Yazlık Günleri

Eskiden arkadaşlarımla tatile gitmek için sabırsızlanır, ailemle tatile gitmeyi sıkıcı bulurdum. Evlendikten hele de çoluk çocuğa karıştıktan sonra, aslında içten içe onlarla olmayı ne kadar özlediğimi, tıpkı eski günlerdeki gibi onların güvenli kolları altında tembellik yapmayı ne kadar istediğimi fark ediyorum. Hele de ne tatillerde, ne hafta sonlarında hiç dinlenemediğim şu günlerde Çandarlı’daki yazlığımız dünyanın en güzel otellerinden, en güzel plajlarından daha cazip geliyor açıkçası. Eğer yeterince eğlenceli bir anne&baba olabilirsek, belki sen de bu huzur ve güven ortamını arar,büyüdüğünde bizle vakit geçirmek istersin diye umuyorum canım oğlum.

Uzun bayram tatilini fırsat bilip, İtalya’dan döndükten tam 1 hafta sonra soluğu yazlıkta aldık. Git git derinleşmeyen bir deniz, denizin hemen önündeki 1 dönüm bahçeli evimiz, sana bakmak için kuyrukta bekleyen bir anneanne, bir dede, bir büyük dayı, bir yenge, bunlara bir de bizimle gelen ablan eklenince vahaya düşmüş gibi oldum gerçekten. Seni oraya bırakıp kendimiz tatile gitsek inan bu kadar keyif almazdım. Yani hem seninle olmanın, seni izlemenin keyfi var hem de sana bakmakla ilgili en ufak bir sorumluluk yoktu. Bir anne daha ne ister ben bilemiyorum.

Sütle vedalaşmanın 8.gününde gittiğimiz yazlıkta özellikle sabahları en geç 06.00’da oldukça huysuz olarak güne başlıyordun. Seni hemen yan odaya devrediyor, bizse babanla bir güzel uyumaya devam ediyorduk. Onlarsa sabahın 7’sinde parka gitmek, arabanın içerisinde vakit geçirmek, traktöre bindirmek gibi aktivitelerle seni oyalıyorlar kahvaltını ettirip denize götürüyorlardı. Sen 11 gibi uyumak üzere geri geldiğinde, biz yataktan yeni çıkıyor, senin uyuduğun 3 saat boyunca kafamızı dinliyorduk. Öğlen yemeğinden sonra maaile denize gidiyor akşam 6’ya kadar orada vakit geçiriyorduk. Akşamüstleri yemeğe kadar geçen sürede ise komşuların torunlarına tonla oyuncağın yığıldığı kocaman bahçemizde oynuyor, biber topluyor, bahçeyi suluyorduk. Plajdaki abi arkadaşlarına ek olarak bir de köpek arkadaşların vardı ki onlarla oynamanı izlemek görülmeye değerdi. yemeğini yeyip, banyonu yaptıktan sonra 8 dedin mi yorgunluktan bayılıyor ama ne hikmetse gecede bilmem kaç kez uyanmaya devam ediyordun. Anneanenle deden seni odalarında yatırmaya cesaret bile edemediler öyle diyeyim sana! 

Bu tatilden tarihe not: ilk 3 kelimeli cümleni-Dede çöp attı- söyledin. Hemen arkasından da “Biz adda geldik”, “Baba neeen(araba sesi) yaptı” gibi çeşitlemelerle bizi eğlendirdin. Arabalara, anahtarlara olan bu aşırı düşkünlüğün sayesinde oto koltuğu huysuzluklarını da geride bıraktık gibi gözüküyor. Giderken ve gelirkenki bayram trafiğine rağmen şimdiye kadarki en rahat yolculuklarımızı geçirdiğimizi söyleyebilirim. Ağlasan da çatlasan da patlasan da bugüne kadar seni oto koltuğundan hiç çıkartmadım. Demek ki sabreden derviş muradına erermiş. Bizimki oto koltuğunda hiç oturmuyor deyip pes etmemek gerekmiş!

Senin için her detay düşünülmüş, park yatağın ve İKEA mama sandalyen hazır edilmiş, buzluğa dizi dizi pirzolaların atılmıştı. Seni nerdeyse 3 aydır görmeyen anneanne ve deden sonlara doğru sabah 6’da kalkmaktan su kaynatsalar da varlığından o kadar memnun görünüyorlardı ki seni bu kadar geç oraya götürdüğüm için kendimi kötü hissettim. Hele de senin orada olmaktan bu kadar mutlu olduğunu gördükten sonra! Bu kışki performanslarına göre seneye seni sadece ablanla 1 haftalığına misafir edebilirler belki kim bilir?

8 Responses to Yazlık Günleri

 1. Tumay dedi ki:

  Benim kizim su anda 10,5 aylik. 7 aylikken anneannemizin yanina yazliga gittik. Buyuk teyzemizde oradaydi, benim de Durunun da keyfine dyecek yoktu. Babami Duruya hamileyken kaybettim, O da olsaydi hersey daha da guzel olacakti, dede olayi baska tabii :))
  Bence firsat buldukca anneannelerle babaannelerle gorusmeliler, cok egleniyorlar ve muhtesem oyunlar oynuyorlar, ilginc aktivetelerde bulunuyorlar.
  Cok iyi yapmissiniz, yine yapin derim :))
  Bu arada daha sik yaz ozletiyorsunuz kendinizi bize, sevgiler

 2. elgiz dedi ki:

  yazdıklarınızı uzun sayılabilecek bir dönemden beri ilgiyle takip ediyor ve anneliğinizi ve güzel blog yazarlığınızı canı gönülden takdir ediyorum 🙂
  dinlenmenize sevindim demirin mutlu anlarıda 🙂
  çççooookkkk çooookkkk heeep heeeeppppp mutlu olun inşallah 😀

 3. Fatoş dedi ki:

  Ne güzel bir tatil olmuş. Meraklı cüce de büyümüş, koca adam olmuş 🙂
  Yaşı ilerledikçe bende ailemle geçiremediğim tatillere üzülüyorum. Keşke zamanında daha çok birlikte olabilseymişiz. Bakalım oğullarımız ne kadar bizimle tatil yapacaklar…

 4. Gökçe dedi ki:

  Ben Demir’in traktördeki havasına bayıldım…

 5. Gökçe dedi ki:

  Çocuğuma tavla oynatmadığınız da gözümüzden kaçmadı değil.

 6. Emine dedi ki:

  Mrhaba,

  Öncelikle teşekkür ediyorum ben 18 hafta 4 günlük hamileyim görsellerde aratırken çekmiş olduğunuz resimleri gördüm tamda denk geldi. bende çekeceğim, yzıklarınız bana çok uygun hep aynı endişelerim benzer gelişmeler olyor. ben ilk hareketi 18 hafta 2 günlükken hissetim ama am anlayamamıştım şimdi daha net anlıyorum,

  çok teşekkürler tekrardan

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Tümay-Başınız saolsun 🙂 Kızının varlığını bilmiş olması bile ne güzel. Uzaktan keyifle izliyordur sizi
  @Elgiz-Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Biz de kahramanalp’i takibe aldık 🙂
  @Fatoş-Biz oğlan anaları avcumuzu yalarız söyliyim 🙂
  @Gökçe-Kim kimi oynatmadı acaba!!!Traktöre hasta oldu hala sayıklıyor taktörrr diye 🙂
  @Emine-Şu internet ne acaip birşey değil mi? ne araraken ne çıkabiliyor karşına. Sana da fikir vermesine çok sevindim. Ah o hareketler! Sırf onları tekrar hissetmek için hamile kalınır. Güzel bir hamilelik geçirmeni diliyorum.

 8. Müge dedi ki:

  Kızım ipek 4 yaşında, ilk Çandarlı’ya gittiğinde 2 aylıktı, babaanne ve dede sayesinde de her yaz yaklaşık 3 hafta kalıyor orada, biz de aynen kuzenler falan oradayız ve o resimdeki sahildeyiz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company