Bisküvi keyfi

Diyeti bırakma kararı aldığımda elimde sadece 2 veri vardı. Keçi peyniri ve domatesten sonra ishal olmuştun. Sebebin bu gıdalar olduğu da muallak! Hadi bunlara alerjiksin diyelim peki ya diğerleri? 5’er gün arayla herşeyi denemeye karar verdim. Tabii ki ilk yediğim şey döner dürüm oldu. Tıpkı hamileliğim boyunca canım çektiği üzere bu süre boyunca da canım en çok Flamingo Döner istedi. 2 dürüm döneri hüplettikten sonra o geceyi o kadar huzursuz geçirdin ki hemen o an oracıkta pes edebilirdim. İki dakikalık zevkim için için senin kıvranmanı izleyemezdim, belki de doktorlar haklı bense ukalanın ve bencilin tekiydim. Babacın imdadımıza yetişip önce seni sonra beni sakinleştirdikten sonra denemeye devam etmem için beni yüreklendirdi.

Ertesi gün tüm ilaçlarını kestik. Vücudundaki pütürleri azaltmak için de bir deneme yaptık. Her akşam kullandığımız Mustela yağ yerine daha önce yüzündeki egzama için kullandığımız Mustela kreme geçtik. SONUÇ: 2 gece masajı sonrası sıfır pütürlük! Belki de seni her akşam köpürte köpürte yıkıyoruz diye biz kuruttuk cildini, yağ da hiç iyi gelmiyordu. Doktor bunu bile sormamıştı saolsun!

Dönerin akabinde 5 gün ara verdikten sonra yine canımın çok çektiği süt ürünlerini denemeye başladım. Kendini bildi bileli ağzına süt sürmemiş, sütün kendisinden nefret eden ama ürünlerine bayılan annen muhallebiyi nasıl götürdü bilemezsin. SONUÇ: yine çok uyanmalı ama kıvranmasız bir gece.

Ertesi sabah kahvaltıda canım çaya bisküvi batırmak isteyince mama sandalyesinden nam nam yapışının verdiği ilhamla senin de eline Hipp Bebe Bisküvisi tutuşturdum. Yiyişini izlemek harikaydı. Kahkalar ata ata, bisküvini eme eme bir hal oldun. SONUÇ: yanaklarında uzun süre beklettiğim bisküvinin içindeki süte rağmen sıfır kızarıklık!

Bisküvi denemesinden sonra hızımı alamayıp evde yoğurt mayalayıp önce ağzının kenarlarına değdirip sonra 2 kaşık da ondan verdim. SONUÇ: sıfır kızarıklık, daha fazla veriyim diye ağlayan sen…

Bu deneysel çalışmalarımı koltuğumun altına alıp büyük bir güvenle bugün 8. ay kontrolün için doktorun Sema Hanım’a gittim. 7.810 gr ve 67,5 cm  ölçülerine göre son kontrolden bu yana 360 gr ve 1 cm büyümüş gözüküyorsun. Ki bu sürenin nerdeyse yarısında diyeti bozmuş olmama rağmen son 3. ayın en iyi büyüme rakamları bunlar. Beklediğimin aksine kararıma saygı duyduğunu, çocuğum için en doğrusunu benim bileceğimi söyledi. Senin için oluşturduğum sık sık ama azar azar yemeklerden oluşan menüyü sürelerini biraz açarak ve yoğurda onay vererek güncelledi. Bir de hala su içmediğini duyunca günde 300 cc su veya bitki çayı içmen için uğraşmamızı istedi. 9. ayın itibariyle beslenme ve uyku düzenin kabaca böyle olacak.

06.30 Kalkış&anne sütü

08.30 Bebelac mısırlı çavdarlı kahvaltı+70 cc anne sütü+2 tatlı kaşığı pekmez+ 1 kibrit kutusu inek peyniri

09.30-11.00 Uyku

11.30  Sebze çorbası

14.00-15.00 Uyku

15.30 Yoğurt+galeta

17.30 1 elma+1 armut+2 bebe bisküvisi( kaka durumuna göre kayısı veya muz da kullanılabilir)

19.00 Milupa 7  Tahıllı+70 cc anne sütü

19.30 Banyo&masaj

20.00 Anne sütü&uyku

23.00 Anne sütü(uyku beslenmesi-dream feeding)

02.00 Anne sütü

04.00 Anne sütü

Hali hazırda yoğurdun olduğu öğünde beni emiyorsun. İşe dönmeme 1 ay kala yavaş yavaş bu emmeyi kaldırıp yerine yoğurdu koymayı hedefliyoruz. İşte sağdığım sütle de sabah kahvaltını ve akşam tahılını yiyeceksin. Plan fena gözükmüyor hı?

En uzun ve hararetli konuşmamızı gece kalkışların üzerine yaptık. 4-8 ortalama 6 kalkış ve her birinde emmek isteyen sen, başta ezirmeye direnen ama sonrasında sana kıyamayıp her defasında emziren ben! Bu model gündüzleri dinlendiğim için şimdilik sürdürülebilir olsa da işe döndüğümde kaldıramayacağım için bugünden birşeyler yapılması gerekiyormuş. Eğer işe döndükten sonra gece emzirmeyi azaltmaya çalışırsam senin daha çok tepkini çekermişim. Bu kadın zaten gündüz bıraktı gitti beni şimdi bir de gece emzirmiyor ben gösteririm ona der geceleri zindan edermişsin bana! Bu yüzden gece boyunca en fazla 3 kez emzirecekmişim. Bunun dışındaki seferlerde baban elinde bir biki çayı ile odana girip onunla seni sakinleştirecekmiş! Israrla benden başka birisi tarafından uyutulman gerektiğini söyleyip durdu, bize de gece geç saatlere kadar dışarı çıkmamızı salık verdi. Hem sonra artık bebeklikten çıkıyormuşsun, bu aşırı düzenli ve planlı hayatını biraz esnetmeliymişiz. Aksi takdirde ilerleyen aylarda programındaki en ufak değişiklikte(ki bu sana keyif verecek bir değişiklik de olsa) krizler yaşamamız kaçınılmazmış da filan falan.

Belki söylediklerinin hepsinde haklı, belki değil. Tek bildiğim benim tüm bu söylenenleri biraz sindirmem ve kafamda tartmam gerektiği. Çünkü benim annelik anlayışıma çok aykırı şeyler bunlar. Şu anda iç sesim aslında uyumayı gayet iyi bilen ama dişinin ağrısından uykusundan uyanıp memede sakinleşmek isteyen oğluma bunu çok görmememi söylüyor. Ne bugün ne de 1 ay sonra! Sıkıntın geçtiğinde bunun bir alışkanlık olarak kalmayacağına inanıyorum nedense. İşe başladıktan sonra, yorgunluk başıma vurduğunda böyle düşünürmüyüm onu da bilmiyorum ama şimdilik içsesimi dinlemeye devam edeceğim. Seni sakinleştirecek ilaç bendeyken seni bundan mahrum etmeyeceğim.

Biz hep iyi bir ekip olduk, bunu da halledebiliriz ben inanıyorum canım oğlum benim…

17 Responses to Bisküvi keyfi

  1. nihan merak ettim bu listenin hepsini yiyebiliyor mu? yoksa birkaç kaşık alıp bırakıyor mu? çok fazla değil mi, çocuğu sıkıntıya sokmasın bu kadar yemek. Ben de aydişko ya gece mama vermeye başladım da uyusun diye, biraz fazla içerse kıvranıyor huzursuz oluyor.

    ben de aydişko nun eline sabahları eti cicibebe veriyorum o da demir gibi bayıla bayıla yiyor :))

  2. ceylan dedi ki:

    Nihancım doğru yoldasın en iyi bildiğin senin bildiğin sen 8 aydır o bebeğin her günün bilyorsun bu arada Demir’i ısırmak geliyor içimden nasıl tatlı ya doktorun aksine çok da tombul gözüküyor:))Düzen konusuna gelince bana da aynı yorumları yapmıştı doktor ben bildiğimi okudum bence 1.5 yaşına kadar Demir’in çok düzenini bozma göreceksin ki 1.5 yaşından sonra sana daha çok uyum sağlamaya başlıyor daha önce bir gün geç yatırdığında cıyak cıyak bağırmalar azalıyor.Doktor bana senin doktorun gibi yorum yaptığında bir geceden bir şey olmaz deyip 8 aylıkken Demiri 11’de yatırdığım bir gün oldu inan o günü hatırlamak dahi istemiyorum tüylerim diken diken oluyor o zaman diyosun ki demek ki o kadar da büyümemeiş bu cüceler… sevgiyle

    Ceylan

  3. Meraklının Annesi dedi ki:

    Pericim bu listeye yeni geçtik önceden sadece sebze çorbası ve meyve vardı. Sebze çorbasını makul bir miktarda yemesi 1 ayımızı aldı, aynı şekilde meyve de öyle. Şu anda tabi ki hepsini yiyemiyor ama 1 ayda alışmasını ümit ediyorum. Zira 1 ay sonra zırt pırt emeceği bir annesi olmayacak gündüzleri 🙁
    Bu gece uykusuzluğunun nedeni açlık değil bence ama niyeyse herkes aç bu çocuk deyip kafamızı karıştırıyor değil mi? Uyutan bir mama bulursan haberim olsun 😛

  4. halime dedi ki:

    okudukça heycanlanıyorum çok güzel bir annesin tebrik ediyorum.. Hamilik hikaylerinde oldukça hoşuma gitti. Çalışmana rağmen vakit ayırmışsın, ne güzel. Bende çalışıyorum ama senn kadar zaman ayıramıyorum gibi. çok heyecanlandırdın beni. Bebeğim için tam bişeyler yazacam ama uygun zamanı içimden gelenleri o an uygulayamıyorum.. herşey uçup gidiyor. Ve herkesten öğreneceğim okadar çok şey var ki.. bebeğim 22+1 günlük ama ben ve babası henüz hareketlerini tam hissedemedik.

  5. Başak dedi ki:

    Sen iç sesini dinlemeye devam et Nihan’cım. Bak Ceylan da benzer tecrübelerini yazmış. Ben de benzer endişeler ve dış müdahalelere rağmen bildiğimi okuyarak Lal’i büyüttüm. Sen hiç akşam 19:30’da banyosunu yapmayıp yatmadığı için huzursuz olan 3 yaşında bir çocuk gördün mü?Bir esneme, alışma dönemi geçirmek gerekiyorsa bile(ki benim tecrübeme göre, minikler kendi kendilerine bu geçişi yaşıyor zaten)bunun için Demir’in biraz daha büyümesini beklemekte bir sakınca yok bence. Evet çok büyüdü, ama o hala bebek:)

  6. Muge dedi ki:

    Nihan,
    Çok sevindim bu diyeti bırakma haberine.
    Keşke başka anneler de gösterse bu cesareti. Doktorlar çok da derinlemesine çalışmadan alıyorlar bazı kararları, senin hikayeni pek az dinliyorlar. Ben de sütün yetmiyora kulak asmayıp değiştirmiştim doktorumuzu, çünkü neyi nasıl yapıyoruz hiç sormadan vermişti hükmünü.

    Tebrikler tekrar.
    Diğer konuda da iç sesini dinle diyorum ben de naçizane.

    Siz nasıl uyuyorsunuz bilemiyorum ama bebişin odasını ayırmak uyanma frekansını az da olsa azaltıyor. Tecrübeyle sabit 🙂

  7. Meraklının Annesi dedi ki:

    @Ceylan-Sen hep yaz olur mu?Çok iyi geliyor söylediklerin. Demir’i okudukça kendi Demimirin ileriki halini görüyor gibi oluyorum 🙂
    @Halime-Hoşgeldin Halime. Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için. Yazamıyorum diye üzülme, o temponun içerisinde gerçekten vakit bulmak zor. Ama ufak bir defter edinmeni ve önemli gelişmeleri oraya not almanı tavsiye ederim. İnsan çok çabuk unutuyor bu büyülü günleri. 22.haftadasın ne güzel önünde çok keyifli günler var. Kolay bir doğum diliyorum.
    @Başak-Çok güldürdün beni 3 yaşına gelip de ben yıkanıcam sonra da uyucam diye tepinen bir çocuk düşündüm hehe hakkaten olmadı. Anne nolur azıcık daha oturiiiiim dicek haklısın 🙂
    @Müge-Umarım doğru şeyi yapıyorumdur Müge zaman gösterecek. Bu arada Demir bizim odamızda hiç uyumadı, hoşlanmadı. Doğduğundan beri odasında yatıyor. Dişten diye düşünüyorum ama bu diş mevzuu da daha uzun sürecek. Aman napalım varsın uyumasınlar sağlık ve iyiler ya gerisi boş.

  8. ceylan dedi ki:

    Nhan sen de hep yaz olur mu:) Demir’i okudukça benim demirim bebekliğini hatırlayıp özlem gideriyorum hatta günlük tuttuğum deftere bakıyorum o kadar aynılar ki sen sanki benim Demirin bebekliğini yazıyosun allerjik bünyeleri,prüzlü tenleri,güleç yüzleri,bisküviyi sevmeleri:)… 8 aylıkken ben de uyumuyormuşum ve benim Demir’de hemen hemen aynı boyutlardaymış doktordan gelince evde ağlamışım kilosu çok az diye 🙂 inan bunlar hep boş şimdi diyorum delilik ama elde değil takılıyor anneler de benziyor özellikle takıntılar biraz ha ne dersin:)

  9. selda dedi ki:

    Merhaba
    İnternette süt alerjisi ile ilgili bilgi araştırırken sizin sitenizi buldum. Oğlum Ata bugün tam iki yaşına girdi. 18 ayında süt alerjisi olduğu anlaşıldı. Ogünden beri o ve ben süt ve süt ürünlerine hasret kaldık. Çocuk doktorumuzun söylediğine göre bu böyle 1-2 yıl daha devam edecekmiş. Anne sütünü halen alıyor ve doktorumuzun tavsiyesiylede 2,5 yaşına kadarda devam edeceğiz. Gün içinde ememediği için akşam kapıdan girer girmez keyif içinde olsa (malum ilk dönemdeki kadar süt olduğunu hiç zannetmiyorum) emiyor. Sabah kahvaltısında milupanın alerjik bünyeler için Pregomin AS ile pekmek-tereyağ-zeytin ezmesi-yumurta ile kahvaltı ediyor. onun haricinde calcidine granür ilaç kullanıyor. Bu süreç inanılmaz sıkıntılı. Umarım hepimizin ortak sorunu olan bu olay en kısa zamanda geçer diye umut ediyorum. Çünkü benim 10 yaşında başka bir oğlum daha var. O çikolata, bisküvi ve dondurma yerken Ata’da yemek istiyor ona hayır demek ayrı bir işkence. Ne büyüğüne yeme diyebiliyorsun nede ufaklığa verebiliyorsun. Zor hemde çok zorrrr. Fügen hn. gittiğinizi söylemişsiniz nasıl bir yol izliyorsunuz şimdi. Faydası oldumu. Tavsiye edermisiniz Fügen hn.
    Bilgi verirseniz sevinirim.

    Sevgi ve Saygılarımla,

  10. Burcu Erdoğan dedi ki:

    Nihan merhaba

    Ay farkı dolayısıyla herşeyi bizden önce yaşadığınız için doktordan önce sana soruyorum:)

    Aptamil 7 tahıllı denen mama sütlü.Bizde başlayacağız ama şaşırdım.Alerji ve sütlü mama.Peki neden bebe bisküvisi yasak.

    Bu 7 tahıllının sütsüz olanı yok heralde web sayfasındanda baktım bulamadım birde sana sormak istedim.

  11. Meraklının Annesi dedi ki:

    @Burcu- Doktoruna sor yine de bana bu ağır sorumluluğu yükleme 🙂 Bildiğim kadarıyla yanıtlıyorum. Milupa 7 tahıllıyı(http://www.milupa.com.tr/urunler/bebek-yemekleri/bebek-gece-tahillari/7-tahilli) dene o sütsüz ama dikkat et içinde bal olan 8 tahıllıyı alma, bal da alerjen. Diğer sütsüz ürünler Bebelac Mısırlı Çavdarlı(http://bebelac.com.tr/urun.aspx?period=2 sabah kahvaltısına tıkla orda birinci sırada) ve Hipp Baby Rice ve Oat(http://hipp.com.tr/index.php?id=131). Milupanınki heryerde var ama diğerlerini kimse tercih etmediği için bulmak zor. Ben eczanemden rica ettim getirttiler. Aklında olsun üzerinde anne sütü/devam sütü/suile hazırlanır yazan mamalar süt içermiyor. Hernekedar diyeti bıraktıysam ve Demir’e yoğurt&peynir yediriyorsam da devam sütlerini/devam sütü içeren mamaları vermiyorum.
    Bebek bisküvisinin içerisinde de süt var. İçerikleri okursan süt ve peynir altı suyu gibi şeyler gördüğünde ne sen ne de bebeğin yememeli. Tabi katı diyetteysen. Biz şu an hepsini yiyoruz şimdilik iyiyiz umarım bu şekilde devam ederiz. Umarım yanlış teşhistir. Size kolaylıklar diliyorum. Sevgiler

  12. Meraklının Annesi dedi ki:

    @Ceylan-Sana nostalji bana geleceğe dönüş gibi birşey oluyor desene 🙂 Uyumamış olmana sevindim kusura bakmazsan. Bu Demir’in de düzeleceği anlamına gelir çünkü. Kilo konusunda ben çok takmıyorum, gerçekten. Sağlığı yerinde olsun kilosu muhim değil. Ben de baba da gayet uzunuz ve öyle çiroz filan da değiliz. Elbet bizim genetik mirasımıza ulaşacak diye umuyorum 🙂

  13. Meraklının Annesi dedi ki:

    @Selda-Öncelikle hoşgeldin.Ata’nın ikinci yaşını kutlarım. Çok geçmiş olsun, bayağı geç teşhis konmuş. O vakte kadar hiç reaksiyon vermedi mi,gelişme geriliği filan olmadı mı? Hala emzirebilmen gerçekten harika. Alerjik bebeklerde en çok önerilen uzun süre anne sütüne devam edilmesi. Çünkü annenin yediklerine müdahele ederek(anneyi aç bırakarak) en güvenli besini anne sütünden almasını sağlıyor.
    Doktor tavsiye etmeyi hiç sevmem çünkü herkesin bir doktordan beklentisi farklıdır. Fügen Hoca konusunda çok uzman müthiş bilgili birisi ama bana hitap etmedi. Bu belki de benim problemimdir. Biraz daha yakın ilgi alaka, ulaşılabilirlik, tam bilgilendirme gibi basit ama önemli taleplerime karşılık alamadım. Ama yine gitme diyemem onca yıllık bilgisine saygısızlık olur. Nacizane bildiğim kadarıyla söylüyorum, kahvaltıda verdiğin tereyağ da bir süt ürünü. Yumurta da alerjik bebeklere yasaklananlar listesinde. Ama her bebeğin durumu farklıdır belki Ata büyük olduğu için kan testlerinden çıkan sonuçlar daha güvenilir olabilir. Ne kadar zor bir durumda olduğunu anlıyor ve kolaylıklar diliyorum.
    Ben kendi adıma Don Kişot misali yeldeğirmenleriyle sevaşmaktan sıkıldım ve herşeyi bıraktım. Yanılmadığımı temenni ediyorum.

  14. ceylan dedi ki:

    Bak benim Demirin genetik mirası da seninki gibi olmamasına rağmen:) şu anda 3 yaş boyutları var boyu 96 cm oldu kilo hala en alt seviye de ama ben de artık hiç takmıyorum önemli olan sağlık o yüzden bu günler geçecek sen yine keyfini çıkar bol bol kokla bebişkonu

  15. admin dedi ki:

    zuzaylı anne kategorisinden sesleniyorum “bebelacları bırakkkk” :=)) bu kadar özen gösterirken şunların hazırlanı kullanma derim .. evde aynılarını kendin yapabilirsin..bildiğin kahvaltıya geç tam buğday ekmeği akşamdan tuzu alınmış (mümkünse keçi değilse koyun peyniri bir küçük zeytin v.b.. o bulamaçları yedirme benim Demirimeee :))http://www.pi.web.tr/bebek-kurabiyesi bunu sevecek emin ol hazırlarından bin kat daha güzel sen de seveceksin;) ama az ye.. http://www.pi.web.tr/meyva-pudingi bu da nefis bir kavanoz maması alternatiflerini türetebilirsin derim ben sana..
    ileride benim gibi ” hmm şeker çikolata varsa gelemeyiz” dediğin partilerden anlamsız insan olarak şutlanırsın o ayrı :))) ben son postunla bunu birleştirip yazdım sana yorum .. öpüyorum

  16. Meraklının Annesi dedi ki:

    Ah ayçacım Demir 2 ay önce ilk kahvaltıya geçtiğimizde bulamaç sevmezken, keçi peynirini ve pekmezi ekmekle bayıla bayıla yiyor üzerine de beni emiyordu. Sonra keçi alerjisi çıkınca kahvaltıyı bıraktık, mecburen bebelac’a geçtik. Şimdi keçi hariç hangi peyniri denediysem sevmiyor, yemiyor. Yumurtaya da henüz başlamadık. Sabahları kahvaltı vaktinde işte olacağım için sadece emmesi de mümkün değil, sağdığım sütlerin günlük toplamı 200-220 cc civarında tek başına onu kesmez, kilo 10 persentile düştü yemek konusunda çok deneysel olamıyorum maalesef. Formül mama ve içinde formül mama olan ek gıdaları vermiyorum ama tahıllara razı oldum mecburen. Bugün Ayşe emziren annelerde güzel bir muhallebi tarifi vermiş anne sütüyle, akşamki 7 tahıllı yerine onu deneyeceğim. Senin bebek kurabiyesi yumurta izni çıkar çıkmaz yapacaklarım listesinde. Meyve pudingi de hep aklımda hazırları vermiyorum zaten. Hep bakıyorum eski yazılarına 🙂
    Senin kadar mücadeleci olabilir miyim bilmiyorum şeker konusunda şimdilik hedef 2 yaş. Ondan sonra partilere özel bir izin verebilirim yoksa afaroz edilicem resmen!

  17. ilke dedi ki:

    hamileliğinde gizli şeker tehlikesi yaşamış ve diyetlere daha o zaman başlamış biri olarak ben de çocuğuma mümkün olduğunca şekerin ve türevlerinin, ve de kutu ürünlerin vermemekten yanayım. ama anneanneler,babaanneler bu tür konularda kesinlikle bizi desteklemiyor inatçılıkla suçluyor, yazık günah çocuğa bak nasıl bakıyor şeklinde yorumlarla birlik olup sanki siz uzaylıymışsınız muamelesi yapıyorlar. bu konuda direnmek gerçekten çok zor. direncimizi yitirmemek dileği ile.
    internette alerji konusunda bakınırken Dr. Emin Mindanın röportaj ve yazılarına denk geldim. okumadıysanız tavsiye ederim. ben anne olarak kendimi ikna ettim ama ailenin diğer fertlerinin de buna inanması gerekiyor.sizde benzer şeyler yaşıyormusunuz bilmiyorum ama beni bol tartışmalı günler bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company