6.ay kontrolü

Şu hayatta en sevdiğim ve başarılı olduğum ders sadece matematik olmuştur. Üstüne bir de iktisat okuyunca bir eğrinin eğimi nedir, değişirse başka şeyler nasıl etkilenir gibi konulara gayet hakimimdir sevgili oğlum. Gel gör ki bu bilgilerin bir gün oğlumun büyüme eğrisindeki milimetrik(!) iyileşmeyi kolayca görebilmeme vesile olacağını tabii ki bilemezdim.

6 ay 9.gün itbariyle boyun 66 cm kilon 7.310 gr. Yani bu ayı 260 gr ve 1,5 cm ile kapatmış durumdayız. Tam “Sema Hanım bakın yine kilo almamış, hadi gelin bırakalım ilaçları, benim oğlumu böyle kabul edelim, artık daha fazla kurcalamayalım bu meseleyi” diyecektim ki “Aaaaa bak Nihan reflü ilaçları işe yaramış büyüme eğrisinin eğimi yukarıya doğru dönmüş.” demesin mi? Tamam evet dönmüş görüyorum ama sebebi ilaçlar mıdır yoksa senin paşa gönlün müdür onu bilemiyorum işte! Ben tedaviyi bırakma niyetindeyken sabah akşam aç karnına 1 çay kaşığı Zantac şurup eklendi iyi mi?

Bir de başımıza süt alerjisi şüphesi çıktı. Poponda pişik olmayan ama kırmızı bir hare vardı ki bu gıda alerjisi belirtisiymiş. Daha önce yapılan testlere ek olarak bir daha test yapılması gerekiyormuş. Önceki kan aldırma tecrübemiz gözümün önüne geldi, hemen akabinde bu testleri yaptırmış olan arkadaşın Duru‘nun annesinin söyledikleri “Onca test yapıldı gıda alerjisi çıkmadı, aaaa ama bu yok anlamına gelmez 1 yaşından önce anlaşılmaz dediler!” O zaman koro halinde kızmıştık bu zihniyete, e be kardeşim madem anlaşılmıyor niye el kadar bebeği delik deşik ediyorsunuz diye. Hemen itirazı yapıştırdım. Doktorunun hiçbirşeyi atlamamak için titizlenmesini saygıyla karşılamakla beraber, az kilo alma durumunda hala endişelenecek bir yön bulamadığımdan mıdır nedir bu konudan ciddi şekilde sıkılmış vaziyetteyim. Zorunlu bir sebep olmadıkça senden kan filan aldırmayacağımı söylediğimde artık ne kadar ciddiysem doktorun hemen bana hak verip başka bir çözüm sundu. Önümüzdeki 3 hafta boyunca ben hiçbir şekilde dana eti, süt ve süt ürünleri tüketmeyeceğim ve dolayısıyla sen de anne sütü aracılığıyla bu gıdaları almamış olacaksın. 3.haftanın sonunda tartılmaya gideceğiz ve bu deneysel çalışmanın sonucuna göre ne yapacağımıza karar vereceğiz. Benim niyetim yine az kilo alırsan kibar bir dille tüm ilaçları bırakacağımı belirtmek, zorluk çıkartırsa he he diyip yine de ilaçları vermemek 🙂 Yani dayan oğulcum sadece 3 hafta kaldı.

Bu ayın asıl gelişmesi 2 ay süren büyük uğraşlar sonucu ilk dişini çıkartmış olman. Tarihe not 19 Eylül 2010 Pazar sabahı sen tam 6 ay 6 günlükken tarafımca tespit edilen ilk dişini sağ alttan çıkartmış bulunmaktasın. Korktuğum kadar dramatik olmasa da acaba oğlumun huyu mu değişiyor diye düşünmedim değil. Dişten birkaç gün öncesinde başlayan biraz mız mız ve bana yapışık yaşamak isteyen bir hal vardı üzerinde. Dişi görünce tüm bunlara bir anlam verebildim. Gerçi diş patladıktan sonra rahatlanırmış diye bilirdim ama gece çok sık uyanmaya başladın ki doktorun bunu hemen patlamak üzere olan yandaki dişe bağladı. Senin çektiğin sıkıntıyı ve başardığın şeyin büyüklüğünü düşündükçe gecede 18 kere kalkıyor olmamın hiçbir önemi yok inan ki. Başta bir sarsıldım tabi gecede en fazla 2 kere kalkmaya alışmış bünyeye ağır geldi ama hemen yeni duruma adapte oldum. İlk 40 günümüzü yad ede ede her kalkışında geldim önce pışpışladım, olmadı emzik verdim, olmadı sarıldım, olmadı kucağımda dolaştırdım. Ama emzirme konusunda diş öncesi klasik kalkış saatlerin 3.30-5.30’a sadık kaldım. Öyle inleyerek uyanıyorsun ki aç olmadığına emin oluyor insan, sadece canın yanıyor, ilacınsa anne şevkati. Umarım kolayca atlatırız bu süreci.

Sebze çorbasında kat ettiğimiz mesafe gerçekten umut verici. Yarım kaseden çok bir kaseden az yiyorsun. Teklif var ısrar yok. Artık pirinç, arpa şehriye, tel şehriye, irmik, köftelik bulgur, makarnayı değiştire değiştire kullanacakmışız. Bir de kuzu kıyması yerine bazı günler tavuk kullanacakmışız. 1 minik but, 1 minik göğüsü sebzelerle birlikte haşladıktan sonra sadece tavukları rondodan geçirip geri kalanını kevgirden geçirecekmişiz. Tel süzgeçten kevgire geçmemize çok sevindim zira neden herkesin üşenip rondo kullandığını bizzat anlamış bulunmaktayım.

Meyvelerde ise sadece ilk göz ağrın armudu seviyor elma ve şeftaliye burun kıvırıyorsun. Karıştırdım mı da hemen anlıyorsun. 7.ayımızın ortalarına gelmiş olmamız sebebiyle bu ay bir de kahvaltı eklendi menümüze. 30 cc anne sütüne karıştırılmış 1 tatlı kaşığı pekmez, ufalanmış 1 dilim ekmek içi, 1 kibrit kutusu beyaz peynir(ajerji ihtimalin dolayısıyla keçi peyniri) yiyecekmişsin. Tabii yine önce 2 kaşık sonra 4 şeklinde yavaş yavaş arttırarak. Bakalım buna alışman ne kadar sürecek?

Kahvaltıyı da ekleyincegünlük yeme ve uyku düzenin böyle olacak. Anne sütü sandığım kadar azalmadığından mütevellit katı gıdalara eskisi kadar kıl değilim galiba. 

06.00-06.30 Kalkış

07.30 Anne sütü

08.00 İlaç saati (Motilum, Zantac, Ferro Sanol)

08.30-09.00 Kahvaltı + dilediğin kadar anne sütü

09.00-09.30 civarı uyku (keyfine göre min 30 dk max 1.5 saat)

11.45 İlaç saati (Motilium)

12.00 Sebze çorbası

13.00 Anne sütü

13.00-13.30 civarı uyku (keyfine göre min 30 dk max 1.5 saat)

15.00 Anne sütü

16.30-17.00 civarı şekerleme (keyfine göre min 20 dk max 40 dk)

17.30 meyve püresi

17.45 İlaç saati(D-flor, Vitagil)

18.00 Anne sütü

19.15 İlaç saati (Motilum, Zantac )

19.30 Uyku ritueli (Yıkanma&masaj)

19.45 Anne sütü (bir kısmı Gaviskon katılmış sağılmış anne sütü)

20.00 Yatış

03.30 Anne sütü

05.30 Anne sütü

Bu çok genel bir program, sabah kalkış ve akşam yatış dışındakilerde tabii ki sapmalar oluyor. Mesela diş nedeniyle gece uykusunda yaşanan sapmalar geçici oldukları varsayımıyla dikkate alınmamıştır 🙂 Uykudan kalkış saatine bakıyor en fazla 2-2.5 saat uyanık kalabileceğini bilerek yeni yatış saatine karar veriyorum. Oyun&kitap okuma saatlerimiz ne uykudan hemen kalkar kalkmaz ne de çok uykun gelince tam ortada biryerlerde. En sevdiğin oyunlar ce-eee, Demir nerdeymiş, karşılıklı ses taklidi yapmaca. En sevdiğin kitaplar İş Kültür’ün Hareketli Kitaplar Serisi. Gezme durumumuz o günkü programımıza göre değişiyor. Arabayla çıkacaksak uyku saatlerine denk getirip stres yaşamıyorum, yürüyerek çıkacaksak uyanır uyanmaz çıkıyorum ki keyifle etrafı seyredebil, akşamüstü huysuzlanırsan bir daha çıkıyoruz falan filan.

İşte devre arasını bu gelişmelerle geride bıraktık, sıra ikinci yarıda. Bu annelik ligi giderek daha da zevkli oluyor.

8 Responses to 6.ay kontrolü

 1. Selin dedi ki:

  Merhaba,

  Sitenizi ve tatlı Demir bebeği birkaç aydır takip ediyorum:)
  Bende 31 haftalık hamileyim ve bebek odası için araştırmalara başladım. Sizin bebek odanızı daha önce görmüş ve bende sade bir bebek takımı aradığım için çok begenmiştim, sormak istediğim avizeyi nereden aldığınız.

  Sevgiler,

  Selin

 2. NAZLI KEY dedi ki:

  Demir ile Arda diş kardeşi olmuşlar, aynı gün, aynı dişi çıkarmışlar kuzucuklar 🙂 darısı diğer dişlerin başına, ağrısız, sancısız, sağlıkla…

 3. Meraklının Annesi dedi ki:

  Nazlı oğlun bayağı hızlı davranmış aferim ona 🙂 Demir yanındakini de 23 Eylül Perşembe çıkarttı. Şimdi üsttekiler için kıvranıyor 🙁
  Sizde durumlar nasıl?

 4. Meraklının Annesi dedi ki:

  Selin Merhaba,
  Öncelikle bebeğin hayırlı olsun. Şu an ne kadar heyecanlı olduğunu tahmin edebiliyorum.
  Odamızdan çok memnunuz tavsiye ederiz. Avizeyi Altıyol’da soldaki sokaklardaki avizeciler çarşısından aldım. Adını hatırlamıyorum ama bulabilirsin bence.
  Güzel bir doğum diliyorum.
  Sevgiler

 5. Selin dedi ki:

  Çok teşekkür ederim. Bende size Demirle birlikte sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum.

  Sevgiler,

 6. NAZLI KEY dedi ki:

  Bu kadar olur, bitişik diş tarihi de aynı 🙂 üsttekiler için beklemedeyiz, gece uykularını epey bölüyor. diş etine sürülen jele süt muamelesi yapıyor neredeyse. aynı iştahla saldırıyor 🙂
  amcasının diş çıkarması 3. aymış, sanırım ondan genetik miras…
  üstü çıkarınca yazarım tarihi 🙂

 7. eylem dedi ki:

  Bloğunuzu doktorumuz Sema Hanım hakkında bilgi ararken tesadüfen buldum. o günden beri bize yol gösterici oldunuz. 🙂
  şu an benim 4,5 aylık bir kızım var ve en büyük problemimiz uyku. aslında uyumaya başladığında problem de bitiyor ama ağlamadan zırlamadan uykuya dalamıyoruz. size sormak istediğim 6. ay için yazdığınız programı oturtmanız ne kadar sürdü?

 8. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba Eylem,
  Uyku konusunda tam 3 ay emek verdim. Önce gece uykusunu öğrendi sonra gündüz. Bu konudaki yazılarımı ve neler yaptığımı soldaki etiket bulutundan “uyku düzeni” ve “gündüz uykusu” etiketlerini seçerek inceleyebilirsin. Yazıları en eski tarihliden en yeni tarihliye doğru okursan sana yol gösterecektir.
  Bu konuda uzman falan değilim tek söyleyebileceğim çok uykusu gelmeden uykuya yatırmaya ve hergün aynı saatte yatırmaya özen göster. Anlattığın tablo aşırı uyarılmış ve yorulmuş bir bebeğin uykuya geçişine benziyor.
  Kolaylıklar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company