İlk Arkadaş

Bu blog basılı bir anı defteri olsaydı ilk arkadaş bölümü tartışmasız tek isimle dolu olurdu, OĞUZ…Etrafımda bunca hamile ve yeni doğum yapmış arkadaşım varken senin en yakın arkadaşının eski bir üniversite arkadaşımın oğlu olacağını söyleseler hayatta inanmazdım. Üstelik arkadaşım bebeğin babasıyken! Ama hayat tesadüflerle dolu işte. Önce 2 yan apartmanımıza başka bir arkadaşlarımın taşındığı eve taşındılar, aaa komşu olduk derken aylarca hiç görüşemedik, sonra bir baktık Seda’yla peşpeşe hamileyiz, sonra bir baktık ikimiz de 2 ay arayla ayın 13’lerinde tam 39+4’lerde doğurmuşuz.

Daha 40 günlüktü Oğuz’u ilk gördüğümde. Ben doğum iznime yeni çıkmış merakla oğlunu bekleyen anne olarak ziyaretine gitmiştim. Melek gibi uyuyordu, Seda’ysa yorgun savaşçıydı. Sonra sen doğdun, ben yorgun savaşçıyken Seda geldi. Yüzünde güller açıyordu, herşey yoluna girecek dedi. Bundan sonraki aylar boyunca bir ben ona bir o bana moral verdik durduk. Aylarca huysuz saatleriniz 17.00-19.00 arasını birlikte geçirdik. Kah sokalara vurduk kendimizi, kah sadece bahçede oturduk, kah birbirimize gittik geldik. Önce biz annelere iyi  geldi bu buluşmalar, sonra sizlere iyi geldi.

Taban tabana zıt çocuk yetiştirme tarzlarımıza rağmen öyle temel noktalarda kesiştik ki, Seda olmasaydı evde geçirdiğim süre bu kadar keyifli olabilir miydi inan bilmiyorum. Sürekli kapıda çantası hazır, hadi dedikten 10 dk sonra İstanbul’un öbür ucuna gidiyoruz desem yüzünde koca bir gülümsemeyle tamam diyen, herkesin hava soğuk diye çocuğunu dışarı çıkartmadığı günlerde benim gibi battaniyesini evde unutan rahat anne, müstesna insan. Benim tüm absürd annelik takıntılarımı aklından en ufak bir kötü düşünce geçirmeden sabırla dinleyen, bir kere bile senin çocuğun benim çocuğum, senin doktorun benim doktorum demeyen(demeye yeltenen kocasına kızan :)), akıl öğretmeyen, sırf fikir vermiş olmak için konuşmaktansa sadece sakinleştiren, beni benden iyi anlayan gördüğüm en temiz insanlardan biridir Seda Teyzen. Annelerimiz gibi annedir, herşeyini kendi yapar, arada yorulur arıza da yapar, ama oğluna bakarken hep gözlerinin içi parlar, en güzel en yaratıcı oyunları o bulur oynar, böbürlenecek tonla şeyi vardır ama o hep mütevazilik yapar.

Önce seni kutlarız Sedacım, anneliğinin 1. yılını. Bir kadının anneliği kutlanacaksa sen ilk sıralarda gelirsin buna emin olabilirsin. Sonra da seni, ikinci oğlum sevgili Oğuzcum. İyi ki doğdun, iyi ki oğlumun arkadaşı oldun, hep gülen yüzünle hayatımıza renk kattın. Oğlumun önünde örnek oldun, sana yetişmek için emekledi ayaklandı, yeri geldi sevgisini göstermek için seni ısırdı, yeri geldi sen gidiyorsun diye gözleri doldu. Siz en bi bebeklik arkadaşısınız, ilk arkadaşın kimdi sorusunun cevabısınız. Umarım hayat boyu yüzleriniz hep böyle güler. Tonla güzel dileğim var sizler için ama sadece tekini söylüyorum hep mutlu olun yavrularım….

8 Responses to İlk Arkadaş

 1. ilke dedi ki:

  insanın bu dönemde hakikaten benzer şeyleri paylaşabileceği insanlara ihtiyacı oluyor. hele de bebekler için 40 tane büyük insan, 1 tane bebek arkadaşın yerini tutmuyor.bir çocuk doktoru tanıdığımızın tavsiyesi “bebeği olan aileler kesinlikle bebekleri olan ailelerle sıksık görüşmeli, çocuğun ruhsal gelişimi için çok önemli.”
  not: acilen bir bakıcıya ihtyacım var. istanbul avrupa yakasının en ucunda oturuyorum (beykent).sizin Güleri şirket aracılığıyla mı buldunuz yoksa tanıdıklarlamı? Gülerin bir ikizi varmıdır acaba???

 2. Senin aracılığınla biz de Oğuz’un doğumgününü, Seda’nın da anneliğinin 1.yılını kutlayalım, nice mutlu yıllar! hep böyle mutlu olup, mutlulukları paylaşmanız dileğiyle 🙂

 3. Meraklının Annesi dedi ki:

  @İlke-Çocuğun ruhsal gelişimini şimdilik bilemiyorum ama biz annelerin ruh sağlığına çok iyi geldiğini söyleyebilirim 🙂
  Gelgegelim bakıcı konusuna. Güler’e giden yol dikenlerle doluydu biliyorsun. İnancını hiç kaybetme, senin gönlünden geçen bakıcı da oralarda biryerde seni bekliyor. Er ya da geç gelecek içini ferah tut. İçgüdülerini dinle, neden öyle olduğunu açıklamayamasan bile içine sinmeyen kadınlarla vakit kaybetme. Güler benim 6 yıllık temizlikçimin bir akrabası. Şirketle hiç çalışmadım ben hep tanıdık. Öyle uzağız ki ara ara kulağıma çalınan kadınlar olsa bile sana göndermem çok zor. Sana sadece iyi dileklerimi gönderebiliyorum, kolaylıklar diliyorum.
  @Peri- ben de Seda adına sana teşekkür ediyorum. Kızcağız bu yazıdan sonra hastalıktan başını kaldıramadığı için yorum yapamadı 🙁

 4. ilke dedi ki:

  cok tesekkurler iyi dileklerin için. oturduğumuz binanın görevlisinin eşi ile anlaştık. çok fazla tanımasam da son 2 haftadır aklıma en çok yatanı bu oldu. bakalım 01 şubatta başlıyoruz.inşallah şansımız yaver gider.sevgiler.

 5. Sena dedi ki:

  Seda nın anneliğini, OĞuz’un evlatlığını neticede bir aile oluşlarını kutlarız… Seda ya Fb dan bir msj atayım dur , hastalığı da iyileşmiştir inaşllah !

 6. Seda dedi ki:

  🙂 ben bu yazıya bakıp bakıp gülümsüyorum.her okuduğumda daha çok mutlu oluyorum.Nihan işe başladı biz bunalıma girdik diyebilirim:)
  Peri ve Senaya güzel dilekleri için teşekkür ediyorum.iyileştik çok şükür.kızamıkçık döktü oğuz aşı olmasına rağmen.hastalığı çıkarması ilerisi için bir yandan iyi birşey ama geçmesi çok zor oldu.ilk hastalığımız olduğu için epey şaşkınlık yaşadım.sizin kuzular hastalanmaz inşallah.
  Nihancım biliyosu ben bu yazıya çok bişiler yazmak istedim ama beceremedim.çok ama çok teşekkür ederim.sen ve demir iyiki varsınız.hep arkadaş olarak kalsınlar inşallah ve tabiki biz de 😉

 7. Sena dedi ki:

  Ah Seda ‘cım, malesef bizde de ciddi ateş yaptı o aşı, yaşadık istemesek de..düzeldiğinize sevindim .

 8. Seda dedi ki:

  bizim aşının kritik günlerinde son derece huysuzluk vardı.ama sonrasında hastalandı oğuz.önce boğaz ağrısı sonra yüksek ateş çok uzun süre sonra da kızamıkçık dökünütüsü.biz mana veremedik başınıza gelirse bilginiz olsun telaşlanmayın diye anlatıyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company