Nice Günleri

Juan les Pins’teki evimiz sadece 16 gün için müsait olunca, biz de tatili o kadar kısa kesmek istemeyince başka bir ev daha kiralamak zorunda kalmıştık. Güzelim Antibes’i bırakıp 20 dakika uzaklıktaki büyük şehir Nice’e gelmek ne kadar zor geldi bilemezsin. Antibes, eski adıyla Antipolis, adı üzerinde polis=şehir, anti=karşı,  karşı şehir ya da şehrin karşısı.  Burada kast edilen şehir de Nice. Klişe bir şekilde ülkemizden bir örnek vermek gerekirse Nice İzmir’e, Antibes Karşıyaka’ya tekabül ediyor. Ailemizde böyle turistik bilgilerden baban sorumludur. Sor daha neler anlatır. Benden bu kadar.

Sayfiye hayatımızı bir kenara bırakıp Nice’e geçerken, her deliğe girip çıkabilmek için araba kiraladık. Avrupa’da otomatik vites anlayışı olmadığından, düz vites hiç kullanmamış babaya karşı en son 10 yıl önce kullanmış anne galip gelince, şöför Nebahat olarak iş başa düştü. Güney Fransa sahillerinde yaptığımız 1000 küsür kilometre ve gezilen onlarca yer(Eze, Ville Franche, Cap Ferrat, Cannes sur Mer, Biot, St.Tropez…vs) sonrasında elde var kocaman bir sıfır. Yok işte Antibes’den daha güzel biryer yok! Lafım özellikle dünya jet sosyetesinin kalbi St.Tropez’e. Evimize 68 km diye bağrımıza basıp uzun kalırız diye sabahın köründe gittiğimiz bu manasız yer, tam tamına 5 saat sürünce İstanbul trafiğine ettiğimiz tüm lafları geri aldık. 5 saat de dönüş ekleyince akşam uyku saatine yolda yakalandık ve sen tabi ki haklı olarak yaygarayı bastın. Roller değişince arkada seni sakinleştirmeye çalışan bir baba, aklı arka koltukta bir şöför anne olarak A8 denen otoban boyunca her mola yerinde durduk. Sonunda seni uyutmayı başardık ama bizim de sinirlerimiz harap oldu. En son baban neden 120’yle gidiyorsun hız limiti 130 sen de biraz hızlı git ama bile dedi!

Günlerce gezeceğiz adı altında trafikte helak olduğumuz için son 2 gün kendimize ödül olarak tembellik yapmaya karar verdik. Sabahtan akşama kadar Nice’in en güzel plajı  Castel Plage‘da keyif çatıp durduk. Sen de kah uyudun kah oynadın ama hep çok tatlıydın. Dönüşte Old Nice’in içinden geçip 150 çeşit dondurması olan Fenocchio’dan dondurmalarımızı alıp yıkanma saatine yetişmek üzere evimize doğru yola koyulduk. Seni güzelce uyuttuktan sonra terasımızda pizza&şarap keyfi yaparak bir tatilin daha sonuna geldik.

Merak ediyoruz acaba ilerde sevgilinle buralara gelip biliyor musun ben ilk yurtdışı tatilimi burda yapmıştım diyecek misin? Sen Antibes ne demek biliyor musun diye anlatırken sevgilin de seni benim babanı dinlediğim gibi hayran hayran dinleyeek mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company