Kakamı kaybettim,hükümsüzdür!

Doğduğundan beri istisnasız her 24 saatte bir kaka yapan sen, kabız olunca haliyle çok şaşırdık ve tedirgin olduk. Çarşamba günü doktor kontrolümüze gittiğimizde 3. gün bitmişti. Kabızlığa her doktorun yaklaşımı farklı olmakla beraber, lavman ile müdahele için en fazla 3 gün bekleyen bir uç ile 14 gün bekleyen diğer bir uç varmış. Senin doktorunun bu iki uç örneğin neresinde durduğunu merak ediyordum ki yine beni hiç şaşırtmadı. Minimum müdahele, minimum ilaç zihniyetinde genelleme yerine bebeği yakınen gözlemleyerek karar verme noktasındaydı. Vücutta herşeyin bir sebebi olduğu gibi  bunun da bir sebebi olduğunu, vücudun bununla baş etmesi için fırsat tanımak gerektiğini söyledi. Tabi seni üzmeden ve sıkıntıya sokmadan.

Etrafımızda kabızlık vakası yaşamış tüm annelerin tavsiyelerini dinledik. Sabahları 1 çay kaşığı zeytinyağı içirdik, çok karşı olmama rağmen ilaçtan iyidir diye zeytinyağlı kulak çubuğu müdahelesini yaptık, hergün 30 cc armut suyu verdik, karnına masajlar yaptık, sıcak suya oturttuk ne yaptıysak yaranamadık. Bu arada sen durumundan hiç şikayetçi değildin. Uykunu uyudun, sütünü emdin, hatta bugün ilk kez verdiğimiz sebze çorbanı bile itirazsız içtin. Kabızlığını iyice arttırmasın diye az patatesli, pirinç yerine arpa şehriyeli, bağırsağını çalıştırsın diye erken eklenen kabaklı, adettendir diye havuçlu 2 tatlı kaşığı sebze çorbanı bayla bayıla olmasa da itiraz etmeden yedin. Yaz boyu yazlıkta olan anneanen bu önemli olaya yetişti ve tecrübeli elleriyle bize destek oldu.

Sebze çorbandan 2 saat sonra hala kaka olmayınca dün kararlaştırdığımız üzere doktorunu aradım. 6. güne girdiğimiz o saatlerde lavman yerine Sup Gliserin Kansuk fitil vermeye karar verdik. Fitilden hemen sonra derin bir uykuya daldığında ben kakadan iyice ümidi kesmiştim. Yarını bekleyip son tatktikleri almak için doktorunu arayacaktım. Derken sen uyanıp emdikten hemen sonra hem de hiç zorlanmadan 6 günlük bekleyişe bir son verdin. Ben de derin bir ohhhh çektim.

Sonuçta ilaç verdik mi verdik? Bu kadar beklemenin ne manası vardı diye düşünmedim değil! Ama doğaya bir şans tanımaktan ne kaybettik ki? Sen lavman tecrübesi yaşamaktan kurtuldun ki kendimi senin yerine koyduğumda sırf bu bile yeter. Bundan sonra azıcık gayret et annecim tamam mı her zaman bu kadar şanslı olmayabilirsin.

4 Responses to Kakamı kaybettim,hükümsüzdür!

 1. Eylem dedi ki:

  Annesi bu çok güzel bir bebiş olmuş!!!

 2. SEDA dedi ki:

  ah o kaka problemi ah! 🙂
  geçmiş olsun,bir daha yaşamazsınız inşallah,bu da geçti…

 3. Sena dedi ki:

  Aynı ana kucağını kullanıyor Doruk’da 🙂
  Maşallah Demir ciğime , gelecekte yediği miktarlara şaşıracaksın annesi …

 4. ceylan dedi ki:

  nihancım dediğin doğru doktordan doktora değişiyor bizim doktor 3 günden sonra müdehale ettirirdi o da zeytinyağlı sabun ya da hacışakirden küçük bir parçayla müdahele ederdik bizim doktor da ilaca karşı sabun da aklında bulunsun minik demir umarım daha bu sorunu yaşamaz.
  Sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company