Emzirme Reformu Sobesi

Emzirme Reformu’nun gönüllü çalışanlarından olamadım maalesef ama sonuna kadar destekliyorum. Bu konuda farkındalığı arttırmak ve veri toplamak için bir sobe dolaşıyor bugünlerde. Sena beni sobelemiş, işte yanıtlarım…

1. Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı sizce yüzde kaç? (*)

Gerçek oranı(%1,3) duyunca küçük dilimi yutuyordum. Oysa ben Anadolu’da 7-8 çocuklu kadınların tamamının sadece emzirdiğini ve bu oranı yükselttiğini düşünmüşümdür. Hala da o kadınları ellerinde birberonla hayal edemiyorum ama araştırmayı UNICEF yapmış, sonuca güvenilir.

(*) Türkiye’de ilk altı ay sadece anne sütü alan bebeklerin oranı yüzde 1,3. (Kaynak UNICEF Türkiye). Annelerin yüzde 98’i doğumdan sonra emzirmeye başlıyor, fakat ilk iki aydan sonra genel emzirme sorunları veya işe başladıklarında yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle emzirmeyi ve anne sütüyle beslemeyi sonlandırabiliyorlar.

2. Siz bebeğinizi ne kadar süre anne sütü ile beslediniz?

Bu yazı itibariyle tam 9 ay 10 gündür oğlumu anne sütü ile besliyorum. En az şu kadar daha beslemeyi hedefliyorum demiyorum çünkü bu bir hedef olamaz. Ben ve oğlum istedikçe, sütüm oldukça emzirmeye devam etmek istiyorum.

3. Kaç ay doğum izni kullandınız?

Doğumdan önce 1 ay+doğumdan sonra 3 ay ücretli izin+6 ay ücretsiz izin+1 ay yıllık izin tam 11 ay izin kullandım. Maalesef yeni yılın ilk iş günü iznim sona eriyor.

4. Yasal süt izninizi kullanabildiniz mi?

Evet kullanacağım. Oğlumun doğum gününe kadar hergün 16.00’da işten çıkacağım.

5.Emzirdiğiniz ya da süt iznini kullandığınız için iş yerinde mobbing (tepki, işi bırakmanız için baskı) ile karşılaştınız mı?

Ben bu konuda çok şanslıyım, değil mobbinge maruz kalmak, 9 yıldır aynı yerde çalışan 30’lu yaşlarına gelmiş çalışanlarının anneliğini sevinçle karşılayan bir şirkette çalışıyorum. Süt izni kullanmama, hatta işyerinde süt sağmama da kimse laf etmeyecektir.

 6. Bebeğinizi toplum içinde, dışarıda emzirmeniz gerektiğinde sıkıntı yaşadınız mı?
 
Bebeğim 4 günlük olduğundan beri hergün dışarı çıkıyorum. İlk toplum içi emzirmemi 7 günlükken kocam yanımdayken yaptım. O tecrübesiz halimle debelenirken canım kocam sürekli olacak bu iş , dışarda emzirmeye alışmak zorundasın, sürekli eve kapanamazsın diye bana moral veriyordu. 3 dakika içinde koltuğa yayılmış keyifle emziriyordum. Sonrasında hep olduğu gibi… Bugüne kadar yabancı hiç kimseden emziriyorum diye tepki görmedim, bilakis hep bir tebessümle bakıp geçiyorlar. Ama en yakın arkadaşlarımdan biri emzirme önlüğü olmadan emzirmeye başladığımda dehşete kapılmıştı. Henüz anne olmayışına verdim 🙂
 
7. Emzirme konusunda desteğe ihtiyacınız oldu mu? Gerek emzirme danışmanlığı, gerekse psikolojik olarak yeterince destek bulabildiniz mi?
 
Hamileyken Amerikan Hastanesi’nde Doğum Öncesi Hazırlık kursuna katılmış ve Beyhan Numan’dan emzirme ile ilgili teknikleri öğrenmiştim. Haftasonu doğum yaptığım için ilk emzirme deneyimimi onunla gerçekleştiremedim ama kontrol için gittiğimizde görüştüm. Şimdi geriye dönüp bakınca yaptığım en doğru şeymiş diyorum. Emzirmek için sadece çok istemek yetmiyor bazı şeyleri bilmek de gerekiyor. Ana-oğul emzirmeyi öğrenene kadar emzirme esnasında yanımıza kimseyi almadım, telefonla konuşmadım, televizyon seyretmedim, kilo alırım diye korkmadan çok güzel beslendim. İlk 40 gün emzirmekten vazgeçmeyi aklımdan geçirecek kadar çok canım yandı ama sonra 1 günde mucizevi şekilde geçti.
 
8. Emzirdiğiniz süre boyunca etraftan “sütün yetmiyor, mama ver, bu çocuk meme emmek için çok büyük” şeklinde baskı gördünüz mü?
 
İlk 6 ay değil ama sonrasında alerjik problemler nedeniyle kilo alımı azalınca bu tip öneriler bolca geldi. Özellikle alerjik mamalar çok lezzetsiz, asıl mama versem aç kalacağını anlayacaklara kibarca açıkladım, anlamayacaklara başımı salladım.
 
9. Emzirme Reformu’nu biliyor musunuz? Sizce Emzirme Reformu neden gerekli?
 
Biliyor ve gönülden destekliyorum. Bir bebeğin en doğal hakkıdır anne sütü. Bunu engellemek isteyen dahili ve harici bedhahlara karşı direnç olacak Emzirme Reformu.

10. Emzirme Reformu’nu web sitesinde desteklediniz mi? Destek olmak içinhttp://emzirmereformu.com/ adresindeki formu doldurmanız yeterli.

Evet destekledim. Hem yorum bırakarak hem de blogumda bir yazı yazarak http://meraklicuce.annemingunlugu.com/emzirme-reformu

Ben de Hayal‘i sobeliyorum. Hadi bakalım Antep’ten destek….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company