ikinci günün akşamına hayat Ela için çok daha zor oldu. Öncekinden de kötü kabarıp kaşınıyordu ve kakasından kan gelmeye devam ediyordu.
  Tavsiye üzerine Mehmet Bey’ e gittik. Mehmet Bey bu tip alerjinin 1 yaş civarında kendiliğinden geçeceğini söyledi,bu zamana kadar süt ürünlerini tüketmememi keçi sütü ve keçi peynirini denememi söyledi. En güzeli de yazarak çizerek Ela’nın vücudunda neler olduğunu anlamamızı sağlaması oldu. Çünkü diyeti sıkı bir şekilde yapmama rağmen kanamalar durmuyordu ve bu beni hem aç, hem çaresiz kılıyordu. Bağırsakların dış yüzeyi alerji nedeniyle bozulduktan sonra yeniden sağlıklı bir şekilde oluşması 3 ayı buluyordu ve bu zaman boyunca kan görmem normaldi. Bu bilgi beni tatmin etti ve başka doktor aramadım. Keçi peyniri ve sütü de kızıma dokundu, onları da tüketmedim. 9. ayda her şey geldiği gibi gitti. Şimdi ikimiz de dilediğimizi yiyoruz ve çok mutluyuz. Çok zorlu bir süreçti, bizim için 7 ay sürdü. Yaşayanlara sabırlar ve kolaylıklar diliyorum. Gün geliyor hepsi tamamen geçiyor, önemli olan da bu.
  Sevgiler,

 25. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Ebru-Olsun geç olsun güç olmasın bitmiş ya buna da şükür. Size de çok geçmiş olsun. Bizler ucuz atlatanlardanız darısı diğer alerjik annelerin başına…

 26. Bike dedi ki:

  Alerjiler hakkında arama yaparken blogunuza denk geldim. Doktorunuzun anlattıklarından çok faydalandım içim rahatladı. Detaylı anlatımınız için çok teşekkürler. Müdaviminiz olacağım.

 27. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Bike-Faydalanmana çok sevindim ama ne olur dikkatli ol. Alerji konusunda bizim yaşadığımız tecrübeler bir başkasında ters tepebilir. Eğer bizzat doktorumuzla görüşmek istersen son tarih 30 Kasım 2011 sonra Amerika’ya yerleşiyor 🙁

 28. Sirinem dedi ki:

  Beyza uzun zamaan olmuss yazali ama acildeki doktor sana hangi ilaclari verdi bizimde 2 aydir gecmeyen oksurugumuz varda cvb bekliyorum

 29. Sirinem dedi ki:

  Beyza hanim ; Msjima cvb bekliyorum insallah gorursunuz acil tesekkurler

 30. zekiye dedi ki:

  Bizimde alerjimiz geçer inşallah. Malatya da oturuyorum Figen Hanımdan randevu alip istanbula geliyoruz. Bana iyi birde çocuk doktoru lazim 2 oğlumu Malatya’da birakicam o yüzden istanbuldaki doktor islerimi hemen halledip dönmem lazim. Yardimlarinizi bekliyorum tşk.

 31. CaglayAn dedi ki:

  Merhaba, aradan geçen zaman ile birlikte alerji durumunuz Nasıl oldu? Benim 2 buçuk aylık kızımda yeşil mukuslu ve Zaman Zaman kanlı kaka oluyor bu ara. Kadir bey haliyle alerji değil diyor. Sizde kan olmuş muydu ve oyduysa ne Zaman geçti? Umarım sizin için herşey yolundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company