Doğum Yogası

yoga_071109_3

Tesadüf denen birşey var oğlum, sen de büyüdükçe göreceksin bazen sanki gizli bir el birşeylerin olması için uğraşır ve sonunda başarır. İşte bizim Dilek Hocamızla tanışma hikayemiz de aynen böyle bir tesadüfe dayanıyor.

2 yıldır büyük bir zevkle derslerine gittiğim yoga hocam Merih Hanım, yeni yoga stüdyosu  için kart bastırırken aynı yerde kendine kart bastıran Dilek Hoca‘yla karşılaşıyor. Tam da 12.haftamın dolduğu günlerde bana ders verecek bir hoca ararken hem de. Aynı günlerde ben de gördüğüm bir rüyanın etkisiyle seni nasıl doğuracağım konusunda derin düşünceler içerisindeyken, hypnobirthing/ebeyle doğuma girme/doğum koçluğu gibi yeni moda kavramları araştırıyor, bir türlü kendimi bunların herhangi birine yakın hissedemiyordum.

Derken derslerimiz başladı. Amacım hamileyken hareketsiz kalmamak, sırt ağrıları çekmemek, yogaya alışmış vücudumu bu zevkten mahrum etmemek gibi basit şeylerken, bir anda kendimi bizzat jinekolog olan bir doktorun güvenli ellerinde doğuma hazırlanırken buldum. O yüzden bu yaptığım şeye spor amaçlı hamile yogası diyemeyeceğim çünkü çok hafif kalır. Bu bayağı bayağı doğum yogası. Kendisi jinekolog, hypnobirthing uzmanı ve doğum koçu olmasına rağmen, bu kavramları burnuma sokmadan, tatlı tatlı, çoğu zaman çaktırmadan fikren ve fiziken beni doğuma hazırlıyor.

İstanbul şartlarında, hamileliğini çalışırken geçirmenin türlü zorlukları varken, haftada 1 güncük de olsa 2 saat boyunca kendimle ve senle başbaşa kalabildiğim için çok mutluyum. Her hareketini, duruş şeklini, hatta ayak parmaklarının her birini ultrasonda görmeden hissedebiliyorsam, vücudumdaki 6 kilo fazlaya rağmen hala hamile olduğumu unutabiliyorsam, ayaklarım şişmiyor, kramplar girmiyorsa, midem yanmıyor, nefesim tıkanmıyor, zevkle sırt üstü yatabiyor ve her seferinde “Gebe gibi kalk Nihan” uyarısı alıyorsam bunların hepsi Dilek Hocamın sayesindedir. Bizi onla buluşturan tesadüfe teşekkür ediyorum.

Yıllardır çevremde gördüğüm, filmlerde inandırılmaya çalıştığım “doğum zordur” yargısını yıkıp, tarlada doğum yapan kadınların önyargısızlığına kavuşmam kolay değil biliyorum. Bugünden 3,5-4 ay sonrasında yapacağım doğumla ilgili atıp tutmak da istemiyorum. O gün geldiğinde şartlar ne gösterir bilinmez ama herşey yolunda giderse seni normal yollardan doğurmayı çok istiyorum. Ki herşey istemekle ve hayal etmekle başlıyor…

3 Responses to Doğum Yogası

 1. ozge dedi ki:

  Nihancım harikasın ya bayıldım sana:)

 2. nevin dedi ki:

  Ben de bayıldım.
  Ne kadar güzel keşifler bunlar buraya da notunu düşmek istiyorum. Hele bir cümle var ki sana da beğendiğimi söylediğim herşeyi özetliyor. Yoganın ne olduğunu ve senin bunun ne kadar farkında olduğunu ve yogayı neden bu kadar sevdiğini.
  “2 saat boyunca kendimle ve senle başbaşa kalabildiğim”

 3. hayal dedi ki:

  Nihancım annene çok geçmiş olsun iyi mi şimdi?
  Biraz uzak kaldım seyahatteydik, anca okudum.
  Tuna geldi mi (öyleyse gözün aydın), şu İstanbul’dan gitmeden yogaya başlarsam anca sen beni elimden tutup götürdüğün için olacaktır 🙂 Bunu da not düşeyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company