Bugünlerde Demir

25.ayın itibariyle neler yapmayı seviyorsun kayda geçirelim bakalım. Malum evimiz oyuncak fakiri bir ev. Başından beri oyuncaklar konusundaki fikrimi değiştirmedim, her tarafından ses çıkan oyuncaklarımız hiç olmadı. Evi çıfıtçı çarşısına çevirmedik, dev dev oyuncak kutularımız hiç olmadı. İşte şu andaki favori oyuncak envanterin

 1. Yarış arabası: Teyzenin 1.yaş günü hediyesi olarak aldığı, aldığı günden beri üzerinden inmediğin, paylaşmak konusunda pek istekli olmadığın sevgili araban
 2. Scooter: Teyzenin 2. Yaş günü hediyesi olarak aldığı, aldığı günden beri önüne gelen herkese “ Bi ayağını yere koyman gerekyooo” diye nasıl binileceğini öğrettiğin, parkta elaleminkilere sürekli sulandığın için bundan sonra yanıma almadan çıkmayacağım nadide parça.
 3. El arabası: Yürümene yardımcı olmak için 9. ayında aldığımız bu oyuncak, hali hazırda odandan salona salondan odana oyuncak sevkiyatı için kullandığın en verimli oyuncaklarından biri.
 4. Tamir Seti: Emeklilik hayali mini bir marangoz atölyesine sahip olmak olan sevgili anneciğin daha sen yokken bunun masalı filan bir versiyonunu gözüne kestirmiş, yer darlığından bunda karar kılmıştır. Aslında kendim oynamak için almış olsam da, özellikle bir gece ansızın sifonumuz patlayıp da eve tamirci geldiğinden beri senin favori oyuncağın haline gelmiştir. Çekice verdiğin isim “çakçak”tır.
 5. Yazı Tahtası: Sevgili arkadaşın Çınar’ın sana doğum günü hediyesidir. Geldiği günden beri tebeşirli tarafa tahta kalemiyle, tahta tarafına tebeşirle yazmak için ısrarcı olduğun ama hergün mutlaka başında vakit geçirdiğin güzide oyuncağımız.
 6. Lego: Tek bir kutu en basitinden lego ve birkaç lego adam. Ama robotlar, evler havada uçusuyor. Maksat yaratılıcılık olsun.
 7. Kitaplar: Evdeki sayısı 50’ye yaklaşan ama ortalıkta makul sayıda bulundurduğumuz ağırlıklı İş Kültür Yayınları ve TÜBİTAK Yayınları kitapların. Yapıştırmalı kitaplar en az 45 dk oyalanma garantili 🙂
 8. Muhtelif Oyuncaklar: Daha önce bu yazımda bahsettiğim oyuncak dolabının şu andaki içeriği 3-4 adet tahta yap boz, Edukids kartların, İkbal teyze’nin aldığı bayıldığın otobüs yapbozun, en minik 3’lü IKEA kutusu içinde türlerine göre ayrılmış oyuncakların(arabalar, hayvanlar, müzik aletlerin) ve yanında 1 kutu çeşitli top.

Bu envanterle etrafımda gördüğüm en az oyuncağa sahip çocuksun. Peki sen nasıl vakit geçiriyorsun? Bir kere her sabah tüm mahalleyi tavaf edip haracını topluyorsun. Bakkaldan ceviz, manavdan muz, marketten yoğurt, çiçekçiden bir demet çiçek alıp tüm esnafla sohbetini ettikten sonra, dönüş yolu üzerindeki pet shop’un kedilerini sevip(zaman zaman tırmalanıp) eve dönüyorsun. Bu toplamda 1-1,5 saatlik bir yürüyüş ediyor. Daha sonra öğlen uykunu yapıp o günkü programınız neyse onu gerçekleştirmek üzere yeniden sokaklara dökülüyorsunuz.

Bu aralar Salı-Perşembe Berrin Teyze’nin detaylı araştırmaları sonucunda bulduğu bu tesiste, dedenin ulaşım sponsorluğunda Duru ve Zeynep ile birlikte yüzme dersine gidiyorsun. Amacımız Allah korusun havuza filan düşerseniz biri sizi kurtarana kadar suyun üzerinde duracak kadar yüzme öğrenmeniz. İlk günden beri kursun hakkını veriyor son damlasına kadar çığlık çığlığa yüzüyormuşsun. Kursun sonuna yaklaştığımız bugünlerde o kıvama geldiğini de söyleyebiliriz.

Haftada bir gün genelde Cuma’ları ilk göz ağrımız oyun grubumuzda ikizler Eren&Ceren ve Doruk’la buluşuyor çimlerin üzerinde çıplak ayak koşup çılgınlar gibi eğleniyorsunuz. Varsa Mini Aktivite’nin birbirinden eğlenceli partilerine iştirak ediyor, akşama ballandıra ballandıra bize anlatıyorsun. Bunun dışındaki günlerde alt komşu arkadaşın Can ile parka gidiyor, akşamüstleri de ilk arkadaşın Oğuz ile oyunlar oynuyor, boş vakitlerinde ev işlerine yardımcı oluyorsun. En büyük hobilerin kek yapmak, köfte yoğurmak, ıspanak, marul, çilek yıkamak, milkshake yapıp bir yudum bile içmemek! Burada bir parantez açmak isterim. Malumunuz sen süt içmeyen bir çocuksun. Baban hazır meyveli sütlerden içmen konusunda çok ısrarcıydı ama çok şükür doktorunun ağzından “O hazır meyveli sütleri içeceğine ömrü boyunca süt içmesin daha iyi” cevabını duyunca, evde muzlu ve çilekli süt, hatta sade dondurma da katarak milkshake imalatına geçtiniz. Gel gör ki bu durum sadece babana yaradı!

Tüm bunlardan vakit bulabilirseniz yukarıda saydığım oyuncaklarınla oynuyor, evde parmak boyası yapıyor, hamurlarla oynuyor, ablanın o haftaki ödevi her ne ise ona yardımcı oluyorsun. Ödevler kapsamında ev yapımı Koyun Russel kitabı yapmak, ev tipi zürafa boy ölçer hazırlamak, kadın çorabından çim kadın yapmak gibi birbirinden eğlenceli aktiviteleri sayabiliriz.

 Hafta sonları ise ailece öğle uykusu düzenimizi bozmadan sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki ayrı aktivite planlıyor, çocuklu arkadaşlarımızla çocuk dostu parti evlerinde kahvaltı buluşmaları yapmak, arkadaşlarının doğum günü partilerine iştirak etmek, anne evde uyurken babayla müzik dersine gitmek, ailece caddede/sahilde boş boş dolanmak, parka bahçeye gitmek, sanatsal etkinliklere katılmak gibi programlar yapıyoruz. En son sanat sponsorumuz sevgili Etkin Fare’nin önerisi ile kuzenin Mina ve Duru’yu da alarak Süreyya Operasında Müziğe Dokunmak isimli çocuk müzikaline gittik. Müzikal benim için bile çok eğitici olurken, sanırım popüler olması için araya sıkıştırılan BEN10 görüntüleri ve konu gereği sahneye girip çıkan gerçekten korkutucu cadı olmasaydı çok çok daha başarılı olabilirdi. Müzikal çıkışında sevgili Meltem’in organize ettiği Ataşehir Hayvan Barınağı gününde kimsesiz sokak köpeklerini sevip onlarla eğlenceli bir gün geçirdiniz.

 

Çoğu zaman kendimi telefonda uzaktan kumandayla annelik yaparken, teknolojinin nimetleri sayesinde bu güzel anlarına uzaktan şahit olurken buluyorum. Yanında olamadığım için biraz içim burulsa da  sana sunabildiklerimiz için çok mutluyum. Öyle yoğun bir gündemin ve öyle eğlenceli bir hayatın var ki, bu kurgunun içindeki herkese tek tek hayatımıza dahil oldukları için minnettarım.

2 Responses to Bugünlerde Demir

 1. Hulya dedi ki:

  Nihal hanim mrb.
  Konuyla pek alakası yok ama siZin evde kamera sistemi varmi varsa ne kullanıyorsunuz diye soracaktım?

 2. ÇokBilmiş dedi ki:

  Bizim evi anlatıyorsun gibi geldi 🙂 Çok hoşuma gitti okurken, ben de böyle bir yazı hazırlamak istedim birden.

  Bizim evde tabii arabalar azınlıkta kaldı çünkü kızımın hiç ilgisi yok.

  Bir de bizde oyuncaklar çok çok fazla. Gizletmeye çalışsam bile her yerden oyuncak fışkırıyor, o kadar çok hediye geliyor ki… Ama kızımın oynadıkları da senin saydıkların kadar sadece. Zira tüm günü böyle dolu, sokakte parkta arkadaşlarıyla oynayıp akrabalara komşulara şımarmakla geçiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company