Yazlıkçı

4.ayında ilk uçak yolcuğunu yapmış, ilk kez anneane ve dedenin yazlığına gitmiş, çıkacak dişlerinin ilk sancılarını orada çekmiş, dönüşte arabayla ilk uzun yol deneyimini yapmış durumdasın.

Sırayla gidelim. Uçak yolculuğu beklediğimden çok daha kolay oldu. Uçaktaki 3 bebeğin en uslusu sendin diyebilirim. Yalnız kalkarken ve inerken emzirin diyen zihniyeti kınıyorum! 10 hadi bilemedin 15 dakika içinde tek memeyi boşaltabilen ve tek memeyle doyan 4 aylık bir bebek, 20 dakika kalkış ve yükselme, 10 dakika sabit yükseklik, 20 dakika alçalma ve iniş süresinde ne zaman emzirilmelidir? Hele de kalkıyoruz diyen pilot 10 dakika taksi pozisyonunda dolaşıyorsa? Havuz problemi gibi uçuş problemi resmen! Ben de kendi kulaklarımı baz almaya karar verdim. Uçağın tekerlekleri yerden kesildiğinde emzirmeye başladım, azıcık zorla kalkışı tamamladık. Sabit yükseklikte birşey yapmadım. İnerkense emzik vermeye çalıştım, almayınca parmak emzirme modeline geçtim. Başarıyla atlattık, darısı Fransa uçuşunun başına. Yalnız alandaki güvenlik kontrollerine sinir oldum. Herkesin pis bavullarının geçtiği x-rayden senin kafanı koyduğun ve genelde kemerlerini yediğin ana kucağını geçirmek zorunda kalmak çok can sıkıcıydı. Ayrıca bu demek oluyor ki daha rahat ederiz diye geceye aldığımız Fransa uçuşunda uykunun en  tatlı yerindeyken seni ana kucağından çıkartıp kucağımıza alacağız. Hava çok sıcak olmasa seni direkt slingde uyurtur öyle giderim ama bu ısıda sana daha büyük işkence olur gibime geliyor. Hem evden alana kadar oto koltuğu dışında biryerde yolculuk etmeni de doğru bulmuyorum. Off off bakalım nasıl olacak? İlerde bu satırları okurken anne dert ettiğin şeylere bak diyeceğine eminim 🙂

Yazlıktaki günlerimiz çok güzel geçti. Kuzenin Mina’dan kalma park yatağına hemen alıştın. Herkesin benimle gestapo diye dalga geçmesine kulak asmadım ve rutinini asla bozmadım. Sen de beni mahçup etmedin hiç. Yalnız sıcaktan mıdır nedir 3 saatlik döngüler yerine ancak 2 saat dayanabildin ve daha çok emmek istedin. Başından beri saatlere takılmadığım için ne zaman istersen emzirdim. EASY biraz şaştı tabi. Daha çok EAESY gibi birşey oldu. Evde geceleri 1-2 kere kalkarken orada mutlaka 3’ledin. Ama beni hiç yormadın çünkü hızlıca emip geri yatıyordun. Kucağımda uyuduğun günleri saymazsak, doğduğundan beri ilk kez bu kadar uzun süre aynı odada kaldık. Anne için daha kolay olduğu söylense de ben pek rahat edemedim, senin her hareketinde uyandım diyebilirim. Sabahları gık sesini duyup yanımızda biten dedeciğinle uzun yürüyüşler yaptın, seni ancak öğlenleri kuzenin Mina uyurken sevebilen anneanenle yatakta kahkahalar attın, annen denize kaçınca Eşfer Yengenin kucağında huzur buldun, Mina’yla akşamüstü hamak keyifleri yaptın. Hem çok emmekten, hem de açık havanın da etkisiyle çektiğin güzel uykulardan kocaman bir adam olup çıktın.

Günler böyle güzel akıp giderken 4. ayını tamamlamana 5 gün kala önce ishal olup, kusmaya başlayıp, ağzın salyadan geçilmeyip, ayağın dahil ne bulsan ağzına sokup sinirli sinirli sağa sola hareket ettirip, akabinde çokça huysuzlanınca anneanen ve yengen diş çıkarttığına kanaat getirdiler. Hemen doktorunu aradık. Ailede erken çıkartan var mı diye sordu? Evet bendeniz 4,5 aylıkmışım ilk dişim çıktığında. Quzen kaansa 4  aylıkken 4 dişe sahipmiş! O zaman mümkündür dedi ve ateşin olmazsa katiyen fitil vermeyeceğini belirterek,  çok keyifsizleşirsen sabah akşam yarım ölçekten biraz fazla Calpol ve diş etlerine sürmek için Dentinox verebileceğimizi söyledi. “Ben çocuğuma ilaç vermeyeceğim!” diye atıp tutarken, acıdan kıvranmanı izlemeye dayanamayıp 2 gün bu ilaçları verdim. 2. gün baban bizi almaya geldiğinde nispeten daha iyiydin. Babanla birlikte gelen teyzen ve kirve eniştenin de katılımıyla yediğimiz tam kadro yemekte, onca gürültüye rağmen odanda huzurla uyudun.

Ertesi gün de keyifli kalkınca ilaç vermeden yola koyulduk. İshalin devam ediyordu ama her molaya denk gelecek şekilde o kadar usturuplu yapıyordun ki yolda fazla oyalanmadan vakitlice evimize geldik. Akşamına bize yapacağın sürprizlerden habersiz…

3 Responses to Yazlıkçı

 1. Eylem dedi ki:

  Canım benim, bu kadar erken mi başladı diş sıkıntıları?! Aferin ona koca adam gibi uslu uslu geçirmiş yolculukları. Fransa yolculuğunda da hiç utandırmayacak sizi bak gör. Akşam ne yaptı?! Çok merak ettim. Bu arada biz bu hafta ortasına kadar İstanbul’dayız. Araşırız.

 2. berrin dedi ki:

  tatli demir:)
  dis cikti galiba aksam:)
  bizde ne bulursak agzimiza sokuyoruz son gunlerde, salyalarda hat safhada. ama tatilde rutinimiz sasti malesef, donunce duzeltmeye calisacagiz.
  yazinin devamini heyecanla bekliyoruz.

 3. Meraklının Annesi dedi ki:

  Maalesef diş değil olay çıkardı akşam 🙂
  Bakınız 1 düğün 1 diş yazısı…
  @Eylem-yarın seni arayacağım belki öğleden sonra sürpriz yaparım size :)Sema Hanım’ın yönlendirdiği doktora 4.ay kontrolüne gittin mi? Gitmediysen konuşalım!
  @Berrin- bizimkilerin herşeyi aynı gidiyor belki dişler de aynı zamanda geliyordur. Korkma rutin hemen düzeliyor. Bu arada ben dr kontrolü için 16 Ağustos’u düşünüyorum ama galiba Sema Hanım o gün çalışmıyor. O günden itibaren ilk hangi günü alabilirsem. Bilgine 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company