En sevdiğim inekler

Yeni doktorumuz inek sütüne geçebilirsiniz diye fetva verdikten sonra süt sağma makinesi ile vedalaştım. Hiç de hüzünlü bir veda olmadı zira kendisinden hiç hoşlanmıyordum. Üzerimden büyük bir yük kalkmış gibi hissediyorum. Eve süt getirme sorumluluğum bittiği için çok mutluyum. En çok da neye seviniyorum biliyor musun? Artık kaç cc sütüm çıktığını görmeyeceğim! Bunu kafaya takmamaya ant içtiysem de, bir sebeple miktarda azalma meydana gelince elimde olmadan diğer öğünler için de endişeleniyordum. Biberondan süt almadığına ve kahvaltı bulamacına veda ettiğine göre sağdığım sütler büyük olasılıkla çöp olacaktı. Şimdi büyük bir zevkle makineyi üçüncü sahibi için bir güzel temizleyip hazırlayacağım:) Emekleri için kendisine teşekkürü bir borç bilirim ayrı. Yaşasın en sevdiğim inekler!

12. Ayın itibariyle yeni beslenme düzenin bu şekilde olacak:

07.00 Anne sütü

08.30 Kahvaltı (tereyağında 1 yumurtadan peynirli omlet,+1 dilim tam buğday ekmeğine kaşarlı tost+ıhlamur/süt)

09.30-11.00 Uyku

12.00  Protein ağırlıklı ev yemeği+yoğurt/ayran

15.00-16.00 Uyku

16.30 Şekersiz sütlaç veya meyve

19.00 Sofrada tadımlık yemekler

19.30 Elmalı, muzlu, inek sütünden şekersiz muhallebi

19.45 Banyo&masaj

20.00 Anne sütü&uyku

04.00 Anne sütü

Hali hazırda 16.30’da beni emmeden hiçbir şey yemiyorsun ama bugün itibariyle maalesef süt iznimin sonuna gelmiş bulunduğumdan artık bu arada mutlaka bir şeyler yemen gerekiyor. Umarım çabuk alışırsın.

Gelgelelim inek sütü mamulleri ile aranın nasıl olduğuna. Biberon kullanmadığın için sütü tek başına içmeyi pek sevmedin, minik bardaktan veya suluğuna koyunca iki fırttan sonra su olmadığını anlayınca bırakıyorsun. Yemeklerin yanında yoğurt yenmesinin demir emilimini azalttığını söyleyen ve bu konuda haklı olduğunu düşündüğüm eski doktorumuzdan kalma bir alışkanlıkla yemeklerin yanında yoğurt yemeyi de pek sevmiyorsun ama ayran içiyorsun. Sütlacı içindeki pirinçlerin hatırına yiyorsun ama toksan hemen burun kıvırıyorsun. Akşam muhallebinde sorun yok, daha önce anne sütü ile yaptığım muhallebiyi şimdi inek sütüyle yapıyorum. Arkadaşın Ayda’nın annesinin verdiği insider bilgiler ışığında direkt inekten süt almak yerine günlük süt verme kararı aldım.

Alerji döneminde anne sütü ile hazırladığım Bebelac Mısılı Çavdarlı ve Milupa 7 tahıllıyı saymazsak ek gıdalara geçtiğimizden beri sana meyve, sebze, yoğurt gibi hazır gıdalardan hiç vermedim. Bir şeyin üzerinde son kullanma tarihi varsa ve bu tarih 1 haftadan uzunsa maalesef bana güven telkin etmiyor. İmkânım ve vaktim varken taze taze pişirip taşırmayı severek tercih ettim. Ha zorlandığım zamanlar olmadı mı oldu tabi ama içim başka türlü rahat etmeyecekti. Şimdi Mayıs ayında 4 günlük bir yurtdışı tatili bizi beklerken bu anlayışımdan ödün verip veremeyeceğimi enine boyuna düşündüm. Şimdiye kadar gittiğimiz yerlerde “Şeeey ben bebeğime yemek pişirecektim dee” diye mutfağına girmediğim otel, restoran kalmadı diyebilirim. Bu olay yurt dışında aynı sempati ile karşılanmayabilir, ya da senin yemek saatinde çok alakasız bir yerde olabiliriz. Kahvaltı kolay omlet ve tost her yerde bulabilirim, öğlen yemeği de kolay kıymalı makarna, bonfile veya vejeteryan bir pizza ile idare edebiliriz. Sadece meyve ve muhallebi pişirme faslı beni zorlayacak gibi duruyor. Bu nedenle şeftali&muz, erik püresi ile bir tane de hazır muhallebi denedim, sorun yok yiyorsun. Oraya gidince birden bu gıdaları red etme diye, gidene kadar da haftada 1 kez filan yedirip bu tatlara da alışmanı sağlayacağım.

Tüm bu yediklerinden sonra vücudunda ve poponda çeşitli kızarıklıklar gözlemliyorum ama endişelenmeden sabırla bir sonraki kontrolümüzü bekliyorum. Zira uyku düzeninde ve keyfinde en ufak bir bozulma yok. Hatta blok 20.00-05.30 uykuları görmeye başladık ki, 1. yaşına girmek üzere olduğun bu günlerde hiç uyanmadan sabaha kadar uyuyacağın döneme yaklaştık gibi hissediyorum. Gündüzleri ise halen 2 kısa uyku uyuyorsun 1,5+1 veya 1+1 şeklinde. Oldun olası gündüz uykularını sevmediğini düşünürsek, sanırım sen hiçbir zaman blok 3-4 saat öğle uykusu uyuyan çocuklardan olamayacaksın. Olsun zaten haftada 2 gündüzümüz var onda da az uyumanı tercih ederim.

Vay be tam tamına 2,5 aydır çalışıyorum ve süt iznimin son gününe geldim. Bu sürecin ikimiz için de çok güzel bir geçiş ve alışma dönemi olduğunu söyleyebilirim. 2,5 aydır 16.30’da evde oluyor, yatana kadar seninle çok güzel vakit geçiriyorduk. Şimdi 18.30-18.45 aralığında evde olacak, seni 1,5 saat kadar görebileceğim ki bu sürenin tamamında yemek yiyor, yıkanıyor ve emiyor olacaksın. Olsun buna da şükür. Biz seninle iyi bir ekibiz, buna da alışırız değil mi tatlı oğlum?

6 Responses to En sevdiğim inekler

 1. ilke dedi ki:

  merhaba
  birşey sormak istiyorum. saat 19:00daki tadımlık yemeklerde sizin kendiniz için hazırladığınız yemekler var zannedersem. budurumda sizde mi yemek tercihlerinizi haşlama, kavurmadan yapılan tarzına çevirdiniz? benim oğlum kahvaltısını hala bulamaç olarak yiyor, ayrı ayrı yemege gecmek istiyorum ama acıkcası tamamını yememe vs durumu (mesela peynirin yarısını yedi ama ekmeğin tamamını yedi diyelim) olursa dengeli yiyemez gibime geliyor. bi de mesela bulamacın içine ben pekmez ve ceviz ekliyorum. ama bunları ayrı verince pekmezi sevmiyor ve cevizi de kuru kuru yiyemez. peyniri de mesela ayrı olarak sevmiyor. bunca şeyi yazınca kendi kendime farkettim sanırım biz kahvaltıyı henüz ayrı yemeye hazır değiliz zannedersem 🙂

 2. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba İlke,
  Kendin sorup kendin cevaplamışsın gerçekten de. Bulamaçtan vazgeçen ben değilim Demir. Yazmıştım belki hatırlarsın 2-3 gün boyunca kahvaltıyı red ettmişti, hani 5 günde 200 gr verdi sonrasında. O dönemde doktor ne yemek isterse bırakın yesin böyle dönemlerde yeterli beslenebiliyor mu kaygısından çok beslenebiliyor mu demek daha doğru olur demişti. Bakıcısının tostuna sulanan Demir bir anda tostçu kesildi başımıza. Omleti de ben söyledim bi anda kahvaltımız şekil değiştirdi. Pekmezi de sütlaç ve muhallebisini tatlandırmak için akşama kaydırdım. cevizi iyi söyledin alerjiden dolayı hiç vermemiştim rondodan çekip muhallebisine ekleyebilirim.
  Ev yemeklerine gelince biz geçen aydan beri evde kendimize ne pişiriyorsan Demir’e de ondan veriyoruz öyle haşlama filan yok bildiğin tencere yemeği yiyor, hatta kendi yiyor. Hatta son doktor bu çocuğun kakası büyük adam gibi akşam verdiğin yemeği kes dedi. Ama ben alıştığı için yine de veriyorum. Dün kıymalı nohut ve pilav yedi mesela. üzerine de muhallebi tatalı niyetine. Acemi gurme yazısına bakarsan neler veriyorum az çok görebilirsin.
  Eğer birşeyleri eksik yiyeceğinden korkuyorsan enterasan yemekler yapıp o açığı kapatabilirsin. Mesela peniri mi az yedi akşama fırında beşamel soslu karnıbahar yapıp üzerine kaşar eritebilirsin. Erimiş, sünen kaşarı sevmeyen çocuk yoktur herhalde. Ya da omleti yemedi diyelim çorbasını yumurta ile terbiyelebilirsin gibi gibi. Bir de ben Yiyorum Büyüyorum diye bir kitap aldım, orda da çok güzel tarifler var.
  Umarım yardımcı olabildim.

 3. CokBilmis dedi ki:

  Ohooo bu hızla giderse Demir Mayıs ayına kadar zaten sizin yediğiniz her şeyi yemeye başlar. Meyvesini de dilim dilim kendi yer. Ayrıca muhallebi yemese de olur herhalde. Muhallebiden alacağı sütü ayrandan, yoğurttan, peynirden alabilir bence. Ayrıca ve ayrıca benim kızım normalde yemediği yiyecekleri tatilde etrafı izlerken lüpür lüpür yiyiveriyor. Umarım Demir’le de benzer bir tecrübe yaşarsınız. Heyecanla bekliyorum gezi yazılarınızı 🙂

 4. Selin dedi ki:

  Merhaba,
  Demir’in biberon almadığını söylemişsiniz. Sağdığınız sütleri ne şekilde verdiniğinizi sormak istiyorum. Aynı şeyi bizde yaşıyoruz ve ben kısa bir süre sobra çalışmaya başlayacağım.

  Teşekkürler…

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba Selin,
  120 cc civarı süt sağıyordum, 40 cc akşam muhallebisine, 40 cc kahvaltı bulamacına ayırıyor kalan 40 cc’yi de haftasonu süt sağmayıp emzirdiğim günlerde kullanmak üzere donduruyordum.
  Alerji yüzünden sütüm azalmadan evvel hergün 1 öğün biberonla sağılmış süt veriyordum ve o dönemde alıyordu. Sonra sağacak sütüm kalmayınca bundan vazgeçtik. Bir daha da biberona ağzını sürmedi. Şimdi inek sütünde de zorlanıyoruz. Süt varsa bence 1 öğün biberonla vermenin pek çok faydası var.

 6. Selin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim, birçok konuda deneyimlerinizden faydalanıyorum. Benim gibi acemi annelere için bu bilgiler çok değerli:)

  Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company