5.ay biterken

5. ayını tatilde doldurmuş olmanın anlam ve önemine uygun olarak bu ayki fotoğrafın mayolu olsun istedim.

Doktorunla aynı anda İstanbul il sınırları içinde olmayı başaramadığımız için 5.ay kontrolüne ancak bugün gidebildik, yani sen 5 ay 12 günlükken. Kilon 7.050 gr, boyun 64,5 cm olmuş. Kısacası bu ay pek büyümemişsin oğlum, sadece 355 gr almış ve yarım santimcik uzamışsın. Başka doktora gidiyor olsaydık(mesela geçen ay gittiğimiz işgüzar doktor), bu değerlerle elimizde kutu kutu mamalarla dışarı çıkardık herhalde!  Ama sevgili doktorumuz Sema Hanım bu durumu umursamadı bile. Bu sıcaklarda ve bu kadar hareketliliğe gayet normalmiş. Ortalama bebek olarak %50’lik persentilde hayatına devam ediyorsun. Sadece anne sütü alan bebeğin yeterli beslenip beslenmediği aldığı kilo ile değil huzurlu olup olmadığı, gece uyuyup uyumadığı ile ölçülürmüş. Biz ikisinden de kocaman birer geçer not alıp anne sütümüze aynen devam ediyoruz.

Yalnız biraz vitamin takviyesi yapacakmışız. Adın Demir olabilir ama günde 8 damla demir takviyesi ve 5 ml de herşey dahil vitamin şurubu Vitagil alacaksın. Doğduğundan beri günde 4 damla aldığın Devit-3 biter bitmez de onun yerine 2 çay kaşığı suyla ezilmiş D-Flor almaya başlayacaksın. Vitaminlere çok inanmayan biri olarak söz konusu sen olduğunda bu konuda önyargılı olamamaya karar verdim. Gelişimine bariz bir katkısı olmazsa gerekliliği konusunu tartışmaya açacağım.

Ailede akdeniz anemisi olması nedeniyle bu ay kan alınacaktı, benim alerjik bünyem eklenince, hadi bir de demire bakalım derken uzun bir test listen oldu. Hemogram, Deri yayma, Demir, Ferritis, TDBK, Total lgE-ECP, Hemoglobin elekttraforeni bakılacakmış. Alınan kan miktarı değişmeyeceği için itiraz etmedim. Hiç bilmem böyle tıbbi terimleri, sonuçlar çıksın o zaman anlayacağım neymiş ne değilmiş.

Bu ayın güncel gündemi senin Pazar gününden beri kaka yapmıyor oluşundu. Doğduğundan beri en fazla 24 saatlik aralıklarla mutlaka her gün en az bir kez hatta çoğu zaman 3 -4 kez kaka yapan sen, hayatında ilk kez kabız oldun. Kontrole gittiğimizde 72 saati geçmiştik. Doktorun annaneni onaylayarak 1 çay kaşığı zeytinyağı vermemizi ve 30 cc armut suyu içirmemizi istedi. Yarın öğlene kadar bir gelişme olmazsa(96 saat) telefonlaşacağız ne yapmamız gerektiğini söyleyecek.  Aslında bu bebeklerde sık rastlanan bir durummuş, bunu arkadaşlarından da biliyorduk zaten, ama yine de hiç başımıza gelmediği için biraz tedirgin oldum. Umarım fitile gerek kalmadan bunu atlatırız.

Katı gıdalara geçince kabızlık giderek azalırmış. Normal planımız 18 gün sonra yani 7. ayın başında sebze çorbasına geçmek, ondan 1 hafta sonra meyve püresine geçmek, bir hafta sonra da kahvaltı vermekti. Ama bu son kabızlık vakası nedeniyle ufak bir değişiklik yaparak sadece sebze çorbasına başlamaya karar verdik. Besleyici olmasından çok şimdiye kadar bir damla su bile içmemiş seni katı gıdalara geçişe hazırlamak için, çok sevsen bile ilk gün sadece 2 tatlı kaşığı, ikinci gün 4 tatlı kaşığı, üçüncü gün 8 tatlı kaşığı, 4. gün ve sonrasında yarım kase olmak üzere sebze çorbası vereceğiz. 8 tatlı kaşığı yediğin gün dilediğin kadar su içme hakkını elde edeceksin. Suyun 2 yaşına kadar kaynatılmış ve soğutulmuş olacakmış.

Sadece göz göze huzur içinde emmekten oluşan basit dünyamıza dahil olan bunca şeye içten içe hafif tepkili olduğumu hissediyorum. Bir  yandan karışık ve teferruatlı geliyor, bir yandan da tüm bunların emzirme ilişkimizi azaltacak olmasının burukluğunu yaşıyorum sanırım. Bir dahaki doktor kontrolümüzden sonra meyve püresi ve kahvaltı da eklenince, tabi eğer herşeyi seversen ve yersen, 8. ayın başından itibaren seni sadece sabah uyanır uyanmaz, gece yatarken ve gece uyandığında emzirecekmişim. Doktorun bu duruma kendimi psikolojik olarak hazırlamamı rica etti, sanki hissettiklerimi anlamış gibi!

Emekleme gösterini doktoruna da yapıp, eline verilen oyuncakla oynarken kendi kendine oturabilince ana kucağı modelinden normal bebek arabana geçişe onay çıktı. Seninle birlikte giderek ağırlaşan ana kucağını söküp takmaktan kurtulacağım için çok mutlu oldum. Gerek sürekli oturma isteğin, gerekse elinden tutulunca ayağa kalkma isteğine doktorundan onay çıktı. Kendin yapmak istediğin ve kendi kendine yapabildiğin her hareket serbest. Buna basmak da dahil. Ama sırta yastık koyarak oturtmak, aa bak ayakta duruyor hadi zıplatayım filan demek yok.

Geçen ay gittiğimiz işgüzar doktorun aşı takvimine bakmadan bu ay olman gereken Pnomokök aşını erken yaptığını ve karma aşıyla üst üste yapıldığı için ateşlendiğini öğrenip yine kendisine sinirlendikten sonra, aşı takvimini yeniledik. Karma aşının 3.dozunu ve rota virüsü aşının 2.dozunu olduktan sonra güle oynaya ayrıldık doktorumuzdan.

Velhasıl bu ay ilklerle dolu bir ay olacak. Her ilkini tarihe not düşmek için elimde fotograf makinem görev başında olacağım…

12 Responses to 5.ay biterken

 1. Eylem dedi ki:

  Maaşallah Demir’ciğime! Ne güzel gelişmeler bunlar Nihan! Duru daha zayıf olduğundan olsa gerek, Demir’in baya gerisinde henüz fiziksel gelişim konusunda. Şu ek gıdalara geçme işine gelince ben çok istekliyim çünkü Duru’yu bıraksak yemek masasına atlayıp ne var ne yok silip süpürecek. Öyle bir heves içinde yani. Bizi seyrederken ağzından salyalar akıyor kuzumun. Ben ay sonu İstanbul’da olucam ama öncesinde ve sonrasında dilediğiniz zaman Kırkpınar’a bekliyoruz. Kocaman öpüyorum ikiniz de.

 2. ceylan dedi ki:

  Nihancım Demire bayıldım çok ama çok tatlı.Şimdi kulağa biraz iğrenç gelse de sana kabızken yapacağın ve işe çok yarayan bir şey söylicem bizim doktorun tavsiyesi bir kaba zeytinyağı koyup kulak çubuğunu bolca zeytinyağına bandırıp 2 kere popoya yavaşca sokup çıkaracaksın bu çok işe yarıyor Demir de 6 ay sadece sütle beslenmesine rağmen böyle olmuştu benim doktorum hava değişimleri bebekleri etkiler demişti. Biz de o dönemde 3 şehir değiştirmiştik bence dene bunu kulak çubuğunun başını sokuyosun fitil gibi değil zeytinyağıyla da çok yumuşattığın için kulak çubuğunu canı da acımıyor sonuçta fitlde çok yaygara kopuyor denemeye değer
  Sevgiler
  Ceylan

 3. Meraklının Annesi dedi ki:

  Ceylan kulak çubuğu annemin tavsiyesi ile denendi bana mısın demedi 🙁 Her doktorun yaklaşımı farklı olmakla beraber benimkisi bebeğin sıkıntısı yoksa 7. günü bekleyen cinsten. Yarın da yapmazsa fitilden kaçamayacağız sanırım. Çok saol içimi rahatlattığın için.

 4. Sena dedi ki:

  Nihan cım bildiğin zeytinyağını 1 çay kaşığı ağızdan ver.
  biz böyle yaptığımızda 24 saat içinde kesin tuvalet işini hallediyorduk..

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  Senacım 3 gün üst üste verdim zeytinyağı bana mısın demedi 🙁 Sup Gliserin kansuk ile 6.günde yapabildi. Detayları yeni postta anlattım.

 6. yasemin dedi ki:

  cem de aynı demir gibiydi. hep % 50 persantilde giderdi. bu ayda kilo alımı yavaşlamıştı, biz de mama falan kullanmamıştık. benzer bebekler 🙂

  ben de vitamin konusunda temkinliydim. demir takviyesi öncesinde kan değerlerine bakılsın istedim, sonuçlar iyi çıkınca biz demir kullanmadık.

  bende de alerji sorunu var. anneler de benzer 🙂

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  Bizim sonuçlar da normal ama tam alt sınırda o yüzden 8 damla demir verecekmişiz 🙁 Normal doğum ve alerji ile ilgil yazını okudum çok etkilendim, hiç duymamıştım. İşte normal doğumun mucizevi bir faydası daha! Galiba bizde işe de yaramış, alerji testlerimizin sonucuna göre sadece ciltte bir hassasiyet varmış.

 8. ayça dedi ki:

  benim oğlum sezaryenle doğdu hiç bir şeye alerjisi yok nasıl olucak şimdi bu ??
  doğumdan sonra yaşadığımız şehir,beslenme bozuklukları doğum şeklinden daha fazla alerji riski taşıyor.. özellikle mama alan bebekler hazır gıdalarla beslenen çocujklar/büyükler v.s daha fazla risk altında..
  off valla ..

  Bu arada Erin’in de demir değerlerine bakılmıştı sınırda diye yarım şişe demir kullandık. Hülya da her zaman haftada bir kırmızı et bir gün bakliyat (1 yaşına kadar sadece mercimek çorbası olur yemeği olur ) yese yeterli demiri alır zaten yumurta da yiyor sabahları der

 9. Meraklının Annesi dedi ki:

  Genelleme yapmamak lazım tabi ki normal doğup alerjik olanlar da olabileceği gibi sezeryanla doğup hiç alerjisi olmayanlar da var. Ama benim gibi alerji testindeki maddelerin %80’ine alerjisi olan bir anneden yine de fena bir çocuk çıkmadı bakımından diyorum 🙂
  Amanın 1 yaşına kadar mercimek yok demiş bizim doktor sebze çorbası tarifini yazdığı kağıdın altına! Bunu hemen soracağım. Haftaya cumartesi esir alıcam seni bu beslenme konusunda çalış gel olur mu 🙂

 10. ayça dedi ki:

  evet genellemeler yoruyor beni gerçekten :))
  Neden yokmuş? kırmızı mercimek hep koydum ben .. yanlış mı hatırlıyorum ki bir dönüp bakim..
  1 yaşından sonra nohut /kuru fasulyeye ışık yakmıştık 1 e kadar sadece mercimek vermiştim
  Tabii anlatıcam bol bol ama rada fotoğraf da çekicem 🙂 hehe

 11. Ebru dedi ki:

  Merhabalar.. Hala Dr Sema Ozornek’e mi gidiyorsun?
  Benim bebisim suan 5ay 1haftalik.. Bir turlu istedigim gibi doktor bulamadik

 12. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Ebru-Hayır kendisine devam etmiyoruz. Bu yazımda(http://meraklicuce.annemingunlugu.com/yeni-doktordan-inciler) sebeplerini anlatmıştım. Maalesef dr tavsiyesinde bulunmayacağım zira son zamanlarda gittiğimiz doktorumuz Kadir Tuğcu 30 Kasım’da işi bırakıyormuş. Gönlüne göre bir doktor bulursan bana da haber ver olur mu 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company