4.ay biterken

Doktorunun tatilde olması sebebiyle bu ay kendisinin yönlendirdiği başka bir doktora gittik. Doktorumuzun kıymetini anlayıp hızlıca geri çıktık!

Nedir bu doktorların anne sütüyle problemi bilmiyorum. Daha kapıdan girmez neyle beslendiğini sordu. Anne sütü diyince “Tabi yetiyorsa” gibi manasız bir reaksiyon verdi. Daha seni tartmamış etmemiş! Hadi dedim sus asabiyet yapma daha bizi tanımıyor genel bir laf etti herhalde. Kilon 6.695 gr, boyun 64 cm. Yani bu ay 525 gr almış ve 4,5 cm uzamışsın. İçimden “Vay be süper gitmişiz” diye düşünürken, “Sütünüz azalmış” demesin mi? Önce espiri yapıyor sandım, meğer ciddiymiş. Efendim geçen ay 800 gr almışmışsın da bu ay 500’e düşmüşmüş de, bu ay için söylemiyormuş ama önümüzdeki ayı çıkartamayabilirmişiz de. Hiç ciddiye almadım he dedim geçtim. Ben mi anlatıcam koskoca doktora bu çocuk her ay 800-800 alırsa bir noktada patlar diye! Ayrıca bu ay boya gitmişsin o konuya değinmedi bile.

Motor gelişimini muayne ederken, daha doğrusu sen yerinde durmadığın için edemezken, “4. ay için çok hareketli bir bebeğiniz var, bu tip bebekler çok kalori harcadıkları için zor kilo alırlar” demesin mi? Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? E be adam az önce 525 gr az diyen sen değil miydin? Bu çocuk belli ki bu ay hareketlenmiş lafımı geri alıyorum bile demedi. Tamam takmıyorum filan ama nedense doktordan geldiğimizden beri hep tek meme emen sana ikinci memeyi sunarken buluyorum kendimi! Eşşeğin aklına karpuz kabuğu soktu bi kere…

Artık kucağa alındığında oturmak istiyor olmanın bir mahsuru yokmuş, ama ayakta durmak istemeni ciddiye almayacakmışız. Henüz bacakların yeterince güçlenmediği için ayakta durursan parantez bacak olabilirmişsin ki bu yanlış konusunda kuzenin Ryan’dan dolayı tecrübeliyiz zaten.

Karma aşını yaparken 2 iğne hazırladığını gördüm. Sema Hanım bunları bir arada yapıyor dediğimde, “Pek tavsiye edilmez ama siz bilirsiniz” dedi ve aşıları birleştirdi. Yoksa delik deşik olacaktı bacağın. Hangisi doğru bilmiyorum, çok da ilgilenmiyorum. 3 aydır hiçbir aşımızda ne ateş oldu ne de huysuzluk. Aşını yapmadan önce ben her zamanki gibi parmağımı hazırladım, seni oyalamak için oyuncaklarını aldım yanına geldim. Sema Hanım’ın aşıyı çok ama çok yavaş yaptığı konusunda adamı uyardım. “Ben de yavaş yapacağım” diye geçiştirdi. Ben daha parmağımı ağzına sokamadan aşı bitmişti! Gözlerime inanamadım Sema Hanım’ın milim milim en az 1 dakikada yaptığı aşıyı 5 saniyede yapmıştı. Ağlamadın ama ben bi tedirgin oldum tabi. İçimden “Umarım ateş yapmaz” dedim. Veee bingo! Akşam eve geldiğimizde 38,2 ateşin vardı.

Hemen Sema Hanım’ı aradım. Kadıncağız burnumun dibindeyken hiç aramam gerekmedi. Şimdi tatilden 3. kez rahatsız ettiğim için özür dileyip, kontrolde yaşadıklarımızı anlattım. Yönlendirdiği doktora tek bir kötü laf etmeden hemen beni rahatlattı. “Persentil değişmediği sürece kaç kilo aldığı umrumda bile değil, rahatına bak” dedi. “Anne sütü mucizevi birşey, çocuğun neye ihtiyacı varsa orayı tamamlar, demek ki bu ay boyunu eksik görmüş” diye de ekledi. Diyemedim ki adam persentile bile bakmadı, neyse.

“Ateş 38’i geçtiği için fitil vermek zorundayız, ateşle yormak doğru değil” dedi. Daha önce hiçbir aşımızda ya keyifsizleşirsen diye peşinen fitil vermediğinden 3 fitil kardaydık. Ama bu sefer gerekli olduğu aşikardı. Çok durgunlaşmış, emecek halin bile kalmamış, sıcağın da etkisiyle iyice yanmaya başlamıştın. Seni önce yıkadık, ateşin 37,5’a kadar düştü. Biraz açılıp güzelce sütünü emdin. Emmenin de etkisiyle tekrar 38,2’yi gördüğümüz an fitilini koyduk ve seni yatırdık. Normal uyku saatinde güzelce uyudun. Gece 12 gibi ben yatarken baktığımda hala ateşin vardı. 4’te emmeye kalktığında çok şükür düşmüştü. Sonra da bi daha 8 de kalktın. Ya ateş yordu ya fitil yorgunluk yaptı ki böyle güzel uyudun. Sabah güler yüzünle beni karşıladığında dünyalar benim oldu.

Anladım ki hastalık benim zayıf karnım. Şu son 1 haftadır yaşadıklarımız bana bunu gösterdi. Hemen suratım asılıyor ve soğukkanlı olamıyorum. Allah beterinden saklasın seni ve tüm bebekleri..

8 Responses to 4.ay biterken

 1. SEDA dedi ki:

  bebeklerimiz büyürken bizi neler bekliyor kimbilir…anne olmak nedir diye soranlara ilk önce sabretmek sonra da şaşırmamak derim herhalde 🙂 ve en önemlisi de bu minikler bizim kaygılarımızı streslerimizi hissediyorlar nihancım.çok zor biliyorum ama galiba hep daha da sakin olmayı soğukkanlı olmayı öğrenmemiz gerekiyor.
  her doktor farklı malesef.ama sizinkinin tatili de fazla uzun gibi geldi bana :)demir uzamadı diyordun çocuk daha napsın :))))
  ayrıca kilosu da gayet iyi çünkü dediğin gibi her ay aynı tempoda hızlı büyürse nolur bu çocuklar.bizimki de duraklamaya girdi yani merak etme…
  doktorunuz biraz bizimkine benziyo.ben gece napim uyanıyo emziriyim mi diyince bana baya bi şaşkın bakıp :”ne emmesi onun artık bütün gece uyuması lazım demekki sütün yetmiyo senin” tepkisiyle baya bi moralim bozuldu.çok da takmamak lazım herşeyi galiba.
  sizi çokkkk seviyoruzzz,demirciğime geçmiş olsun bi daha olmasın inşallah…

 2. berrin dedi ki:

  bu kadar olur:) duru da bu ay 540 gr aldi ama boyu 3,5 cm uzadi. ben hareketlenmesine ve sicaklara yordum. sema hn i telefonla aramadim mail gonderdim tatilde diye. bugunde asimizi olduk ben duruya igne geliyor simdi kelimesini bitirmeden kadin enjekte etmisti. bende soktayim tabi. sema hn da aglamayan bebegim neye ugradigini sadirdi. ben sinirlendim. sorma yani. atesimizde 38,1 cikti. az once caprol verdim o kadar yukselince. asidan mi yapandan mi bilmiyorum ama gerginim bende cok.

 3. OZGE dedi ki:

  Maviler çook yakışmış Demire Nihancım, her zaman şık bizim yakışıklı:) yaşadıklarını okudum sıkılmana çok üzüldüm ama annelik böyle birşey herhalde…

 4. nevin dedi ki:

  Oshonun çocuk kitabını daha yeni bitirdim. orda çok güzel ve çok önemli bir şey yazıyor. anne sütü sandığımız kadar “besleyici” değilmiş. yapılan bir araştırmada farklı bebeklere anne sütü verilmiş ama bir gruba anne sütü biberonla verilmiş. sonuç: aslında annenin memesiymiş, sıcaklığıymış besleyici olan. aynı besini alıyor olmalarına rağmen bebeklerin durumları fark etmiş.
  sen içgüdülerine güven. hastalık da bir durum. sen sakin olursan o da sakin olur. bebeklerin, çocukların körelmemiş hisleri biz körelmiş, “eğitilmiş” insanlarınkinden o kadar farklı ki.
  çok güzel buldum kitabı tavsiye ederim…
  öperim canım benim…
  dipnot: bekara karı boşamanın kolay olduğunu peşinen kabul ediyorum:)

 5. Ayça dedi ki:

  Nihancım geçmiş olsun öncelikle.. halt etmiş o doktor sen emzir emzirebildiğin kadarıyla :)) bir mama firması pompalıyordur onu ..:)
  basmasına gelince : sen özellikle bastırma ama basmak istiyorsa bunu engelleme.. Erin 3.5 aylıktan itibaren basmak istedi bize de aynısını söylediler ama 4. ayının içindeyken artık kontrol edemez olmuştuk.. bebeğini gözlemle lütfen.. bedeni onun muazzam bir bilgisayar zamanı geldiyse ayağının da üstüne basacak kendi başına oturma çalışmasıda yapacak …onlar Demir’İn antrenmanları engelleme o egzersizleri :)) onun vücut saatini takip et doktorların ne dediğini değil derim ben nacizane!!.. bize de aynısnı dedimişlerdi 8,5 aylık ilk adımlarını attı Erin herhangi bir şekilde yönlendirmedik.. erken yürümesi önemli bir şey değil önemli olan onun vücudunun istediği şeyi yapmasına izin verilmesi .. Demir’ e güven sen;)
  Ateş konusunda ise tabii doktorun daha iyi bilecek ama vücut ateşi korumaya geçtiği için verir o aşılar ( ki kendilerinden haz etmem ) vücuda bir taklım mikrop/bakteri yolluyor vucutda kendini korumaya geçiyor ateş düşürücüler bu koruma sistemini bastırıyor maalesef ve aslında hızlıca bitecek bir ateş min 2-3 gün sürüyor ateş çıkıyor sen düşürüyorsun o yine çıkıyor.. en iyisi bebeği soymak serin tutmak ve emiyorsa emzirmek yemek yiyorsa sadece su/ıhlamur/sebze çorbaları vermek yemek yemesine engel olmak. Bilindiğinin aksine ateşli/hasta çocuğun yemek yememesi gerekli tıpkı bi zbüyüklerin hastayken yemek istememesi gibi çünkü vücut enerjiyi sindirime gönderip hastalık ile baş edemez
  neyse ben yine uzun uzun yazdım .. geçmiş olsun tüm hastalıklar bu kadar basit olsun çözümlü olsun ..

 6. Meraklının Annesi dedi ki:

  Ayça kendi doktorumuz 5. ay kontrolünde onun vücudunun istediği şeyi yapmasına izin verilmesi konusunda seni teyit etti 🙂

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  Nevin kitabı okudum gerçekten çok güzeldi. Anne sütüyle ilgili bu bölümü hatırlattığın için teşekkür ederim. Belki oğlum çok çok kilolar almıyor ama huzur aldığı kesin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company