Kardeş haberi vermek

Çocukla ilgili her konuda olduğu gibi bu konuda da iki uç var aslında. Bir hemen sıcağı sıcağına paylaşanlar, bir de uzun bekleme süresini dikkate alarak bebeğin oldukça büyümesini bekleyenler… Biz bunun tam ortasında bir noktayı tercih ettik çünkü sen zaman kavramını ve beklemeyi kafanda oturtmuş bir yaştasın. Sadece düşük riskim nedeniyle 13. haftanın sonunu beklemeye karar verdik.

Bekleme süresince akşam yemeğindeki sohbetlerimizde bir insanın kardeşi olmasının güzelliklerinden bahsetmeye başladık. Ben teyzeni, baban amcanı anlattı, ailede/etrafta kardeşi olan herkes hakkında bol bol konuştuk. Her ne kadar resmi olarak sana söylemesek de gerek telefon konuşmalarında sarf ettiğimiz “Yok henüz bilmiyor” gibi cümleleri, gerekse sen yattıktan sonra babanla yaptığımız konuşmaları dinlemen sebebiyle biraz anladın ve hissettiğini düşünüyoruz çünkü bir gün ablana bizim bebeğimiz yazın gelecek demişsin.

Bu arada ben de ciddi bir kitap araştırması yaptım. İki çocuklu tüm anne bloglarını hatmedip tavsiye ettikleri kitaplar arasından bir liste hazırladım.

Eğitici Kitaplar: Ben Nasıl Oldum, Vücudumuz, İlk Kitaplarım-Bebek

Kardeş Konusunu Olumlu İşleyen Kitaplar: I’m a Big Brother, I’m a New Big Brother(Pirate Pete Book)

Kardeş Konusunu Olumsuz İşleyen Kitaplar: Bu Ne Tatlı Şey Böyle!Loli, Karıncanın Kardeşi, Melis’in Kardeşi Oluyor, Yaramaz Penguen’in Maceraları

Eğitici kitaplar grubunu yılbaşı hediyesi olarak, olumlu kitapları-bebeğin hayatımıza girmesi ile neler olacağını tarafsız olarak anlatan kitapları- ise kardeş haberini verdiğimiz gün sana vermek üzere hazırladık. Her ne kadar tecrübeli anneler kıskançlığın kaçınılmaz olduğunu söyleseler de şimdiden algını o yöne kaydırmak istemediğimden olumsuz kitapları-yani kardeş çok kötü bir şey diye başlayıp yok yahu aslında iyiymiş şeklinde biten mesaj kaygılı kitapları- eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmamak adına kardeşin doğduktan sonra vereceğin tepkilere göre ortaya çıkartmak üzere bir kenara koyduk.

Bir akşam seni karşımıza alıp bir haberimiz olduğunu söyledik. Biz konuşurken sen tedirgin gözlerle etrafa bakındın sonra bir anda “Anne yemek yiyelim mi?” dedin. İçimden eyvah çok pis konuyu değiştiriyor diye düşünürken neden öyle dediğini sordum. “Anne bebek yemek ister” dedin! İşte o an ağlayabilirdim. O gün bugündür bebuş aşağı bebuş yukarı bir durumdasın. Sabah uyanır uyanmaz ve ben işten gelir gelmez ilk işin gelip karnımı öpmek oluyor. Kardeşinle iletişimi ağzımdan içeriye doğru bağırırsan sağlayacağını düşünüyor, hatta biraz abartıp ağzımdan içeriye araba atmaya çalışıyorsun. Kardeşin içeride sıkılıyormuş, oynarmış 🙂 Özellikle Ben Nasıl Oldum kitabını büyük bir ilgiyle okuyor, doğum şekillerini anlatan bölüme bayılıyorsun. Sana göre ben suda doğurmalıymışım. Çünkü eğer öyle yaparsam sen de havuz gözlüklerini takıp suya dalabilir ve kardeşinin çıkmasına yardımcı olabilirmişsin. Sonra da onu bana verirmişsin. Evde suda doğurup bu süreci büyük çocuklarıyla paylaşan ecnebileri düşündüm bir an. Genel kabul görmüş yorum bunun bir travma olduğudur ama senin gözünde ne kadar normal bir şey olduğunu fark ettim.

Arada kardeşinle sohbet etmek istiyorsun ve ben de sohbetinize aracılık ediyorum. Geçen gün sizi biraz konuşturduktan sonra kardeşinin ağzından sana bir soru sordum. “Bu bizim annemiz babamı nasıl insanlar? İyi mi? Bana bir tavsiyen olur mu?” dedim. Sen de saf saf anlattın “Yatarken yatağından kaçarsan biraz bağırıyorlar. Bir de elini pirizlere sokmaman gerekiyor. Yazın annen ya da baban yanında olmadan havuza atlamamalısın. Ona kızıyorlar, onun dışında iyi yani” dedin. Bu konuşmaların gerçekten aranızda geçeceği, bizi çekiştireceğiniz, bize karşı stratejiler geliştireceğiniz günleri sabırsızlıkla bekliyorum. Çok eğleneceğiz çook…

7 Responses to Kardeş haberi vermek

 1. ÇokBilmiş dedi ki:

  Tebrik ederim, sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah.
  Ben de 20 haftalık hamileyim ikinci bebeğime. Bundan önce de bir düşüğüm oldu. Düşük sürecini de kızımla birlikte yaşadım. İkinci hamilelik testimi de kızımla birlikte yaptım. Yani ben sıcağı sıcağına paylaşanlar ucundayım 🙂
  Kızıma iki doğum şeklinin de fotoğraflarını gösterdim. Yalnız ilginçtir, güncel kaynaklarda ayrıntılı fotoğraf bulamadım, hep üstü kapalı görüntüler vardı. Kendi bebekliğşmden kalma Elele Dergileri’nde buldum normal doğumun ve sezaryen doğumun fotoroman şeklinde gösterimini, onları gösterdim. “Bebek nasıl gelmek isterse öyle gelecek” dedim.
  Benim kardeşim yok, bu nedenle çocuklarımın ikisi adına da çok heyecanlıyım. Hayırlısıyla doğurup, sağlıkla kucağımıza alırız inşallah.

 2. benden bizden dedi ki:

  Çok tatlısınız 🙂
  Çok eğlenceli olacağına inanıyorum.
  Sağlık ve kolaylıkla gelsin bebek Nihancım 🙂

 3. Nazlı KEY dedi ki:

  Nihan, bayıldım bayıldımm sohbetlerinize:)) daha çok anlatsın Demir, daha çok yazacak konu çıksın sana:))

 4. ilke dedi ki:

  okurken çok güldüm 🙂 Allah sağlıkla iki kardeşi birbirine kavuştursun..

 5. gamze dedi ki:

  Ba-yıl-dım En çokta ağzından araba atmasına bayıldım. Süper eğleneceğiniz şimdiden çok açık
  sevgiler…..

 6. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Çok Bilmiş-Seninle twitterda yazıştıktan sonra çok düşündüm düşük acısını oğlumun önünde yaşayabilir miydim diye. Sanırım ben senin kadar güçlü olamazdım. Kontes çok şanslı, seninle bu kadar yakın olduğu için 🙂
  Ben Nasıl Oldum Güzel bir kitap. İllüstrasyon olarak doğum şekillerini gösteriyor. Ben de senin gibi bebek nasıl isterse öyle gelecek diyorum. Kendinin nasıl geldiğini anlatıyorum. Bebeğinde öyle doğmasını temenni ettiğimi söylüyorum. Eğer sezaryen olmak zorunda kalırsam bir süre onu kucağıma alamayacağımı da anlatıyorum ki hiç birşey onu şaşırtmasın.
  Sağlıkla kucağımıza alalım inşallah 🙂

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Benden bizden- Çok teşekkür ederim Banucum.
  @Nazlı- Ah Nazlı bunlar bir alem. Az sonra kız kardeşi olduğunu öğrenince dediklerini de yazacağım 🙂
  @İlke-Teşekkürler İlkecim amin 🙂
  @Gamze-Herkesi gülümsettiğimiz için çok mutlu oldum. Bu gidişle hep birlikte eğleneceğiz inşallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company