Memir Tuvolete Yapsın

Tam 2 hafta oldu. İlk günlerde sanırım bezi bıraktık diyordum zira bu kadar kolay olmasını beklemiyordum. Ama artık eminim, senin deyişinle “Aytık bez gokkk!”

Mevzuya sen 10 aylıkken böyle girmiştik. Her kafadan farklı bir ses çıksa da tuvalete gitme alışkanlığını günlük rutinimize eklemek o zamanlar kafama yatmıştı. 16.ay civarında sadece evdeyken bezi çıkartmak modeline geçtiysek de, o döneme denk gelen tatiller ve benim mini sağlık problemlerim nedeniyle nihayetlendiremedik. Zaten amaç da nihayetlendirmek değildi. Bu bir süreçti ve biz 10-16.aylar giriş, 16.-20.aylar gelişme derken 20 ay 4 günlükken sonuca ulaştık. Şu anda öğle ve akşam uykuların hariç hem evde hem dışarıda bez kullanmıyoruz.

Kışın ortasında deli misin diyenler olduysa da seni en iyi ben tanıyorum ve senden bir gün ansızın “Memir tuvolete yapsın” gibi bir laf duyunca bunun arkasında gitmemeyi aklımdan bile geçirmedim. Her şey yıkanma ritüelimiz sırasında başladı. Akşam yemeği sonrası koşarak odana gitme, havluyu kapma, banyoya gidip becerebildiğin kadarı ile kendi kendine soyunma, çıplakken tartıya çıkış ve banyonun kendisinden oluşan ritüelimizin tartı kısmında 2 gece üst üste tartıya işeyince artık o saatlerde de çişinin geldiğini anladım. Hali hazırda uyanınca, yemeklerden sonra, her bez değişiminden önce, sıvı alımından 20 dk sonra gibi muhtelif zamanlarda “eğer istersen” tuvalete oturtuluyordun. Sabah ilk çiş dışındakilerde bariz bir istikrar yoktu. Şimdi buna bir de son çiş eklenmişti. Ertesi gece tartıya çiş yaptığını hatırlatarak gel tuvalete yapalım dediğimde hemen kabul ettin. Ediş o ediş! Ertesi sabah gözünü “Memir tuvolete yapsın” diye açıp bütün gün başka bir şey söylemeyince ablana “aç gitsin” dedim. Tarihlerimiz 17 Kasım Perşembeyi gösteriyordu ve evde 1 tane donumuz bile yoktu!

Perşembe, Cuma ablanla performansın gayet iyiydi. 20 dakikada bir tuvalete gidiyor, ziyaretlerinin %70’nde çiş yapıyordun. Kaka ise daha sorunsuzdu. Pırt sonucu azıcık kaçan cıvık kaka haricinde kaka kazası yapmıyor, 1 çiş kazasıyla günü kapıyordun(Bu kadar detaya girdiğim için özür dilerim oğlum ama bu yazı başta bana senin ileride doğacak kardeşin için sonra da pek çok anneye lazım olacağından mazur gör). Cumartesi-Pazar birlikteyken de aynı durum devam etti. Sokak planlarımızı da bozmak istemeyince fiziksel olarak bayağı zorlu bir hafta sonu yaşadığımı söyleyebilirim. Tıpkı bizim gibi büyük tuvaletine üstelik de adaptörsüz oturmakta ısrar edince 20 dakikada bir eğilip çömelmekten belim koptu. Kavonoza veya şişeye yapmayı rededince,  özellikle dışarıdaki tuvaletlerde oraya burada değme diye harcadığım hijyen çabası eklenince bezi bırakmanın anneye en ufak bir yararı olmadığını idrak etmiş bulundum. Ama bencilliğe gerek yoktu, önümüzdeki yaz sıcaklarda bezsiz ne kadar keyifli olacağını, bez atıkları ile çevreye verdiğimiz zararın vicdan azabından kurtulmanın hafifliğini ve bez masrafının yok olmasının aile bütçemize yapacağı katkıyı düşünerek ha gayret dedim. Bir sonraki hafta sonuna epey yol katetmiştin. Evdeysek saat başı, sokaktaysak 1,5 saat civarı çişini tutmaya, kakanı ise herhangi bir çiş ziyaretimize aradan çıkartmaya başladın. Öğle uykularından da kuru kalktığını gözlemliyorum, her an onu da bırakabilirim. Gece için hala biraz zaman var gibi. Gerçi bazı uzmanlar(!) bir kere bez atıldı mı gündüz ve gece birlikte bırakılmasını yoksa kafa karışıklığı olacağını söylese de ben yine anneanneni dinliyorum ve biraz daha beklemeyi uygun buluyorum.

Sanıyorum Tracy’nin kitabındaydı dünyadaki bebeklerinin %50’si bu işi 12.ay ve öncesinde bitiriyorlarmış. Modern toplum, çok bilmiş doktorlar, satış adetlerini düşünen bebek bezi firmaları(Sanırım ben Kadir Tuğcu’ya fazla gittim onun gibi konuşmaya başladım) türlü türlü sakıncalardan bahsedip bu işe erken başlamayın diyorlar. Bunlara fazla takılmayan ve mevzuyu uzun soluklu bir sürece yayan annelerin bebeleri- orta doğu ve balkanların gündüz+gece bez bırakmada en hızlısı Aliş, şimdinin ağabeylerinden Erin, Çok Bilmiş’in kızı ve benim bilmediğim daha niceleri-atı alıp Üsküdar’ı geçiyor. Şimdi hepiniz sfinkter kaslarınıza çok hakim çocuklar mısınız yoksa önünüze böyle bir seçenek sunulduğu için mi farkındalığınız arttı? Cevap tesadüfle açıklanamayacak kadar aşikar bence.

Aylar önce ya tutarsa demiştim, tuttu. Bir gelişim aşamasını daha iyi bir ekip çalışmasıyla kolaylıkla geride bıraktık canım oğlum. Gelsin sıradaki diyorum ki sanıyorum bu da 2 Yaş Sendromu oluyor…

4 Responses to Memir Tuvolete Yapsın

 1. cokoprenses dedi ki:

  bravo size!!ben hala cesaret edemeyip yazı bekleyenlerdenim:(

 2. Sena dedi ki:

  Biz de Çoko gibi yazı bekleyenlerdeniz 🙂 Zİra Doruk 1 yıldır tuvalete, lazımlığa, adaptöre korkmadan yaklaşmasına rağmen , tüm deneyimlerimize rağmen, 1 kere bile çişini bezi haricinde yapmadı. Bu yüzden hazır ve istekli olmadığını düşünüyorum. En azından korku yok diye ısrar etmiyorum. Bakalım bizi ne bekliyor ?

 3. Tumay dedi ki:

  Nihan biz de 20 aylikken biraktik bezi. Su an 23 aylik halen gunduz ve gece uykularinda bez bagliyorum, bezine belki ayda 1 kere yapiyor. Siz ne zaman cikardiniz tamamen?

 4. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Tümay-Hayırlı olsun 🙂 Kuru mu kalkıyor ıslak mı önemli olan bu. Ben öğle uykusundan kuru kalktığını görünce öğleni 1-2 hafta içinde, akşamı da yaklaşık 1,5 ay sonra bıraktım. Haftada 1-2 gece kazası oluyordu buna rağmen kendi uyanıp çişim var demedikçe hiç kaldırmadım. Giderek kazalar azaldı. Onu gözlemle ve bol bol konuş anlat. Uzmanlar hepsini bir arada bırakın kafası karışmasın diyorlar ama biz kademeli geçişte daha rahat ettik. Kolaylıklar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company