Elma dersem çık reflü dersem?

5.ay kontrolümüzde “İstersen 15 gün sonra gel bir bakalım kilo alımına” demişti doktorun. İyi ki de gitmişiz, 15 günde sadece 110 gr almışsın ve artık %25’lik persentile inmiş bulunmaktasın. Ben kendi kendime ilaç vermeyeceğim havalarında dolanırken fırçayı yedik. Ama ben onun aklından geçenleri ve senin dosyana not aldıklarını nereden bilebilirdim ki? Meğersem kadıncağız senin meşhur kusmalarından dolayı reflüden hep şüphelenirmiş de kilo alımın iyi gidiyor diye söyleyemezmiş. Yani öyle sandığım gibi sırf kaka yapmıyorsun diye reflü yakıştırması yapmamış sana! Bebek reflüsü teşhisi zor bir hastalıkmış. Tıp tabiri ile “altın test” yani sonucu kesin doğru çıkan bir reflü testi yokmuş. Evet çıkarsa ne ala ama hayır çıkarsa  reflü olmadığın anlamına gelmezmiş. Testin yapıldığı anda mide kapakçığı uslu durup sonucu yanlış çıkartabilirmiş. Sen de o nükleer maddeyi yediğinle kalırmışsın! Bu yüzden emilip kana karışmayan Motilium ve Gaviskon verip düzelme olup olmadığına bakmak göreceli olarak daha doğruymuş. Bu açıdan bakılınca bana da mantıklı geldi ve ikna oldum. İlaçlarını vermeye başladık, bir de döşeğinin altına battaniye koyarak yatak başını yükselttik. 

Başından beri aldığın gramları sayan, sürekli elimde sağma makinası kaç cc çıktı, kaç cc içtin acaba diye ortalıklarda dolanan bir anne olmadım ben. İnan şimdi de umrumda değil, huzurlu ve mutlusun ya bu istatistiklerin/eğrilerin neresinde durduğunun hiç önemi yok benim nazarımda. Umarım ilaçlar işe yarar da kilo alımındaki bu düşüşün altında başka nedenler aramak zorunda kalmayız. Alerji testlerin de yapıldı süt alerjisi filan da olmadığını biliyoruz. Bu arada hala sütümle ilgili tek kelime etmediği için doktorunu çok seviyorum. Süt işi arz talep meselesi. Senin iştahın azalınca yine taşmaya başlayan sütler azalmasın diye hummalı bir sağma operasyonuna giriştim. Buzluk çaka çaka süt doldu. Ama aynı hızla eriyecek gibi gözüküyor çünkü Gaviskonun tadını sevmedin diye akşam yatmadan 1 paket gaviskonlu 110 cc sütü babanın elinden içiyorsun. Gerçi bir taşla üç kuş, hem ilacını içiyorsun, hem bensiz uykuya dalma alıştırmaları yapıyorsun, hem de babacığın seninle göz göze keyif yapıyor.

Vitaminler konusunda da içim biraz daha rahatladı. Kan sayımı sonuçlarına göre şimdilik bir problem yok ama demir deponu şimdi doldurmazsak 1 yaşında kansızlık çıkma ihtimalin yüksekmiş. Hadi Demir’in demir damlası sınıfı geçti peki ya Vitagil? Bundan 10 yıl önce besinlerden alınan vitamin miktarını yeterli görüp hiçbir hastasına vitamin verme gereği duymazken, şimdi ne üdüğü belirsiz şeyler yediğimiz için özellikle kış aylarında takviyeye ihtiyaç olduğunu söyledi doktorun. Katı gıdalara geçtiğimiz bu dönemde eğer mümkünse organik pazarlardan alışveriş yapmamızı önerdi. Ama bu konuda kafayı fazla sıyırmadan diye de ekledi! Organik kabak bulacağım diye deli danalar gibi dolaşmamamı buyurdu. Bu konuya başka bir yazımda ayrıca değineceğim.

Erkek değil misiniz hepiniz aynısınız, içinde et olmayan yemeğe yemek der misiniz hiç? Sebze çorbana bir ceviz büyüklüğünde kuzu kıyması eklenince işler değişti nedense. Artık ciddi bir olay çıkmadan yarım kase kadar yiyorsun. Zeytinyağından mı, armut püresinden mi, Sena Teyze’nin demir damlasını sabah verme tavsiyesinden mi, çorbana eklediğim pazıdan mıdır bilinmez, kabızlık problemin de geçti çok şükür. Hazır armuda başlamışken meyve püresine devam edelim dedi doktorun. Elma, şeftali, armut, kayısı tek tek veya kombinli, dilersem içine havuç suyu da katarak hatta bir öğüne dönüştürebilmek adına içine yarım galetayı rondodan geçirip ekleyerek vermemi istedi. Neden bebe bisküvisi değil diye sorduğumda daha lifli olan galetanın bağırsak harketlerine iyi geleceğini söyledi. Bağırsak durumunu bilmem ama yarım elma+yarım armut+galetayı bayıla bayıla yediğine göre sen bu meyve işini seveceksin gibi görünüyor.

Özetle elma dersem çıktın, reflü dersem ne olacak göreceğiz.

One Response to Elma dersem çık reflü dersem?

  1. Eylem dedi ki:

    Yemek borusundaki kapakçık henüz çok iyi çalışmadığı için çoğu bebek 8. aya kadar reflü problemi yaşarmış. Takma kafana. Hem senin de dediğin gibi, Demir’in keyfi de sağlığı da yerinde, gerisi teferruat. Şimdiden geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company