Anni Çişşş

Sana lazımlık aldığımızdan beri nerdeyse 6 ay geçmiş. O tarihten beri düzenli olarak günde 3-4 kez seni lazımlığına oturtuyor, bu alışkanlığı edinmen için ortam sunuyorduk. Ne ısrar ne zorlama, sadece teklif. Sen de kolayca çiş ve kaka demeye başladın ama haber vermek anlamında değil sadece bu kelimeleri dağarcığına kattığını gösterdin. Bir süre sonra lazımlığı değil de lazımlığın tuvalet adaptörü kısmını klozete koymayı daha çok sevdiğini keşfedip o modele geçmiştik. Ikına sıkına kaka yapmayı bırakalı çok olduğundan, başlardakinin aksine çiş yakaladığımız oluyor ama bir türlü kaka yakalayamıyorduk. Çünkü kaka için alaturka tuvalete oturur gibi bir pozisyon tercih ettiğinden adaptörde rahat edemiyor, doğru zamanı yakalasak bile tuvalete varıp seni soyana kadar olay olup bitmiş oluyordu.

Tam bu işini boşuna mı yapıyoruz acaba diye düşündüğüm günlerden birinde 24 Haziran Cuma sabahı uyandıktan hemen sonra anni çiş dedin, tuvalete gittin, adaptörünü klozete koyup bezini çekiştirerek anni açç açç dedin. Hemen açıp seni oturttuğumda şaşkın bakışlarım arasında bayağı kallavi bir çişi tuvalete yaptın. Aşırı bir tepki vermedin, sadece seni tebrik ettim. Uzattığım tuvalet kağıdı ile kendini temizleme izin verdim ve birlikte sifonu çektik. Ertesi sabah da aynı şey olunca aslında boşuna uğraşmadığımızı derinlerde biryerlerde olayı kavradığını anladım. Ani bir kararla evdeki tüm halılar kalktı. Sana durum açıklandı. Uyumadığın ve sokağa çıkmadığın her an bezsiz dolaşmaya başladın. Çok sokağa çıkan bir çocuk olduğun için tüm günlük istatistiğini tutamıyoruz tabi ama fark ettik ki tahmin ettiğimiz kadar çok sık çiş yapmıyorsun. Altın açık olunca kaka için tuvalete yetişmeye de başladık. Gönül isterdi ki tüm günü evde geçirebilen bir çocuk ol, ya da evimiz bahçeli olsaydı da layıkıyla bezsizliği tecrübe edebilseydik ama şu aşamada seni bu cendereye sokmayı uygun bulmuyorum.

Yaz sonuna kadar ne kadar aşama kaydedeceğimizi merak ediyorum. Hiçbir hedefim ve beklentim yok, sadece deniyorum. Hiçbir aşama kaydedemesek bile bu sıcak yaz günlerinde bezsiz olmanın keyfine varman bile yeterli bir kazanım benim nazarımda.

3 Responses to Anni Çişşş

 1. ilke dedi ki:

  evet ya bende çok üzülüyorum çocuklar yazık terledim sıkıldım bile diyemiyor ama bu sıcakta haşır haşır o kağıtlara onları mahkum etmek çok fena kıpkırmı oluyor cidi bizimkinin de..zaten altını değiştirene kadar yemediğimiz tekme kalmıyor muhtemelen sıkılıyor bu değiştirme işleminden veya canı yanıyor anlayamıyoruz 🙁 bizde de lazımlık 2 aydır var ama girişim yoktu henüz sizinkisi beni de cesaretlendirdi bakalım hafta sonu bir deneyelim..ama gerçekten evde uzun saatler birlikte olmak gerekiyorki bunu tecrübe edebilsin çocuklar. ama ne yazıkki çalışınca hafta sonu yaz mevsimi diyede o hava alsın veya evin alışverişi vs sebebi ile sıksık dışarı çıkma durumu oluyor ve kısıtlı zamanda çocuktan ızlandırılmış kurs gibi çiş söylemeisni beklemek benim bile mantığıma uymuyor ..bakalım 1-2 deneyelim bizde sonuç ne olacak?

 2. beyza dedi ki:

  vallahi bravo Nihan. 3 yaşındaki veledinde bile bu meseleyi tümüyle çözememiş bir anne olarak seni çok tebrik ediyorum, 16 aylık bebekle geldiğin aşama muhteşem.
  Bu arada Demir’in konuşma gelişimi mükemmel, sanırım 2-3 aya 3-4 kelimelik cümleler kurmaya başlayacak 🙂

 3. Eylem dedi ki:

  Benden de bravo.. Demir’e mi annesine mi karar veremedim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company