Oyuncaklar ve diğerleri

Daha önce yurt dışına gittiğimde Mina’ya birşeyler almak için hızlıca girip çıktığım oyuncakçılara Fransa’da daha bir alıcı gözle bakar oldum. Hani taşımaya üşenmesem başta şu eski tip arabalar ve tahta atlar olmak üzere tonla şeyi sana almak istedim. Zihniyet o kadar farklı ki. Bizdeki ne üdüğü belirsiz Çin malı plastiklerin yerine çeşit çeşit tahta oyuncaklar var orda. Daha nostaljik, orasından burasından uyuz sesler çıkmayan, daha basit ve bence gayet yeterli. Bunu nasıl başaracağım inan bilmiyorum ama evi oyuncak çöplüğüne dönüştürmeden, ayıp olması pahasına hediye gelenleri de kibarca red ederek ya da çaktırmadan değiştirerek az ve öz oyuncağın olmasına özen göstereceğim. Lego gibi markalı plastikler haricindekileri de zevkle geri dönüşüm çöpümüze atacağım. Kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapalım, oyunlarımızı kendimiz kuralım diye Montessori  ve aktivite bloglarını takip ediyorum şu sıralar. Bunu başaran anneler var ve bu beni çok mutlu ediyor.

Özellikle plastik konusunu babanla çok konuşur olduk son günlerde. Kolay değil tabi bir anda hayatımızdan plastikleri çıkartmak ama deniyoruz en azından. Yenilerini almıyor, eskileri de yavaş yavaş atıyoruz. Yanımda taşıdığım su şişemi cama çevirmiş olmak bile iyi geldi. Geç kalınmış ama zararın neresinden dönersek kar edeceğimiz bir hareket.

Başta fazla umursamadım. Eskiden BPA mı varmış dedim, geçen yıl çocuğu olan anneler naapsın dedim, dedim de dedim. Ama sonra bu konunun yavaş yavaş ve çaktırmadan beynimi kurcaladığını farkettim. Biberonları ve süt sağma makinasının BPA’lı parçalarını evden defettim, rahatladım. Hatta hızımı alamadım Mina’dan kalma steril aletini ve Baby Cook’u da gönderdim. Var mı kaynatıp pişirip taşırmak gibisi 🙂

Şanslıyız ki anne sütü ile besleniyorsun ve umuyorum ki hiç mama almadan katı gıdalara geçiş sürecini tamamlayacaksın. Böylece mamalarda GDO var mı yok mu bunu düşünmüyorum. Kendimiz  için çok özen göstermiyoruz bu konuya ama senin için göstereceğiz. Hazır gıdalarla tanışmaman, şeker/çikolata/kola üçlüsünden mümkün olduğunca uzak kalabilmen için herkesin şimdiden başlayan burun kıvırmaları ile mücadele edeceğim. Kendini bilip de bilinçli olarak istemeye başladığındaysa, ne mutlu ki hazır kek yerine evde sana harikalar yaratabilecek potansiyele sahibim 🙂

Önceki kış, yararından çok ne yemek pişireceğim derdinden kurtulmak için her hafta eve organik sebze kutusu söylüyordum ve çok da memnundum. Araya yaz girdi unuttum gittim sonra. Halbuki sana hamileydim daha bi dikkati olabilirdim. Sana pişirdiğim sebze çorbasında kullanmak için her hafta pazara gidip taze taze alıyordum ki doktorun bir laf etti yine takmıyorum dediğim konu beynimi kurcalamaya başladı. Tarım alanları ilaçlanırken ortalama 70 kg bir insana zarar vermeyecek dozda olmasına dikkat edilirmiş. Yani bizler için çok önemli olmayan bu kimyasallar senin için zararlı olabilirmiş. Hadi bakalım bunu bilirken çık şimdi pazara! Cahillik bazen gerçekten mutluluk getiriyor galiba. Nerede benim orgnik kutu söylediğim kadının mail adresi kıvamına geldim yine!

Daldan dala atladım gibi oldu ama bunların hepsi bence aynı konu. Gördüğün gibi oldukça sağlıksız bir dünyada yaşıyoruz aslında. Plastikler, BPA, GDO, zirai ilaçlar, hazır bezler, kimyasallar, çevre kirliliği, hava kirliliği, radrasyon… Bunlar şimdilik bildiklerimiz ve nispeten önlem alabildiklerimiz. İnsan fazla sararsa rahatlıkla kafayı üşütebilir. Kimbilir bilmediğimiz daha neler var ve olacak hayatımızda? Bunların hepsinden seni korumak mümkün değil biliyorum, pimpirik anne modeli de olmak istemiyorum.

Kat kat giydirmedim mesela seni hiç, üşürsün diye korkmadım, hijyen konusuna da çok takık değilim. Sürekli steril edilmedi senin biberonların, yere düşen oyuncaklar, emzikler kaynatılıp taşırılmıyor bizim evde. Evde yerleri yalayarak emeklemen serbest, muhtemelen ayaklandığında da orda burda yere oturup hatta yatan bir çocuk olmana da sesimi çıkartmayacağım. Baban gibi, benim gibi, bizim jenerasyonun çoğu gibi bahçede büyüyen, ağaca tırmanan, dizleri yara bere içinde dolaşan, eli topraktan çıkmayan, böcekten korkmayan, karınca gözleyen bir çocuk olman için sana bu koca şehrin içinde uygun bir ortam bulma çabalarımız sürüyor.

Şimdi anne baba olmak daha kolay diyor büyüklerimiz! Hazır bezler, hazır mamalar, çamaşır makinaları, deterjanlar… Mı acaba demek istiyorum? Bir yanda bunlar, diğer yanda seni doğru yetiştirme kaygısı. Günün anlam ve önemi sebebiyle ülkenin politik gidişatından duyduğum endişeyi de bunlara ekleyelim! Benim kafam yoruluyor.

3 Responses to Oyuncaklar ve diğerleri

 1. Dilek dedi ki:

  Şu tahta oyuncak olayını ben de ciddi ciddi düşünüyorum.Burada bir oyuncakçı buldum(evin yakınında).Ancak o konuda da endişeler peşimi bırakmıyorlar.Ya sert bir cisim olduğundan bebeğime zarar verirse(yaralanma anlamında)…Off napcaz.En iyisi rahmetli anneannemin bana ördüğü bir ibiş bebeğim vardı,ondan örmek,içini de pamukla doldurmak:)

 2. ilke dedi ki:

  ben de bu tahta oyuncak konusunda şunu sormak istiyorum. sonuçta bu oyuncaklar da parçalardan oluşmuyor mu bunları birleştirirken kullanılan yapıştırıcılar, veya yapıştırıcı olmasa bile üzerine sürülen cila,boya vs maddeleri kimyasal ve zararlı değilmi? mutlaka bir plastik kadar belki zararı yoktur ama neticede %100 masum oldukları da şüpheli değil mi?

 3. Meraklının Annesi dedi ki:

  Çok haklısın İlke. Her nekadar bebek dostu boya da deseler mutlaka bu oyuncakların da zararlı yönleri vardır. Günümüz şartlarında bebeklerimizi/kendimizi plastik vb. zararlı şeylerden %100 korumaya çalışmamız gibi bir durum söz konusu olamaz zaten. Buna takarsak deliririz! Ama tüm zararlı şeylerin toplamına 10 dersek ben bebeğimi birinden korusam bile kar sayarım bunu.
  Oyuncakçıda hepsi yanyana duruyor, benim elim diğerlerine gitmiyor. Ha bizim evde hiç mi plastik oyuncak yok? Elbette var, hediye gelen var, mecburen aldığım var- sen hiç tahta banyo oyuncağı ördek gördün mü mesela 🙂
  Bana göre çok sayıda oyuncağın ya da bilmemne öğreten oyuncağın çocuğun gelişimine fazladan bir katkısı yok. Bu yüzden ben terch etmiyorum. Tercih edene mani olmuyorum, hatta misafirliğe gittiğimizde değişik geliyor zevkle oynuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company