Puset Seçim Testi

 Her anne babanın yana yakıla etrafa sorduğu klasik sorudur: Hangi bebek arabasını almalıyız? Cevabı çok basit, “Testi çözün size en uygun puseti bulun” …

Desem de inanmayın tabiî ki. Ben bu karar ağacını lafı bağlayacağım yere gelebilmek için çizdim. Ama çizerken çok eğlendim. Her an çok daha geniş kapsamlı bir versiyonunu çizebilirim! Şaka bir yana tonla puset arasından seçim yapmak gerçekten çok güçtür. Seçim yaparken başkalarının tavsiyelerinden çok kendinize doğru soruları sorarak sizin ihtiyacınıza en uygun olan puseti bulabilirsiniz.

Bebek arabası alırken kendinize soracağınız bazı sorular:

 • Nasıl bir evde oturuyorum? Asansörüm var mı? Apartman girişinde merdiven var mı? Rampa var mı?
 • Otomobilim var mı? Varsa bagajı büyük mü? Şehirlerarası yolculuk yapma olasılığım nedir?
 • Bebekle bol bol sokağa çıkmaya niyetli miyiz? Kullanacağımız güzergahların kaldırım şartları nedir?
 • Gezenti bir aile miyiz? Ufukta bol yurt dışı seyahati, uçak yolculuğu filan var mı?
 • Etrafımdaki taze annelerden ödünç alabileceğim ana kucağı var mı?

“En pahalısından bir tane alabilir miyim?”

Testimizin sol bölümünde yer alan birbirinden güzel tasarımları ile insanı kendine çeken puset grubu ortalama 9-15 kg civarında. Bu kiloya +bebeğin kilosu+koluna asılan çantalar filan derken sağlam bir ağırlığı göze almanız gerekiyor. Ebatları ile ülkemizin güzide kaldırımlarına, birtakım asansörlere, market reyonlarına filan sığmakta zorlanıyor. Katlanınca sıradan bir sedan arabanın bagajının tamamını kaplıyor.

Ha bu pusetler katiyen alınamaz mı? Şartlarınız uygunsa tabiî ki alınabilir. Düz ayak bir sitede oturuyorsanız, jeep kullanıyorsanız, çocuğunuzla tek başınıza sokağa çıkmanıza pek gerek kalmıyorsa, otomobil ile tatile yazlığa filan gitmiyorsanız, bütçe sınırlamanız yoksa, 15 günde 4 ayrı ülke gezmeye filan niyetli değilseniz bu tasarım harikası pusetler tam size göre. Bir özellik karşılaştırması yapsanız piyasadaki tüm bebek arabalarını ezer geçerler.

Amaaaa takriben 6 ila 12 ay sonra ya şu Maclaren’ler de pek hafif miş acaba bir tane de ondan alsak mı sorusu aklınızı kemirmeye başlar. Muhtemelen pusetinizi çok severek ve aşık olarak aldığınız için yiğitliğe zeval getirmemeye çalışır, kendinizi pusetinizin birbirinden güzel özellikleri ile teselli eder yenisini almazsınız. Ya da alırsınız 🙂

Klasik pusetler

Her ne kadar testte yer vermemiş olsam da bu puset grubuna Chicco, Inglesina, Peg Prego, Maclaren Techo XLR gibi pusetleri dahil edebiliriz. Bu puset grubu ne yukarıdakiler gibi tasarım harikası, ne de ucuzlar, ne de az yer kaplıyorlar. Sonu yine baston pusetle biten hikayeler çoğunlukta olmak kaydıyla alıp çok memnun olan bir kitle de var.

Hafif, şık, işlevsel

Sadede gelelim. Benim şu 2 yıllık annelik tarihimde çok beğendiğim topu topu 4 puset var. Testin sağ tarafında yer alan TFK Buggster S, Bugaboo Bee, Quinny Zapp Extra ve Maclaren Triumph.

Maclaren Triumph hem fiyatı hem fonksyonları ile çok başarılı bir puset olmasına rağmen ana kucağı ile birlikte kullanılamadığından ve doğumdan itibaren kullanıma uygun olmadığından diğer 3 pusetten ayrı olarak değerlendirmek lazım. Eğer kışın doğum yapacaksanız, ilk günlerde sokağa çıkmaya pek niyetli değilseniz ilk 3 ay boyunca bir Moby Wrap ile kombinleyerek bu işi oldukça ucuza kapatabilirsiniz. Eşten dosttan bir de ana kucağı bulup otomobilinize taktınız mı bu işi en ucuz ve en pratik şekilde çözersiniz. Zira herkes elbet bir gün Maclaren alacaktır. Mı acaba?

Bir sonraki yazımın konusu: Merak Cüce’nin puseti TFK Buggster S’in detaylı değerlendirmesi ve Bugaboo Bee-Quinny Zapp Extra ile karşılaştırması

7 Responses to Puset Seçim Testi

 1. Melontheroad dedi ki:

  Ahh ne kadar dogru ya!!!
  Biz iliskimize concord neo ile basladik maclaren volo ile devam ediyoruz:))
  Test de harika :))

 2. Zeynep dedi ki:

  Off tam da bugun hangisi en iyisi acaba sorusunun pencesinde kivranmisken ne iyi geldi bu yazi :)) bakalim bizimki hangisi???

 3. melonisee dedi ki:

  sizden iyi reklamci da olurmus:) secenekleri takip ederken birdenbire kendimi buggster S almaya karar vermis buldum..hegomonik Nihan.. saka bi yana ben de cok eglendim testi yaparken..tasarimina bayildigim icin ben de bir buggster’ciydim zaten..

 4. beyza dedi ki:

  biz de chicco 4 me ile başladık, bir yıla triumph’a terfi olduk da iki numara gelince triumph ve chicco ile boy gösteriyoruz. umudumuz bir numaranın pusetten vazgeçmesi ve sezonu mevcut triumph’ımızla kapatmak ama arkadaşın hiç mi hiç niyeti yok 🙁 böyle giderse pes edip bir triumph daha alıcaz gibi duruyor

 5. Sena dedi ki:

  Kızım bayıldım ben bu şemaya :))))
  Bana da bir şema çizsene allah aşkına !

 6. Tuğçe dedi ki:

  Testinize bayıldım. Quinny zapp extra kullanıyoruz ve çok memnnunuz.

 7. melek dedi ki:

  Maxi cosi ana kucağı ile kullanılan arabalar arasında 2 tane 3 tekerlekli 1 tane 4 tekerlikli yazmışsınız.
  Maxi cosi txi citi de var. Onu araştırdınız mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company