Sobe

İçime fenalık geldi alerji yazıları yazmaktan gel biraz da eğlenelim oğlum. Blog dünyasında SOBE diye bir uygulama varmış, Eylem Teyzen sayesinde nasibimizi aldık. Ama bu sobe bilimsel sobe. Hernekadar bu günlük sana hitaben yazılıyor da olsa bir blogger olarak sobelenmişsek vazifemizi yerine getirmemiz gerekir. Cevaplıyorum efenim…

1. Bir zamanlar “bebek günlükleri” vardı. Sizce bloglar onların yerini aldı mı?

Evet bir zamanlar bebek günlükleri varmış. Annemin var, ablamın var ama benim yok. Niye? Çünkü ikinci çocuğum! Ne resmimi çekmişler, ne günlük tutmuşlar. Oysa ben çocukluğumda gider gider annemin günlüğünü okurdum. Bir zamanlar annemin bebek olması fikri çok hoşuma giderdi. Canım anneanenmin onun için yazdıklarını okumayı, eski resimlere bakmayı, hatta annemin bir bukle saçına dokunmayı çok severdim. Şimdi el yazısı ile birşeyler yazmayı unuttuk neredeyse. Çağa uydum ve ben de oğlumun hoşuna gideceğini düşünerek online bebek günlüğü tutmaya başladım. Belli mi olur belki torunum da okur.

 2. Blog yazarlığı ebeveynlik tarzınızı etkiliyor mu? Nasıl?

Hayır etkilemiyor, çünkü ben mesaj kaygılı bir blog yazmıyorum. Kimseye akıl verme, örnek olma gibi bir çabam yok. Başta düşündüğümden çok daha detaylı bir blog olmaya başladığının farkındayım ama bu planlı değildi. Şimdi birileri beni severek okuduklarını, benim tecrübelerimden faydalandıklarını söyleyince hoşuma gidiyor o da ayrı.

3. Anne-baba-çocuk blogları blog dünyasını etkiliyor mu? Nasıl?

Blog dünyasının tamamına hakim olduğumu söyleyemeyeceğim. Bu işe pasta blogum Pasta Siempre‘yi yazarak başladım ve pasta bloglarını halen takip ediyorum. Ama aile blogları ayrı bir derya. Blog dünyasına etkisi ise tez konusu gibi geldi bana, cevabı bilmiyorum.

4. Çocuk büyütmekle ilgili olarak, bloglar olmasaydı kesinlikle farklı davranırdım dediğiniz bir şey var mı?

Sanmıyorum. Annelik tarzım anne olmadan önce de netti, anne olunca da hiçbir değişikliğe uğramadı. Ama bazı bloglardan çok faydalı şeyler öğrendiğimi de belirtmeden geçemeyeceğim.

5. Anne-Baba olmak meslek mi yoksa üstlendiğimiz toplumsal rollerden biri mi?

Birşeyleri etiketlemeyi sevmiyorum. Meslek ya da toplumsal rol adı herneyse fark etmez. Bu bir içgüdü, neslimizi devam ettirmekle ilgili. Hayatın yeni ama çok güzel bir fazı.

6. Anne-baba-çocuk blogları, babaları nasıl etkiliyor?

Çok baba “baba blog” yazarları var. Eskinin çocuğunu öpmeye çekinen, sadece uykusunda seven baba profili yerini anneye yardımcı babalara bırakmaya başlamış gerçekten de. Oğlumun babasına gelince, bizim blogumuzu bile okumakta zorlanıyor iş ki bir baba blogger olabilsin! 

7. Bloglar yoluyla gerçekleşen bilgi ve deneyim aktarımı büyükanne-büyükbabaların bilgi ve deneyimini değersizleştiriyor mu?

Asla. Ben bir önceki nesilin yaptığı hataları yapmayacağım gibi bir kaygı taşımaktan çok, bir önceki nesilden çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Tüm o imkansızlıklar içerisinde yapabildiklerine saygı duyuyor hatta şapka çıkartıyorum.

8. Anne-baba-çocuk blogları sözkonusu olduğunda, blog yazmayı daha ne kadar sürdürmeyi düşünüyorsunuz?

Bilmiyorum, hiç düşünmedim. Belki Demir büyüyüp de hayatının bu şekilde deşifre edilmesinden rahatsız olana kadar!

9. Yazdığınız blog kapansa ya da kapatılsa bloglar yoluyla kurduğunuz sosyal ilişkiler devam eder mi?

Kesinlikle evet. Eski dostlarım ve ailem, benim gibi soğuk bir tipin bir blog aracılığıyla bunca insanla arkadaş olabilmiş olmasını şaşkınlıkla izliyorlar. Askerlite devre derler ya, bence bu da aynı onun gibi birşey…

Şimdi biz de birilerini sobeleyim. Hadi bakalım Sena Hanım, Nihan Hanım, Simge Hanım

One Response to Sobe

  1. Sena dedi ki:

    Neyyyyyy sobelenmişim de haberim yok 🙂
    Yapacağız artık senin güzel hatırın için bir açık oturum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company