3,5 Yaş Kontrolü

Ne kadar uzun zamandır, gelişimin ve düzenin ile ilgili yazı yazmadığımı fark edip şaşırdım. Aslında 13 Eylül’de gitmemiz gereken kontrole 30 Ekim’de gittiğimiz için 3,5 yaş+1,5 ay itibariyle ebatların 94 cm ve 13,7 kg. Halen minyon sınırlarda hayatına devam ediyorsun ama son 6 aydaki 4 cm uzama bizi güvenli bölgede tutmaya yetti de arttı bile.

3,5 yaş itibariyle günlük düzenin:

06.30-07.00 arası– Kalkış-Evet hala geç kalkan bir çocuk değilsin!

07.30-08.00 arası– Kahvaltı-Favoriler yumurtalı ekmek/tost/tereyağlı ballı ekmek

08.00-08.30 arası– Giyinme & hazırlanma

08.30-09.00 arası– Okula yürüyüş- aslında 10 dk.ama senin performansınla  30-45 dk arası sürüyor

09.00-13.00 arası– Okul & Okulda öğle yemeği

13.00-13.30 arası– Okuldan eve yürüyüş

14.00-15.30 arası – Öğle uykusu-Yaşıtların arasında halen öğle uykusu uyuyan tek sen kalmış olmana rağmen bizzat kendin talep ettiğin uyutmaya devam ediyoruz.

15.30-16.00 arası – Ara öğün saati – Favoriler – Meyve/yoğurt/kek/kurabiye

16.00-17.00 arası -Çizgi film saati

17.00-18.30 arası – Ablanla muhtelif aktiviteler

18.30-19.30 arası –  Anne & baba ile muhtelif aktiviteler

19.30-20.00 arası – Akşam yemeği

20.00-20.30 arası – Yıkanma & uykuya hazırlık – Rutin her şeydir!

20.30 -Uyku

Yaş itibariyle rahatlıkla okula tam gün gidebilir, öğlen uykusunu kaldırabilirsin. Ömrüm boyunca okula gideceğin gerçeğinden hareketle bu yıl evde biraz daha vakit geçirmen için bu düzeni tercih ettik. Tüm taraflar durumdan memnun. Seni okula yürütüyor olmamız(1 km gidiş-1 km geliş) pek çok kişi tarafından acımasızlık olarak değerlendirilse de senin gibi enerjisi yüksek bir çocuğun kış aylarında enerjisini atabilmesi için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Çocuk okula başlayınca hastalıktan başını kaldıramayacak diyenlere de tekrar selam olsun. Okuldaki ikinci yılımızda ufak tefek aksırık, tıksırık dışında gayet iyisin-ki ben bunu her gün 2 saate yakın sokakta vakit geçirmene, özellikle okul çıkışı tüm mikroplarını açık havada saldıktan sonra eve gelmene bağlıyorum.

Bu aralar oynamaktan hoşlandığın oyunlar savaş, dövüş, vurdu ve kırdı. Sitede edindiğin yaşça senden büyük arkadaşlarından öğrenip, gaza gelip bu işlere sardın. Su tabancası-senin deyiminle su silahsı- haricinde eve tabanca sokmayan ben her akşam babanla kılıç kalkan eşliğinde savaşmanızı izliyorum. Bir yerde okumuştum nerede hatırlamıyorum ama erkek çocuklarının babalarıyla yaptıkları boğuşma, dövüş oyunları gelişimleri için çok önemliymiş. Öyle veya değil bir şekilde bizim evdeki düzen bu ve herkes çok mutlu. Kızlar dövüşmez, kendinden küçüklerle dövüşülmez diyerek şimdilik konuyu babanla sınırlamış vaziyetteyiz. Yaz ola hayrola!

Yemek konusunda gelince, cümle alem bilirdi ki sen sebze sever bir çocuk hiçbir zaman olmadın. Ama bu yıl bu konudaki bazı tabuların yıkıldığını söyleyebilirim. Fransız anneleri ile ilgili değişik bir kitap okudum ve o kitapta damak tadı olarak yeni bir gıdaya alışmak için en az 20 kere tatmak gerektiğini öğrendim. Ve ablanla üşenmedik bu deneyi yaptık sana 20 gün üst üste 1 minicik zeytinyağlı fasülye tattırdık. Masadan aç kalkma hakkın yıllardır baki olduğu halde, masadan dondurma yiyerek kalkmanı ise bu yeni sebzenin tadına bakman şartına bağladık. Bildiğin tehdit ya da ödül ne dersen de 🙂 . 20 günün sonunda bugün evde başka yemek yok diyerek önüne 1 yemek kaşığı fasülyeyi koyduk. “Hmm ben fasülyeyi çok severim” deyip yemeğe başladın. Yeyiş o yeyiş, aynı metodla üstelik artık 20 gün sürmeyen denemelerle bir sürü yeni lezzet kattın hayatına. Okulda yemek yemediğin günlerde eve gelince aç olduğunu söylesen bile uyanıp ara öğün saatin gelene kadar bir şey yiyemeyeceğini söyledik. Baktın pabuç pahalı yersen yemek var yemezsen yok okulda kapuska bile yedin! Ne demişler Allah kimseyi açlıkla terbiye etmesin evladım!

5 Responses to 3,5 Yaş Kontrolü

 1. Can dedi ki:

  Merhabalar Nihan!!! Yeni yazılarına çok sevindim
  Tekrardan hoşgeldin :)) uzun zamandır aklımı meşgül
  Eden bi konu üzerine fikrini almak isterim.. Gelişimi Demir
  Gibi devam eden oğlum var ve çevremde ki insanların
  Çinko kullan faydasını görürsün söylemleri aklımı kuralamaya başladı..
  Çinko ile ilgili düşünceni merak ettim..
  Sevgiyle kal..

 2. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba Sevcan,
  Hoş bulduk 🙂 Hiç duymamıştım bu çinko takviyesi olayını. Sen şimdi çinko deyince ilk aklıma gelen-kimyam pek iyi değildi- çinko ağır metal değil mi ya oldu 🙂 Hemen biraz araştırdım dediğin gibi bu durumlarda sıklıkla kullanılıyormuş.
  3 yaş kontrolünde kan alınıp çok detaylı ölçümler yapılmıştı. Yapılan testlere baktım çinko ile ilgili bir kalem göremedim. Bir sonraki kontrolde doktorumuza soracağım.
  Prensip olarak demire vitamin takviyesi yapmıyorum. Doktorumuzun tavsiyesi ile sadece kış aylarında içeriği “Maya,malt özü,bal,portakal suyu,melisa,fesleğen,frenk kimyonu,mayıs papatyası,tarçın,mürver,rezene,bayır turpu,züfa otu,lavanta,meyan kökü,maydonoz,tıbbi nane,ada çayı,kekik”ten oluşan bir bitkisel şurup veriyorum.
  Bilgilendirmen için çok teşekkür ederim

 3. Tuba bozacıoğlu dedi ki:

  Selam yazılarını seviyorum ben de 🙂 acaba meraklı cücenın dr u kim ? Sevgiler

 4. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Tuba-teşekkürler. Doktorumuz Gökhan Mamur. http://www.bebekdoktorum.com
  Sevgiler

 5. Can dedi ki:

  Nihan çinko ile ilgili bişey öğrenirsen özellille doktorundan lütfen paylaş..unutma olur mu!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company