Tohum

Aslında her şey Ağustos sonunda Oğuz’un abi olmasıyla başladı. “Oğuz’un bebeği var benim niye yok?” diye başlayan mızırtılar, bütün pelüş oyuncakları kucağına alıp dudaklarını büze büze “Ay anne bebeğe bak çooook tatlı di mii?” şeklinde devam etti. Anneannende duran yedek bebek arabanı görünce “Aa bi fikrim var bunu kardeşime veririz” demeler mi istersin, “Yatağım artık küçüldü bunu kardeşime ayıralım”lar mı, bir çocuğun kardeş isteğine dair her türlü emare fazlasıyla vardı.

Senin aramıza katılış yavaşlığını hesaba katarak “Bebekler istedikleri zaman gelirler evladım! ”diye geçiştirmeye çalıştım. Çünkü gerçekten istediğin bebeğin ne zaman geleceğini ben de bilmiyordum! Seni çok hafife almışım cevabı pat diye yapıştırdın: “Hayır anne istedikleri zaman gelmezler önce babamdan tohum istemen gerekiyor!” Evet biz buraları geçen kış geçmiştik. Bebekler nasıl olur, ben karnına nasıl girdim, nasıl çıktım konularını şimdi moda olan tohum &yumurta usulü ile anlatmıştık. Epeydir de hiç gündemimizde olmadığı için konuyu buraya bağlayacağını hesaba katmamıştım!

Artık nasıl can-ı gönülden istediysen, bunu duyan kardeşin seni kırmayarak bir sonraki ay bize sürpriz yaptı. Ama zemin biraz kaygan olunca bu haberi seninle paylaşmadık. Belim ağrıdığı için işe gidemeyeceğimi, seni kucağıma alamayacağımı söyledik. Biraz tedirgin oldun, bana aşırı ilgi göstermeye, yemek yedirmeye filan çalıştın ve ben evdeyken okula gitmek konusunda pek istekli olmadın. Bir şekilde hayat normale döndü ama tedirgin bekleyiş 13. haftadaki ikili teste kadar devam etti.

Hep hayalimdi tam 2 yaş arayla  2 çocuk sahibi olmak. Türlü terslikler oldu ve olamadı kısmet değilmiş. Şimdi ise aranızda 4 yaş 4 ay gibi bir fark olacak. Kardeşler arasındaki ideal yaş aralığı geyiğine inanmıyorum. Her çocuk farklı, her ailenin dinamiği farklı. Tek bildiğim bizim için 2 yıl öncesine göre çok daha doğru bir zaman olduğu. Evet her şeye sıfırdan başlayacağım, evet çok yorulacağım, evet ortadan ikiye hatta üçe bölünmeyi dileyeceğim ama mutluyum, umutluyum.

3 Responses to Tohum

 1. Dido dedi ki:

  Kardeş çok eğlenecek bu çılgın abiyle, demedi demeyin! 🙂

 2. Duygu dedi ki:

  “Küçük Kardeş Büyüyor”!! Sayfaya bile renk katmışken hayatınızı rengarenk yapacak eminim:) Ve arada zorlansan da çok iyi idare edeceksin eminim..
  Dediğin gibi “doğru zaman” çok önemli.. Ben de düşünüyorum bazen “yok” diyorum, “ben oğlumla çok mutluyum, yeter işte 1 tane, hem herşeyi silbaştan yaşamak niye”
  Ama sonra “ne güzel olur aslında” diyorum, “onunla bu kadar güzelleştiyse hayatım, biraz daha güzelleşsin.. onun gibi canımıniçi bir kardeşi olsun.. yine uykusuzluk, yine yorgunluk, yine o, yine bu.. Amaaan n’olur yani.. Hem sil baştan başlanabilir, olumsuzluklarını kat be kat aşan tüm güzellikleri yine ve yeniden yaşamak için”
  Sonuç: Bilemedim ki.. Hayırlısı.. Doğru zaman çok önemli dediğin gibi:) Hem isteyeceksin, hem kısmet olacak, hem her şey yolunda gidecek.. Onun için kocaman bir mucize ya zaten çocuk.. Sevgiler..

 3. elif dedi ki:

  Hayırlı olsun Nihan hanım. Büyük oglum mayısta 4 olacak demek ki en az 4 yıldır okuyorum sizi. Kararlı durusunuza, Demir için gosterdiginiz özene hayranım. Çok şanslı çocuklar Demir de kardeşi de. Kolaylıklar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company