Yatak Korkuluklarına Veda

Türlü kilometre taşları atlattık birlikte ama en korktuğum şu yatağın korkuluğunun kaldırılması mevzusuydu ne yalan söyleyeyim. Montessori sever bir anne olarak sadece yatak konusundaki bu anti-montessori tavrımı çok anlayamasam da içimden bir ses bu da diğer her şey gibi bir şekilde hallolacak diyordu ama erteleyip duruyordum işte. Taa ki arkadaşlarımın geldiği bir akşam içerideki muhabbeti merak edip atlayıp yanımıza gelene kadar.

Çok hazırlıksız yakalanmıştım ve ne yapacağım konusunda en ufak bir fikrim yoktu zira 3.ayından beri kendi kendine uyuyan bir çocuğu 3,5 yaşında nasıl uyutabileceğimi bilmiyordum. İlk gece firar sayın 20’yi bulunca ablan yanında kalıp saçınla oynayarak filan bir şekilde uyuttu. Ertesi gece “U-YU-Mİ-CAM” diye tepemize dikildin. Uyurdun uyumazdın derken ne halin varsa görmeni söyledik. İster uyu, ister uyuma ama bizim için anne&baba saatiydi ve seninle ilgilenmeyecektik.  Uyku saatin geçtikçe nasıl bir delirmek nasıl bir kontrolden çıkmak freni patlamış kamyon gibi oradan oraya savruldun. Derken derdini söyledin “Uyumazsam naparsın anne?” Bu işin sonu nereye varacak bana onu söyle der gibiydin. O anda aklıma saçma bir fikir geldi “Seni bebek arabana koyar orda uyuturum!” O anda rahatladın. Oh be sonunda seni uyutacaktım.

Daha önce hiç sahip olmadığın bir özgürlüğe kavuştun, önce tadını çıkarttın, 1-2 saat içerisinde uykun geldi dağıttın, ağladın, zırladın ve resmen bizden yardım diledin. Bir cevabım olduğunu duyunca sanki bunu beklermiş gibi huzur bulup hemen uyudun. Sonrasında birkaç gün daha tehdit unsuru olarak bebek arabanı kullandıysak da düzen çok hızlı oturdu. Şimdilerde uyanıp seslenmek veya yanımıza gelmek yerine hiç çıtını çıkartmadan evde gezsen de teyzenin dediği doğruymuş daha ayağını yere değer değmez uyanıp tehlikeli bir şey karıştırıp karıştırmadığını anlamak için kulak kesiliyorum. Bir de yataktan düşmemeyi öğrenirsen tamamdır bu iş….

3 Responses to Yatak Korkuluklarına Veda

  1. Mommy's Lifetime dedi ki:

    korkulukları kaldırmak için 3.5 yaş doğru zamanla mı?

  2. Meraklının Annesi dedi ki:

    @Mommys Lİfetime-Doğru zamanlama derken? Kimine göre çok geç, kimine göre erken. Bizim için doğal akışında Demir’in tercihi ile bu şekilde oldu. Daha önce talep etseydi daha önce açardım, ya da atlamasaydı daha kalırdı 🙂

  3. gulsah çabuş dedi ki:

    merhaba bu tip bir yatağı nereden aldınız acaba bnim oğlum 2 yaşında maalesef sallamadan uyumuyor beşiğide yaşıtlarına göre iri ve uzun olduğunda küçük geliyor nasıl yapacağımı bilmiyorum düşme tehlikesi az olsun kendi başına saallamadan (neşiği sallanıyor) yatsın istiyorum geceleri 8-10 kez kalkıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company