9.ay kontrolü

Tahminlerimde yanılmamışım 9 ay 9 gün itibariyle 8.170 gr ve 70 cm ölçülerindesin. Kısa ve öz bir doktor ziyaretiydi. Yumurta ve köfte vizeyi aldı, tarhana ve mercimek çorbaları halen beklemede. Yumurta ve terayağı sayesinde sabah kahvaltıda yediğin Bebelac Mısırlı Çavdarlı’dan kurtulmuş bulunuyoruz. Akşam yediğin Milupa 7 Tahıllı’dan da Ayşe‘nin harika muhallebi tarifi* sayesinde kurtulmuş bulunmaktayız. İşte sonunda içime sinen günlük düzenin…

07.00 Anne sütü

08.30 Kahvaltı bulamacı (40 cc anne sütü+1 kibrit kutusu peynir+1 tatlı kaşığı pekmez+çeyrek yumurta sarısı+1 çay kaşığı tereyağı+1 ekmek içi) Bunların hepsini tek tek yediğin gün bulamaç kalkacak.

09.30-10.30 Uyku

12.00  Sebze çorbası+2 köfte

13.30-14.30 Uyku

15.00 Yoğurt+2 bebe bisküvisi

17.30-18.00 Akşamüstü uykusu

18.00 Yarım elma+Yarım armut+1 kayısı+2 galeta

19.30 Ayşe’nin muhallebisi*

19.45 Banyo&masaj

20.00 Anne sütü&uyku

04.00 Anne sütü

(*Ayşe’nin Muhallebisi: 6’şar yemek kaşığı mısır unu, pirinç unu, yulaf unu, tam buğday unu güzelce karıştırılır bir kavanoza konulur. 60 cc kaynamış soğmuş suya 1 tatlı kaşığı karışım konarak muhallebi kıvamında pişirilir ve soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içine yarım muz+yarım elma püresi, 1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ve 30-40 cc anne sütü eklenir. Toplamı 170-180 cc olan doyurucu, ev yapımı, anne sütlü, mamasız muhallebi afiyetle yenir.)

Bu ay yapmayı başardığın en önemli şey daire, kare, üçgen ve altıgen şekilleri yerlerine atabilmen. Oyuncağın üzerinde 18+ yazıyordu o yüzden bu kadar erken beklemiyordum. Ama atman gereken deliği seçmiyor tek tek deneyerek sonunda atıyorsun. Olsun yine de çok alkış alıyorsun. Anne deyişin çok netleşti ama halen bilinçsiz olduğunu düşünüyorum. Dede, baba da bolca çıkıyor ağzından. Ama bu ayın en güzel gelişmesi, 4. dişini çıkartmakla uğraşmana rağmen uyku düzeninde büyük aşama kaydetmiş olmamız. Halen test aşamasındayız. Detaylar pek yakında…

7 Responses to 9.ay kontrolü

 1. NAZLI KEY dedi ki:

  tarifi ben de aldım :)hemen uygulayacağım… ayşe’yi tanımadığım için nihan’ın muhallebisi diye yazdım :))

 2. Meraklının Annesi dedi ki:

  Naaaptın Nazlı sevdi mi Arda?

 3. N@zli dedi ki:

  Evet evet sevdi:) isin icine muz girince zaten sevmemesi mumkum degil:)

 4. Meltem dedi ki:

  Doktor 6. ay sonu kontrolünde uyku öncesi sütün yetmediğine karar verip (nereden anladı hiç bir fikrim yok) milupa gece tahıllarını verdi. 3 denememiz oldu, kendi sütümle yapmış olmama rağmen üçü de ağlama krizleri ile sonlandı. Bir iki kaşık yedi mi yemedi ne yaptı ben bile göremedim. Ağladığına mı üzüleyim, sütümün ziyan olduğuna mı…
  Şahane gözüken bu muhallebiyi denemeyi düşünüyorum ama yulaf unu bulamıyorum. Nereden bulabilirim, bir de 6 aylıkken de yedirilebilir mi ne dersiniz?

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba Meltem,
  Kilo alımında veya uykusunda bir problem var mı?Sen de aç olduğunu düşünüyor musun? Bebeğin katı gıdalara geçti mi yoksa ilk yediği bu muhallebi mi olacak? Eğer öyleyse muz ve pekmez koymamanı tavsiye ediyorum. Ağır gelebilir, muza alerjik reaksiyon gösterebilir. Elma alerjen bir meyve olmadigi icin sadece elma, anne sütü ve tahılları koyarak yapabilirsin. Ama daha önce kaşıkla birşeyler yeme deneyimi yoksa ne versen hapur hupur yemez. Alışabilmesi için ilk gün 2 tatlı kaşığı, sonra 4, sonra 8 şeklinde devam etmeni öneririm.
  Yulaf unu bulunmuyor zaten, yulaf ezmesi diye birşey satılıyor marketlerde müslilerin durduğu reyonda. Onu rondodan geçirip yulaf unu elde ediyorum. Eti marka yulaf unu üzerinde “%100 lif içerdiğinden süt çocuklarına önerilmez” yazıyor. Herhalde bağırsak faaliyetlerini arttırdığı için böyle bir uyarı koymuşlar. Görürsen şaşırma. Ben tedirgin olmadım çünkü Milupa 7 tahıllının içinde de vardı yulaf. Bir de öğün başına giren yulaf ezmesi miktari bir tatlı kaşığının çeyreği, bir zararı olacağını sanmıyorum. Umarım bebeğin sever. Şimdiden afiyet olsun.

 6. Meltem dedi ki:

  İşe başlayıp da sütü sağarak verdiğim bu ay 400 gr almasını ve 2 cm uzamasını doktoru beğenmese de ben beğendim valla:)ama 12-1 gibi hiç uyanmazdı sabaha karşı uyanıp emmek isterdi son bir haftadır 12 civarı uyanınca uyku öncesi sütün az geliyor olabileceğini düşünmeye başladım. Ama o kokusu bile iğrenç şeyi sevmedi işte. Elma ve armutu çok severek yiyor, sebzelere de başladık, sabahları de dut pekmezi verin dedi doktor, onu da yiyor.Deneyeyim bakayım elma veya sadece armut ile azar azar.Muzu zaten biraz erteleyecektim ben malum kabızlık riski var.
  Tekrar teşekkürler, bu arada oğullarımız da adaşmış:)

 7. Hande dedi ki:

  Ben, hiç mama almayan bir çocuk annesi olarak söyleyebilirim ki, içinde mama olan hiç bir ek gıda karışımını yediremedim. En son hipp in içinde sadece tahıl unu olan karışımlarını denedim. Sonuç mükemmeldi! Kurtarıcım oldu. Ben pirinç unu ve yulaf ununu kullandım. Eski bir yöntemdir: anneler ellerinin altında olsun diye, unu yağ koymadan ve çok kısık ateşte çok uzun süre kavururlar. Böylece pişmiş ama katkısız un elde edilir, uzun süre dayanır bozulmaz. İşte bu tahıl bazlı hipp böyle yapılıyor ve siz pişirmeden sıcak su veya anne sütü ile hazırlıyorsunuz. Aynı mama gibi, sonra da istediğiniz şeyle tatlandırabilirsiniz. İçinde mama olmayan 7tahıllı karışımı da vardı ama bizimki sevmemişti ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company