Fit(!) Anne

Bu lafı duyduğumda tüylerim diken diken oluyor resmen. Bize pompalanmaya çalışılan hamileyken-bile-zayıf kadın imajı ve bu imajın yörüngesine girip kendini mutsuz eden anne adayları için çok ama çok üzülüyorum. Daha bebeğimin sağlığını sormadan kaç kilo aldığımı soranlara, yüzüme bakmadan önce göbeğimi süzenlere dayanamıyorum. Manken değilim, sporcu değilim, doğumdan bir ay sonra defileye, maça filan çıkmayacağım. İçimde ikinci kez bir canlı büyütüyorum ve vücudumdaki tüm değişiklikleri-çatlaklarım dahil-mutlulukla izliyorum. Bebeğim için faydalı şeyler yemeğe özen göstermekle beraber, tek bir gün tek bir öğün dahi canımın çektiği en ufak birşeye ya çok kilo alırsam gözüyle bakıp kendimi mahrum bırakmadım. Hamile görüntümü, koca göbeğimi çok ama çok seviyorum. Bu dönemde kendimi çirkin hissetmeyi bırak bir tanrıça edasıyla ortalarda salınıyorum ve fotoğraf çekmekten büyük zevk alıyorum.
Manyak değilim elbette, ben de bir kadınım, benim de estetik olarak kendimi iyi hisettiğim, sevdiğim bir kilom var, sadece acelem yok! İlk bebeğimde de hamilelik+emzirme döneminin tamamı boyunca(27 ay) diyet yapmadım. Sonra ne mi yaptım? Emzirmeyi bıraktığım gün 3 aylık bir diyetle 6 kg yağ vererek eskisinden bile zayıf oldum. Velhasıl isteyen herkes özüne dönüyor, ama kendi özüne! Tüm işi güzel olmaktan ibaret, ömrünü bu işe vakfetmiş, çalışan bir annenin işte geçirdiği süreyi spor salonunda geçirme lüksüne sahip mankenlere değil!

Duymaktan en hoşlandığım iltifat ışıldadığımın söylenmesiydi. Çünkü hamileyken aldığım kilo kadar değil hissettiğim mutluluk kadar güzelim…

2 Responses to Fit(!) Anne

  1. Deniz dedi ki:

    Bu yazıyı ben mi yazdım acaba diye düşündüm bir an:)

  2. Sezin dedi ki:

    Fit(!) yada formda olmak, spor yapmak maalesef sadece kilo verme amacıyla veya sizin deyişinizle ‘manken’ olma hedefiyle yapılmamalı. Herşeyi abarttığımız gibi sanıyorum spor salonlarında bile makyajla dolanan kadınların yarattığı bir yanlış izlenim. Hamilelik süresince ve emzirme döneminde spor yapabilmek (vücudunuz neye alışık ise yoga, pilates, kardio…) doğum ve sonraki iyileşme sürecini hızlandıracak ve kendinizi iyi hissetmenin yarattığı adrenalin ile sütünüzü de arttıracaktır. Annelerin hepsi birbirinden güzel- özel; spor yapmayı güzellik unsuru olarak algılamayın lütfen! Sağlık için egzersiz yapın bu size de bebeğe de çok faydalı; yürüyün, güzel beslenin, ve mutlu olun :)Ben hamilelikte spor yaptım yine de 18 kilo aldım- hoş emzirme dönemimde 3 ayda hepsi gitti ama diette yapmadım…. Sevgiyle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company