Sekkk-kiz

8.ayın sonu itibariyle boyun 67,5 cm kilon 7.730 gr. Her ne kadar sana bu kış için hazırladığım kreasyonlar halen büyük gelse de, yavaş ama kararlı adımlarla büyüyorsun canım oğlum benim.

Yeme içme derdine düştüm geçen ay da neler yapabildiğini yazmamışım. Tam 7. ayını bitirdiğin gün yatağında kendi başına ayağa kalkmayı öğrendin. O gün bugündür de gece gündüz fark etmez uyanır uyanmaz anında ayaklanıp beni öyle bekliyorsun. Sadece yatağına değil artık her bulduğun şeye(hatta bazen arkadaşlarının sırtına) tutunup ayağa kalkma eğilimindesin. 5. ayından beri alçak sürünme hareketi ile sürdürdüğün emekleme çalışmalarını 8 Kasım 2010 Pazartesi günü 8. ayının bitmesine 5 gün kala nihayetlendirdin. Artık “pata pata” diye tabir edebileceğimiz hızda emekliyorsun. Ellerinden şlap şlap sesler çıkartarak tutun şunuuuuu nidalarımızdan kaçısını izlemek paha biçilemez.

Bu arada bolca düşüyorsun.  Ayakta duruken direkt sırt üstü hatta kafa üstü, ayağa kalkmaya çalışırken ayağın kayarsa direkt yüz üstü, kaygan zeminlerde ani dönüşler yaparken yine yüzüstü. Abartılı bir tepki vermiyoruz ama kalk kalk hadi hiçbirşey olmadı gibi acını hafife de almıyoruz. Bu kısımda kendimi kontrol edememekten korkuyordum. Her düşüşünde içim cız etse de iyi idare ettiğimi düşünüyorum. Sen de çok ağlak bir çocuk değilsin onu da belirtmeden geçemeyeceğim.

Sanırdım ki sen mobil olunca işler çok zorlaşacak. Pek çok şeyde olduğu gibi bu da(henüz!) sandığım kadar zor olmadı. Evde ufak tefek güvenlik önlemleriyle az yasaklı bol özgürlüklü bir dünya kurmaya çalışıyoruz sana. Alçak çekmecelerde sana zarar  verebilecek şeylerin yerleri değiştirildi, çekmecelerle oynamak istediğinde elin sıkışmasın diye başında bekliyoruz o kadar. Hiç izin vermezsek daha çekici olabilir ama izin verirsek bir noktada sıkılırsın diye umuyoruz, sıkıl olur mu 🙂 Sivri köşelere korumalıklar takıldı, açık pirizler kilitlendi, her daim fişi takılı pirizlere yöneldiğinde ise kesin ve sert bir şekilde “HAYIR” diyoruz . Üçüncüde filan anlıyor, dudağını büzüp ağlamaya başlıyorsun. Dikkatini başka yöne çekince fazla ısrarcı olmuyor hemen susuyorsun. İkinci ve son yasağımız ise cam nesneler. Evin normal düzeninde bir değişikliğe gitmediğimden ortalıkta kırılabilecek şeyler var. Onların oyuncak olmadığını öğretmeye çalışıyoruz. Ne kadar başarılı olabiliriz bilmiyorum ama önümde bunu başarmış bir örnek var. Bebekliğime olmasa da kendi çocukluğuma dair hatırladığım çok net birşey var ki annemin bir bakışı ile neyi yapıp neyi yapmayacağımı gayet iyi bildiğim. Hem lafını bir göz hareketi ile dinletecek kadar otoriter hem de bu kadar sevgi dolu bir anne olmayı nasıl başardığını hep merak etmişimdir. Umarım ben de becerebilirim.

Hamileyken elim karnımda etrafa bakıp senin ortalıkta dolaşacağın günleri hayal etmeye çalışırdım. Bu kadar keyifli olacağını hayal edememişim tabii ki. Artık bu evde nereye koyarsak orada duran bir paketten çok tercihleri ve zevkleri olan kaşif bir birey var ve biz o meraklı bireye bayılıyoruz…

8 Responses to Sekkk-kiz

 1. Dilek dedi ki:

  Nihan;

  Ben her bebeği çok fazla ”Tatlı” bulmam.Ama Demir’in fotosunu görünce ısırmak geldi içimden …Maşallah O’na.City’s ‘de sizi gördüğümde de çok tatlıydınız.Belki sana komik gelecek ama; ben Demir’in gülüşünü Kumru’ya çok benzetiyorum:)

  Sevgiler;

 2. ayşem dedi ki:

  zamanın çabuk geçtiğini şimdi daha iyi anlıyorum 🙂

 3. Seda dedi ki:

  Demirin hergeçen gün büyüdüğünü,emeklediğini,yüzündeki gülümsemenin gittikçe daha sevimli bi hale dönüştüğünü her gün izlemek benim için bir zevk! özellikle Oğuzla olan diyaloglarına bayılıyorum:) nice sekiz aylara tatlı kuzum benim,babandan bile daha çok beni görüyosun ona göre bak 🙂

 4. Esra Aytepe dedi ki:

  Merhaba Nihan,
  Uzun bir süredir Demir bebek için oluşturduğun bloğu zevkle takip ediyorum. Anlatımın o kadar güzel ve eğlenceli ki. Okurken pek çok yerde “evet ya”,”aynı biz” vs. derken buluyorum kendimi:) Ben de 15 Şubat 2010’da doğum yaptım. Kızım Defne neredeyse 9,5 aylık oldu.5 aydır ben de süt ve süt ürünleri diyeti yapıyorum. Defne de 4 aydır ek gıdaya geçmiş olmasına rağmen süt ürünleri tüketemiyor:(
  Demir’in alerjisi konusunda yazdıklarını okuyunca üzüldüm. Tek kelimesinden bile medet umduğumuz doktorların bize beklediğimiz önemi vermemesi onlara olan güvenimizi de zedeliyor…Defne’yi takip eden alerji doktorumuzu sana önermek istiyorum.Biz Ankara’da oturuyoruz.Doktorumuz Prof.Dr.Bülent Şekerel. Prof sevmediğini biliyorum:)İnan ben de sevmezdim ama Bülent bey bu yaşıma kadar tanıdığım en mütevazi, en saygılı,en ilgili ve en eğlenceli profesör.Eğer imkanınız olursa tatlı Demir’in alerjisi konusunda kendisine danışmanızı şiddetle tavsiye ederim. Nasıl olsa alerjide sık periyotlarla muayeneye gitmiyorsun.İlk muayeneden,tetkiklerden sonra, telefon ve e-mail ile de Demir’deki gözlemlerini kendisine aktararak görüş alabileceğini düşünüyorum. Seni ve Demir’i tanımadan sevdim:) Doktorumuza ulaşmak istersen her konuda sana yardımcı olabilirim.
  Demir bebekle sağlıklı, mutlu, eğlenceli günler 🙂
  Esra AYTEPE

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Ayşem-bana zaman deme kılımkendisine çok hızlı geçiyor 🙁 kimbilir seninki neler yapıyordur?
  @Seda-Birlikte büyüttük be Seda. İşe dönünce oğlum kadar Oğuzcuğumu da özleyeceğim. Kendi oğlun yetmezmiş gibi bir de benimkine göz kulak olacağını bilmek beni nasıl rahatlatıyor bilemezsin.
  @Esra-Upuzun yorumun için çok teşekkür ederim. Sen de güle güle büyüt Defne kuzunu. Yalnız önünde saygıyla eğilmek isterim eğer 5 aydır bu diyeti yapabiliyorsan!!!Ben 2 ayda ne hale geldim baksana. Şimdilik doktorsuz ve ilaçsız devam etme kararı verdik. Tekrar bir doktor ihtiyacımız doğarsa senden bu tonton amcanın numarasını almak isterim zira Ankara’ya gelmemiz hiç sorun olmaz bir sürü akrabamız var. Ara ara Defne’nin alerjisi ile ilgili gelişmeleri yorum olarak bırakırsan çok sevinirim. Sevgiler

 6. Ayşe dedi ki:

  8.ayın sonu itibariyle boyun 67,5 cm kilon 7.730 gr. Her ne kadar sana bu kış için hazırladığım kreasyonlar halen büyük gelse de, yavaş ama kararlı adımlarla büyüyorsun canım oğlum benim.

  Üslubunuz yazı yazış tarzınız çok güzel tebrik ederim sizi.Allah evladınızı sizinle birlikte bir ömür boyu mutlu etsin.

 7. Şükran dedi ki:

  merakli cuce artık koca adam olmuş olmalı.. allah sağlıklı ve sevdikleriyle birlikte güzel günler bahşetsin inşallah..
  Dr Konusuna ben de katılıyorum. Prof lere ulaşmak da iletişim kurmak da çok zor. Bülent şekerel genç ve enerjik olması avantaji. Ama en önemlisi kişilik yapısı.
  Çocuk doktorunun en önemli özelliği istendiğinde ulaşılabilir olması. benim tavsiyem secimde önceliğin bu olması..
  sevgiler
  Şükran

 8. Pelin dedi ki:

  Merhaba,
  Ben Bülent Şekerel hakkında yazılanları okuyunca not bırakayım dedim. Benim oğlumda ne hastalık geçirse öksürükten illallah ediyorduk. Ve bize verilen ilacı kullanıyorduk. Bir gün çok şiddetli bir öksürük krizi yaşadı oğlum [4,5 yaşında] ve GATA ve Hacettepe Çocuk bir damla fayda sağlamadı. Ertesi gün Bülent Bey’e ulaştık.
  Çok bilgili, çocukla iletişimi çok güzel, hediyeler filan verir. Leb demeden leblebiyi anlıyor. “aile eğitimi” dediği birşey var. Bize ilacı nasıl yanlış kullandığımızı, neyi nasıl yapmamız gerektiğini anlattı. Ciddi bir muayene, amnezi aldı.Not tuttu ve onu da bize verdi. Bu çocuk bir daha acillik olamaz dedi. Yani astımın anne babanın dikkatli gözlemleriyle büyük sorun yaratmamasını anlattı. Daha sonra birkaç kez daha gittik. Dilerseniz yolunu detaylı tarif edebilirim. Oğluma alerji testi de yapıldı. Ortam çok steril hemşire güleryüzlü. Muayene ücreti 250 Tl, Alerji testi ^300, acil görüşme(pazar günü gibi) 150 tl. Googledan arattırabilirsiniz. Şehirdışından çok hastası geldiğini gördüm. Tüm çocuklarımıza geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company