Bir başına yazlıkçı

Çalışan annelerin çocuklarının kaderidir herhalde kısıtlı sürelerle yaz tatili yapmak. Ya da çalışan annelerin kaderidir çocuğu adam gibi tatil yapsın diye anneanne/babaanne yazlığına gönderip hasret çekmek. Tüm yaza ne sen ne biz dayanamazdık ama daha önceki tecrübelerimize dayanarak 4 günlük bir ayrılığı hepimiz kaldırabiliriz gibi geldi. Aylar öncesinden ablan ve senin için iki tane gidiş bileti aldım İzmir’e. İki bilet de bizim tatile çıkacağımız cumartesilerden önceki Salı’yaydı. Birincisinde deneyecek sorun çıkarsa ikinci bileti yakacaktık.

Bana düşkün olmadığını biliyordum zaten ama hiç umursamamanı da beklemiyordum ne yalan söyleyeyim. Havaalanında vedalaşırken “Siz işe gidin sonra gelirsiniz” dedin. Arkana bile bakmadan gidiş o gidiş. Dört gün boyunca bir daha ne adımız anılmış ne bir şey. Oysa biz babanla dağıldık resmen. Sanılanın aksine hiç gezip tozmadık çünkü biz zaten sen varken de gezip tozabiliyoruz(Erken yatan çocuğun nimetleri-101 dersini herkese tavsiye ederim!). Ben kendimi taşınma nedeniyle evdeki gereksiz eşyaları atma gibi sonu gelmez bir aktiviteye verdim, babansa filmlere…

Sonunda kavuştuğumuzda karşılaştığım çocuğun ayarları biraz bozulmuştu tabi. Ufak tefek oluşunun altında içten içe benim sana 10.ayından beri yemek yedirmiyor(kendi kendine yemek yemene izin veriyor) oluşumun yattığını düşünen yazlık ekibine hodri meydan yedirin bakalım yedirebiliyorsanız demiştim. Geldiğimde ağzına lokma koymayan bir çocukla karşılaştım. 4 annesiz +7 anneli günün bilançosu -600 gr!

Bir kereden bir şey olur dedim birçok kişi bana kızdı ama gerçekten de oluyormuş. Benim çocuğum iki yaş krizine girmeyecek herhalde derken yaklaşımda değişiklik olunca aslında ne krizler yaşanabildiğini gördüm ve dehşete düştüm. Senin önünde “Aman canım bir kerecik ……yapsa(mesela ön koltukta oturup site içinde araba kullansa) ne olur sen de ne gıcık bir annesin” diyalogları yaşandıkça ilk kez tüm kuralların aslında tartışmaya açık olduğunu gördün. Normalde ufak tefek itirazlarla atlattığımız basit konular uzun süren huysuzluklara sebep oldu. Malum ev aşırı kalabalık olunca herkes anneliğimin başka bir yönünü eleştirmeyi kendine hak gördü. Ne sana ablan kadar iyi bakamadığım kaldı, ne senin sürekli peşinde koşuyor olmam(ki bana-kendi çevremde gördüğüm en rahat annelerinden birine-dendi bu!), ne de kuralcılığım. Niyeyse kendimi sıklıkla futbol hakemleri ile empati yaparken buldum. Ben işimi yapıyorum ama tribünden sürekli ıslık! Velhasıl zor zanaatmış hakemlik. Ama işin en garip tarafı yeni tanıştığım huysuz çocuğumla sabırla ilgilenen halime de herkesin çok üzülmesiydi.

Bir de üzerine evin en erken uyanan sakini olarak sessiz kalma zorunluluğu seni, insanları rahatsız etme stresi beni gerdi. Çözümü daha gık demenle sabahın kör şafağında(06.20) toparlanıp parka gitmekte bulsam da ikimiz de bu tempodan yorulduk ve sakin hayatımızı özledik. İlk kez bir tatilde “İstanbul’a gidelim, evimize gidelim” diye tutturdun.

Evet, geçen yılki rüya gibi haftadan sonra ne umutlarla gittiğim yazlıktan evim evim güzel evim diyerek kös kös dönmüş olabilirim.  Amaaa şunu da eklemek isterim ki en yorucu tatil bile işte yorulduğumun yarısı kadar yormuyor, en huysuz çocuk bile işte gerildiğimin yarısı kadar germiyor beni. Biri bana işte nasıl dinleniliyor bir anlatsa huzur bulacağım yemin ederim…

3 Responses to Bir başına yazlıkçı

 1. Melontheroad dedi ki:

  Ha ha cok eglendim gene 😀

 2. burdu erdoğan dedi ki:

  Merhaba

  Yorum yazmasamda yazılarınızı takip ediyorum.Demirle yaşıt bir kızım var ve genelde aynı şeyleri yaşıyoruz.Sizin yazılarınız bana başka bakış açıları veriyor.
  Sizden bir ricam var.Çok yakın bir arkadaşım 2. çocuğuna hamile ve demirin ablası gibi bir ablaya çok ihtiyacı var.Siz nasıl bir araya geldiniz.Yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkürler.

 3. NAZLI KEY dedi ki:

  Hakem benzetmene bayıldımmm :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company