Karışık Gündem

Cumartesi İkbal Teyze’nin doğum günü müsasebetiyle kahvaltıya gittiğimiz yerde bir de baktık ki IKEA mama sandalyesi! Ela ile yanyana oturttuk sizi. Tabi Ela Hanım senden 6 ay büyük olduğundan sandalyenin hakkını verdi, sense en azından yana devrilmeden oturabildin. Ancak henüz ağzını açmayı, kaşığa nasıl davranacağını ve ağzının içindeki çorba birikintisini nasıl geriye itip yutacağını bilmediğinden dik poziyonda yemek yemen mümkün değil. Nasıl olsa önümüzdeki 1 ay boyunca günde sadece 1 öğün sebze çorbası yiyor olacağından şimdilik bir kenarda atıl olarak bekleyen chicco ana kucağında yedirmeye ve IKEA mama sandalyesini almaya karar verdik. Hatta karar vermekle kalmadık sana bir tane, Elacığıma bir tane aldık bile.

Bugün sebze çorbası maceramızda 5. günümüzdü. İlk gün 2 tatlı kaşığı, ikinci gün 4 tatlı kaşığı,3.ün 8 tatlı kaşığına yakın yedikten sonra, 4.gün ağzını kapattın.  Birkaç çay kaşığından sonra ne yaptıysam yediremedim. Sırf yememek için ağzın kapalı gülmeyi ve ağlamayı öğrendin. İlk ağlama teşebbüsünden sonra hemen bıraktım. Neticede sadece deniyoruz, aç değilsin açık değilsin. İşin garip tarafı çok seveceğini tahmin ettiğim sudan da hoşlanmadın. Bugün de hiç farklı bir durum olmadı. 2 tatlı kaşığı yer gibi oldun huysuzlanınca yine zorlamadan kaldırdım. Bu arada kabızlık problemi tam gaz devam, yine son kakamızdan bu yana 3 gün geçti.

Bugün kan testi sonuçlarınla ilgili konuşmak için doktorunu aramışken hepsini gündeme getirdim. Öncelikle, kan testi sonuçlarını inceleyecek bir terslik varsa beni arayacak yoksa bir sonraki kontrolde üzerinden geçeceğiz. Doktorun anlattıklarımdan sebze çorbasını sevmediğin sonucuna vararak biraz çeşni katmamızı istedi. Yarın ceviz büyüklüğünde çiğ köftelik kuzu kıyması, semizotu ve nane/fesleğen/kimyon üçlüsünden en sevdiğimi yani naneyi ekleyeceğim. Tabi yine zorlama yok, bakalım sevecek misin?

Kabızlıkla ilgli olarak kestiğim zeyinyağına devam, armut suyu yerine yarım armut püresine suda bekletilip rondodan geçirilmiş 2-3 kuru kayısı ekleyerek vereceğiz. Yalnız kilo alımında azalma, ilk etapta sıcağa bağladığımız kısa emme süren ve bağırsak haraketlerindeki bu radikal azalma reflü şüphesi uyandırdı doktorunda. Reflü için teşhisten tedaviye gitmek yerine tedaviden teşhise gitmeyi tercih edeceğini söyledi. Sabah öğle akşam açken 7 kilo çizgisinde Motilium ve akşamları tokken 5 cc suya 1 paket Gaviskon verip 2 hafta sonra duruma bakacağını söyledi.

Daha telefonu kapar kapamaz senden yükselen güzel kokulardan beklenen kakanın geldiğini anladım. Zaten gün boyu emeklemenin dibine vurup sürekli firardaydın sonunda bugünü bir kaka ile taçlandırdın. Ben de ilaçları vermeden bir kaka döngüsü daha beklemeye karar verdim. Reflü olsan sanki daha önce çıkardı ya da ne bileyim içimden bir his reflü olmadığını söylüyor işte.

Diyorum ya basit hayatımız çok karıştı bugünlerde aklımda tutmam gereken tonla şey var. D vitaminin, demir damlan, vitamin şurubun, zeytinyağı, armut püresi, sebze çorban, şimdi bir de reflü ilaçların çıktı başımıza. Sürekli ağzına birşeyler tıkıyormuşum gibi hissediyorum 🙁

Bugünün son gündemiyse seni benim dışımda birinin uyutması konusuydu. Babanın iş yemeğinde olması nedeniyle bu deneysel çalışmayı anneanenle yaptık. Seni birlikte yıkadık sonra ben çekildim. Anneanen masajını yaptı, giydirdi. Ben de buzluktaki sütlerden bir 110 cc bir de 70 cc biberon hazırladım. Sonuç: normalde gıkını çıkartmadan uyuyan sen uyumadın! Üstelik sadece 90 cc süt içtin. Demek ki neymiş seni yatağa uyanık bırakıyor olmak, senin kendi kendine uyuyor olman uyku ile meme daha doğrusu anne arasında bir ilişki kurmadığını göstermiyormuş! Ağlamaya başlayınca ve o ağlamanın tonu hoşuma gitmeyince pes edip seni aldım. Sütü geciktirmek, serin salon yerine sıcak odanda sütünü vermek gibi başka taktiksel hatalarımız da oldu. Neyse bu ilk denemeydi, birkaç gün geçsin bu sefer babanla deneyeceğiz. Sakın yanlış anlama 5,5 aydır her gece seni uyutuyor olmaktan zerre kadar şikayetim yok. Ama dünyanın binbir türlü hali var bensiz uyumayı da öğrenmelisin diye düşünüyorum.

6 Responses to Karışık Gündem

 1. Sena dedi ki:

  Nihan cığım, ben Doruk ile tam 2 ay uğraştım su için, başlangıçta 2-3 çay kaşığı aldı en fazla ama şimdi 1 çay bardağı su içiyor lıkır lıkır, biz biberon kullanmadığımızdan bardaktan içiyor ama olsun.

  Demir ilacını ben akşamları yatarken veriyordum, biliyorsun o da kabızlık yapabiliyor, doktormuz sabah verin gün içinde bacak hareketleri ve bağırsakların çalışması aktiftir demirin etkisini daha kolay atar demişti.

  Bir gün de sebze çorbasına pazı ekle, Doruk aynı gün müthiş bir kaka yapıyor pazı sayesinde ( ıspanak da olur ) belki Demir’de de işe yarar, öpüyorum..

 2. SEDA dedi ki:

  sadece 1 gün görüşmedik ve neler olmuş neler…
  demir ilacı kabızlık yapar evet ben de katılıyorum.
  su için zamana ihtiyacınız var mecbur kalınca nasıl içer lıkır lıkır Oğuz gibi 🙂
  yalnız reflü konusunda biraz şaşırdım.bu da nerden çıktı şimdi??
  sebze çorbasına zamanla alışıcak annesi öyle hemen 4.günden sevmediğine karar vermeyin,sevilecek de bişey olsa bari 🙂 biraz demir’e zaman tanıyın bence,5,5 aydır seni emen bi çocuktan 3 günde güllük gülistanlık çorba içmesini beklemek çok olur diye düşünüyorum.Oğuz’un 1 kaşık bile içmediği günler bile oldu.bide çocuk kaygını da hissediyo,bunu bizzat yaşadım.
  zamanla herşey rayına oturcak canım,uyutma konusunda da pes etme sakın,herzamanki sakinliğini ve pozitifliğini korumaya çalış sen çok iyi bi annesin 🙂

 3. Başak dedi ki:

  Sen hislerine güven Nihan’cım. yanılmıyorsundur.DOktorlar haklı olarak her ihtimali söylemek durumundalar…
  Bu karışık dönem de çok kısa süre içinde geçecek ve Demir’in yemekleri de düzeninizin bir parçası olacak, sadece süt verirken bir anda 2-3 saatte bir yiyecek hazırlama hali bana da çok değişik gelmişti başta:)bir süre sonra da zaten siz ne yerseniz Demircim de onu yemeye başlayacak:)bu arada yoğurt-meyve-sebze üçlüsünden sebze hep en az rağbet görendir başta, Demir’in tepkisi gayet normal ama zorlamamakla çok iyi ediyorsun, hatta bizim doktorumuz bir yiyeceğe memnuniyetsizlik gösterdiğinde, bir kaç gün onu unutturup sonra tekrar vermeyi önerirdi hep. sonuç:Lal’i biliyorsun…:)

 4. hayal dedi ki:

  İnanmayacaksın ama bütün bu ilaçları ve ek maddeleri, reflü ilaçları dahil, biz de kullandık Damla hanımda. Arada kolik ilaçlarımız da dahil. Tuna beyde de hatta.. Eh, sonuç ortada 🙂 heheheh…. Demem o ki, hepsiiii geçiyor bitiyor. Ellerinde dondurma, su, bilimum gıdalar tepişerek geziyorlar ikisi şimdi ortada

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Başak- Lal’i herhangi bir yemeği red ederken düşünemedim bi an 🙂 Meğer herkesin macerası böyle başlıyormuş, çok rahatladım teşekkür ederim canım benim.
  @Aybala-Yahu söylesene önceden demek senin gürbüz kuzuların beslenme sırrı buymuş 🙂 Ben de kimyasal vereceğim çocuğuma diye komaya girdim!

 6. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Sena-Tavsiyler için çok teşekkürler. Sanırım demir damlasını sabaha çekmek ve pazı işe yaradı 🙂
  @Seda-Çok teşekkür ederim canım çok haklıymışsın. Kat ettiğimiz mesafe inanılmaz. Bakalım bu hafta Demir’i yemek yerken görünce ne diyeceksin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company