Et, süt, yumurta

Bu cumartesi ikinci Kadir Tuğcu randevumuz vardı. 13. Ayının dolmasına 11 gün kala 9.400 gr ve 74 cm ebatlarındansın. Boyun uzamamış ama tamı tamına 400 gr almışsın. Üstelik üst iki azı dişini çıkartıp bana uykuları kendine yemekleri çok gördüğün dönemde. Boyun ortalamada ama kilon halen ortalamanın 400 gr altındaymış. Bu hızla gidersen 3-4 aya kalmaz açığını kapatırmışsın. Et, süt, yumurta… Adam hakikaten haklı galiba! Bu şartlar altında, bir süre daha kendisine devam edeceğiz gibi gözüküyor.

Adam süt dedi başka da bir şey demedi resmen. Mutlaka günde 500 cc süt ve süt ürünü tüketmen lazımmış. Ne yaparsak yapalım 300’ü geçemiyoruz çünkü zamanında nasıl su içmiyorsan şimdi de süt içmiyorsun. Alıştırmak için bir öneride bulundu, suyu kaynatıp içilebilecek kadar ısıya geldiğinde sıcak olarak sana vermek, onun tadını beğenmeyeceğin için hemen akabinde soğuk süt teklif etmek. Aynen dediklerini yaptık, artık ne su ne süt içiyorsun! Tekrar normal su modelimize geri döndük. Süt ürünlerine yükleniyoruz.

Yaşını doldurmandan hemen sonra gündüz uykularını keskin bir şekilde teke indirdin. Dışarıdaysan bazen akşamüstü kısa bir şekerleme daha yapıyorsun ama evdeysek asla. Birbirimizi kandırmayalım gündüz uyumayı başından beri hiç sevmedin zaten ama 13 aylık bir çocuk için günde 45 dakikalık tek uyku gerçekten abartılı oldu be oğlum. Gerçi kime söylüyorum ki tüm çocukluğu boyunca gündüz uykularını protesto etmiş ve kendini bildi bileli hiç süt içmemiş biri olarak bunlardan şikayet etme hakkım yok kanımca.

13.ayın itibariyle beslenme ve uyku düzenin bu şekilde:

07.00 Anne sütü

08.30   Tereyağında 1 yumurtadan peynirli omlet(bu aralar protesto halindesin)

           1 dilim tam buğday ekmeğine kaşarlı tost

           Süt- hani şu içmediğin beyaz sıvı!

11.30 Sütlaç

12.00-13.00  Uyku

14.00 Protein ağırlıklı ev yemeği+yoğurt/ayran

17.00 Sütlaç veya meyve veya 1 kase yoğurt çorbası

19.00 Sofrada tadımlık yemekler

19.30 Elmalı, muzlu, inek sütünden şekersiz muhallebi

19.45 Banyo&masaj

20.00 Anne sütü&uyku

04.00 Anne sütü

Bu beslenme konusu ile ilgili kafama takılan birtakım sorular var aslında. Ağırlıklı olarak et, eser miktarda sebze yiyorsun. Şehriye çorbasının içine kattığımız havuç, patates, kabak, brokoli dışında sadece kıymalı bezelye yemeği yiyorsun. Baklagillerle aran iyi gibi, mercimek ve nohutu severek yiyorsun. Diğer sebzeleri yemediğin için etobur bir damak tadın olacağından korkuyorum. Gerçi daha büyük çocukları olan arkadaşlarım, çocukların yemek zevkinin çok hızlı değiştiğini, bir mevsim sevdiği bir yemeği ertesi mevsim ağzına bile sürmediğini söyleyerek içimi rahatlatıyorlar. Yani şimdi yemiyor olman seneye yemeyeceğin anlamına gelmiyor, bu iyi haber. Bir de doktorunun bu konudaki süper yaklaşımına da değinmek istiyorum, “Demir et yiyor hayvanlar da ot. Besin zinciri tamamlanıyor, dolaylı olarak sebze de yiyor işte!”

Kafama takılan diğer bir konu ise devam sütü, çocuk sütü ve mamalar konusundaki hassasiyetim. Zorunlu olmadıkça bir bebeğin bunlarla beslenmesini doğru bulmuyorum, aferin bana da bir tek senin canın can da arkadaşlarınınki patlıcan mı? Senin dışındaki tüm arkadaşların hayatlarının bir döneminde bu mamalarla beslendi, besleniyor, hatta daha da beslenecek gibi duruyorlar. 200-300 cc’ler havada uçuşuyor, sense daha 20 cc inek sütü bile içmiyorsun. Mama versem içer misin bilmiyorum denemedim ama evde yaptığım mis gibi sütlacı yemeyince hazır Milupa sütlaç denedim onu bayıla bayıla yiyorsun! Şimdi burada yine bir kar zarar analizi yapmak lazım, süt tüketimini arttırmak için bu sütlacı vereyim mi vermeyeyim mi? Şimdilik tabuları bu konuda yıktım, veriyorum. Benim takıntım yüzünden bir şeylerinin eksik kalmadığını ümit ediyor ve hazır yeri gelmişken tekrar söylemek istiyorum süt iç evladım da beni bu endişelere gark etme!

Bir de yine kendim ettiğim kendim bulduğum şu pasaklı yemek yeme durumun var ki, ileride çok rahat edeceğiz teranesi ile ağzımı açamıyorum. Muhallebi dışındaki her şeyi kendin yiyor, ne kadar yiyeceğine kendin karar veriyor, bir gıdım fazlasını yemiyorsun. Sanırım ben yedirmediğim için yememene sinirlenmiyor, teklif var ısrar yok politikasını devam ettirebiliyorum. Bu arada yerler, duvarlar, üstün başın, saçların her yerin yağ içinde kalıyor, üstüne üstlük önlük de taktırmıyorsun. Hadi yere duş perdesi serdik temizlemesi kolay oluyor da, sen bitleneceksin artık diye korkuyorum. Her yemekten sonra yarı yıkanma ve üzerindeki her şeyi değiştirme faslı yaşanıyor.

Günler böyle geçiyor, sen büyüyorsun, ben özlüyorum, sen gülüyorsun, ben eriyorum…

7 Responses to Et, süt, yumurta

 1. ilke dedi ki:

  Allahım ne kadar güzel bir yazı bu boyle 🙂 işyerinde kahkaha atmamak için kendimi zor tuttum :)yemek yerken ki halinizi gözümde canlandırım, aynı bizimki gibi. ben kendisinin yemesine fazla müsade etmiyorum ama her yemekten sonra mutaka üstünü değiştirecek şekilde arada eller kaseye dalıyor veya kaşığa vuruluyor. inek sütü olayı için biz daha vahim durumdayız. çünkü bizim kesin süt alerjimiz olduğundan süt, yoğurt,sütlaç hiç bir sey veremiyorum, kendim de yiyemiyorum. sadece kahvaltıdaki kuş kadar peynir çocuğumun yiyebildiği şey 🙁 ne yapacağım diye sürekli düşünmekten sürmenaj olacam:)

 2. ceylan dedi ki:

  nihancım ben de hiç mama devam sütü vermedim ama Pınarın 6-12 için büyüme sütü vanilyalısını ve muzlusunu daha sonra da yine pınarın 1 yaş ve üzerini verebilirsin paşa hangisini severse artık:) mamadan iyidir

 3. CokBilmis dedi ki:

  Ben de hazır bebek maması veya devam sütü veya cam kavanozda konserve çocuk gıdaları vermedim. Benim kızım da süt içmeyi reddediyor ve kilosu da boyu da 100 persentilde. Bence vermeyin hazır gıda. Benim mantığım şöyle çalışıyor: Bir gıdanın son kullanma tarihi 1 haftadan fazlaysa kesin içinde ir katkı maddesi vardır. Hele ki çabuk bozulan süt ürünlerini uzun süreli saklayabilmek, katkı maddesi olmadan imkansız geliyor bana. Ayrıca konservelenirken ve aylarca o konservede dururken sütün de içindeki diğer gıdalarında besleyici değeri düşüyor, içindeki vitaminler ölüyordur kesin.
  Ben kızımı emziriyorum. Emzirdiğim sürece süt içmemesini önemsemiyorum. 19 aylık olan kızım ilk defa 2 gün önce: “anne, süt” dedi ve 400 cl sütü kafaya dikip içti 🙂 Darısı başınıza.
  Süt tüketimi için şunları yapıyorum:
  1. Haftaiçi sabahları kahvaltı karışımı veriyorum. Karşımı sütle sulandırıyorum. Süt içmiş oluyor.
  2. Her gün taze kefir ya da yoğurt yediriyorum. Bağırsaklarını da rahatlatıyor. Ayrıca kefirin yapımı çok kolay, biz de içiyoruz.
  3. Sabah kahvaltı karşımının içine bir yemek kaşığı lor peyniri ekliyorum. Peyniri kendisi zaten missss gibi süt kokuyor. Sanki süt yiyormuş gibi oluyor insan 🙂

  Benim kızım da doyunca bir lokma bile yemiyor. Ne yemek istediğine kendisi karar veriyor. SIcak yemek istemezse sadece meyve veya yoğurtla akşam yemeğini yemiş oluyor. Ve sanırım bu nedenle yemek konusunda asla ve asla sıkıntı çekmiyoruz. Herkes bunu bebeğin iyi huylu olmasına bağlıyor ama asıl başarı annenin yedirme dürtüsünü kontrol edebilmeyi başarması bence. Senn de bunu başarmışsın zaten, süt için üzülmeye değmez bence.

 4. eda dedi ki:

  iyi günler blogunuzu yeni keşfettim çok hoşuma gitti sık kullananlara ekledim 🙂 merak ettim yazılarınızda rastlayamadım organiğe önem veriyorsunuz herhalde sebze meyveyi nerelerden temin ediyorsunuz(pazar,market)benim bebeğimde ek gıdaya başlayacak.nerden alıcağım konusunda çok tedirginlik yaşıyorum.yardımcı olursanız sevinirim
  sevgiler

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Eda-Hoşgeldin Eda geç cevabım için kusura bakma. Oğlumun sebze ve meyvelerini http://www.organikkutu.com‘dan sipariş ederek alıyorum ve memnunum. Aldıklarım ne kadar organik gibi bir sorgulamaya girmiyor sahip oldukları sertifikalara güveniyorum. onun dışında Kartal’da pazarları,Şişli ve Feneryolu Özgürlük Parkında çarşamaları organik pazarlar kuruluyor bilgine. Sevgiler

 6. ayşen dedi ki:

  Sanırım işlenmiş gıdalardan uzak durmak yeni neslin annelik içgüdüsü:))))

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  Ayşennnnnn o ne güzel blog öyle!!!!Hoşgeldin, hemen seni listeme ekledim ilk boş vaktimde seni hatmedeceğim 🙂 Bildiğim güzel bir tarif var sana göndereyim mi???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company