Prima ile Heidi Murkoff

Geçen hafta Prima‘nın davetlisi olarak Heidi Murkoff’la tanışmak üzere blogger buluşmasına gittim. Şimdiye kadar “Meraklı’nın Annesi” sıfatıyla pek çok organizasyona davet edilmiş ancak çalıştığım için katılamamıştım. Prima ekibi ve ajansları çok akıllıca bir hareket yaparak buluşmayı oldukça merkezi biryerde 17.30-19.30 arasında organize etmişler. Kendilerini bu başarılı organizasyondan ötürü tebrik ediyorum.

Gelgelelim Heidi Murkoff’a. Karşılacağım kadının bu kadar sempatik olduğunu bilsem aylar önceki bir yazımda kendisine bu göndermeyi yapmazdım kuşkusuz. Biri 25 biri 27 yaşında 2 çocuğa ve oldukça yoğun tempolu bir hata rağmen hem neşesiyle hem görünüşüyle tam bir anti-aging divasıydı. Kadın dediğin böyle çıtı  pıtı olur benim gibi çam yarması değil!

Çok güzel ve samimi bir muhabbet döndü. Anladım ki annelik çok evrensel birşey. Dünyanın öbür ucundaki bir kadın gelip de bebekler hakkında konuşmaya başladığında tek bir kelime bile yabancı gelmiyorsa hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz demektir. Kitabını okumadığımı(ve neden okumadığımı) onunla paylaştım, seninle ilgili bu aralar kafama takılan birkaç şeyi sordum. Sonrasında da imzalı kitabımı alıp Sena ile keyifli bir sohbet eşliğinde eve döndüm. Kitap bir gün kardeşin olduğunda okunmak üzere kitaplığımıza gitti. Ama Prima’dan gelen basın bültenindeki bu önemli bilgileri daha sonra dönüp bakmak üzere aynen kopyalıyorum.

“Bebeğinizle iletişim, bebeğinizin doğumundan önce başlar.”

Gerçekleşen tanıtım toplantısında bebek gelişimi konusunda önemli bilgiler veren Heidi Murkoff, bebek ile iletişimin doğumdan önce başladığını belirtti. Murkoff; “Bebeklerin duyu organları hamilelik esnasında geliştiği için annenin hamileliği esnasında bebeğiyle konuşması önemlidir. Babalar da annenin karnına yakınlaşıp bebekleriyle konuşursa, bebek doğduğunda  anne ve babasının sesini ayırt edebilir. Hatta hamileliğiniz sırasında ona söylediğiniz şarkıları daha sonra tekrarladığınızda bu melodiler bebeğinize tanıdık gelecek ve onu sakinleştirecektir. Bu yüzden bebeğinizle hamileliğiniz döneminden başlayarak konuşun, şarkı söyleyin. En önemli duyulardan biri de dokunma duyusudur. Bebekler hamileyken annelerinin karnına dokunuşlarını hissederler. Bebeğiniz doğduktan sonra da bebeğinize dokunun, bebeğinize banyo yaptırırken ya da bezini değiştirirken, bebeğinize yumuşak dokunuşlarla dokunmak çok önemlidir. Bazı bebekler kuvvetli dokunuşlardan hoşlanmaz, bebeğinizin nasıl sevilmek istediğini onun tepkilerini dinleyerek ölçebilirsiniz” dedi.

“Bebeğinize uyku rutini oluşturun.”

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için uykunun çok önemli olduğunu vurgulayan Murkoff, bebekleri uykuya hazırlamak için 5 yıldızlı önerilerde bulundu:

  • Bebeğinize “uyku rutini” oluşturun. Ilık bir banyo ardından rahatlatıcı bir masaj ve bebeğinizi gece boyunca kuru tutacak kaliteli ve yumuşak bir bebek bezi, rahat pijamalar, alıştığı bir şarkı, ufak bir hikaye bebeğinizi sakinleştirecektir.
  • Bebeğinizin ”uyku sinyallerini” iyi takip edin. Bebeğinizin yorulmaya başladığı zamanı geçirmemek önemlidir. Bebeğiniz alışık olduğu zamandan sonra uyursa çok yorgun olduğu için uyuyamayacaktır.
  • Kısa öğle uykularını atlamayın. Gündüz uyku düzeni olan bebekler, geceleri daha rahat uyur. Gece uykusuna çok yakın bebeğinizi uyutmayın.
  • Bebeğinizi uykuya yatırırken kat kat giydirmeyin. Aşırı sıcak oda ve kıyafetler bebeğinizin uyku düzenini bozabilir. Unutmayın, küçük bebekler için sizin giydiğinizden bir kat daha kalın, daha büyük çocuklar ise sizinle aynı kalınlıkta giyinmelidir. Bebeğinizin üşüyüp, üşümediğini anlamak için elleri ve ayaklarını kontrol etmeyin, bebeklerin elleri ve ayakları biraz daha soğuk olabilir, bu sizi yanıltabilir. Bunun yerine, bebeğin ensesi veya sırtını kontrol edin. Soğuksa bir kat daha giydirebilirsiniz.

Bebeklerinizi uyurken ‘sırt üstü’, oynarken ‘karın üstü’ pozisyonda yatırın”

Ebeveynlerin bebekleri için hem en önemli öğretmen, hem de ilk oyun arkadaşı olduğunu belirten Heidi Murkoff; “Birlikte oynayacağınız ufak oyunlar birçok oyuncaktan daha eğlenceli ve daha öğretici olabilir” dedi. Annelerin bebeklerini uyurken “sırt üstü”, oynarken “karın üstü” pozisyonda yatırmaları altın kuralını unutmamaları gerektiğini vurgulayan Heidi Murkoff, gece boyunca sırt üstü yatan bebeğin gün içinde oyun oynarken karın üstü pozisyonda kalmasının  kaslarının gelişmesi açısında çok önemli olduğunu belirtti.

“İşlerinizi yaparken bebeğinizin size ‘eşlik etmesine’ izin verin.”

Heidi Murkoff çalışan anneler için de 5 yıldızlı önerilerde bulundu. Her annenin bebeğine ayırdığı vakti yeterli bulmadığını belirten Murkoff, bebekler için ise annelerinin kendilerine ayırdığı her dakikanın çok kıymetli olduğunu ve o yüzden endişelenmemeleri gerektiğini belirtti.

Annelerin bir yandan işlerini yaparken bir yandan bebekleri için de vakit ayırabileceklerini söyleyen Murkoff’un önerileri şöyle:

  • Temiz çamaşırları asarken bebeğinizin eline oynaması için bir çift çorap verin ve bir yandan da şarkı söyleyin. Bebeğiniz sizin yanınızda olduğu müddetçe bu vakit değerlidir.
  • Bebeğinizle beraber market alışverişine çıkarken de kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Alışveriş yaparken de bebeğinizle konuşun ona sorular sorun, torbanıza meyveleri onun koymasına izin verin. Sizin için iş gibi görünse de bu zamanlar bebeğiniz için kaliteli vakittir.
  • İşlerinizi yaparken bebeğinizin size “eşlik etmesine” izin verin. Yeter ki işlerinizi yaparken onunla ilgilenin.

“Babalar emzirmek dışında annelerin yaptığı her şeyi yapabilir.”

Heidi Murkoff babalar için de önemli önerilerde bulundu. Baba figürünün bebeklerin ve çocukların yaşamında çok önemli bir rolü olduğunu belirten Murkoff, babalara seslenerek; “Her ne kadar hamile kaldıktan sonra ağır işi anneler üstlenip 9 ay boyunca bebekleri karınlarında taşısalar da babanın gebe kalmaktaki rolü anneninki kadar önemli! Bu nedenle anne kadar baba da sağlığına, yaşam stiline, kilosuna, hatta yediklerine dikkat etmeli.  Bebek doğduktan sonra babaların bebek bakımındaki rolü tartışılamaz. Babalar emzirmek dışında annelerin yaptığı her şeyi yapabilir ve bu sürece eşit şekilde dahil olabilirler. Bebeklerinizle oynayın, onları kucaklayın, onlara şarkı söyleyin, bezini değiştirin, gece ağladığında yanında olun. Bebekler annelerine olduğu kadar babalarına da ihtiyaç duyarlar” dedi.

Blogger anneler ve baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company