3 koca aylık

Hala inanamıyorum 3 koca aydır anne olduğuma. Düşününce sanki dün doğmuşsun gibi geliyor, bir yandan da bu süreye sığdırdıklarımıza tek tek bakıyorum sanki sen yıllardır hayatımızdaymışsın gibi hissediyorum. İşe gitmeyince zaman kavramımı tamamen yitirdim galiba!

3.ay itibariyle 6.170 gr ve 59,5 cm ebatlarındasın. Herşeyin 50-75 persentilde, tam bir ortalama bebeksin. Babanın tabiriyle “offical bebek” sin. Doktorun son damlasına kadar anne sütü dedi, yazı ek gıdalar yerine göz göze emzirme modelinde geçireceğimiz için çok mutlu oldum.  7.ayının başında yani 13 Eylül’den sonra sebze çorbasına geçecekmişiz. Neyse buralara daha var.

Bu ayının en büyük gelişmesi artık dönebiliyor olman! Ortalama bebek olmanı, hiçbirşeyi erken yapmamanı tercih ederdim ama sen kurtlu olduğundan normalden 1 ay erken olarak, 10 Haziran Perşembe günü sırtüstü yatarken ayaklarını ellerinle tutup sağa yatıp ilk dönüşünü tamamladın. Sonra da sağ kolun altta kaldı diye ağladın 🙂 Bebekler genelde yüzüstü yatarken sırtüstü dönerek başlarmış ama sen tersiyle başladın. Dedim ya kurtlusun daha doğar doğmaz yüzüstü yatıp emeklediğin için, yüzüstü yatabilen bebeklerden olamadın hiç. Seni yüzüstü yatırdığımız anda minik bir asker gibi alçak sürünme hareketleriyle çığlıklar atarak ciddi şekilde ilerliyorsun. Bazen yeterince güç aldığında ayaklarını karnına çekip kendini bir anda ileri itiyorsun tıpkı bir tavşan gibi. Bu ara sürekli bizim yatağın üzerinde takılıyor, bu hallerine gülerek günlerimizi geçiriyoruz. Tam doktor teyzene yok yüzüstünden dönemiyor dediğim sırada bir de öyle dönerek sen de benimle dalganı geçtin!

Artık dönüyor olman nedeniyle gece kundaklama faslının da sonuna gelmek durumunda kaldık. Bu benim için aşılması zor bir engeldi. Uykunu kundağa borçlu olduğumuzu düşünüyor ve bırakmamak için direniyordum.Pazartesi gecesi seni kundaklayıp yatırdım, tam kamerayı aldım bir de ne göreyim sen elin kolun bağlıyken  nasıl becerdiysen yüzüstü dönmüş debeleniyorsun. Anında geri dönüp kundağı kaldırdım. İlk gece çok hareket edip kendini çok uyandırdın ama olsun ikinci gece ona da alıştın uyumlu oğlum benim.

Gece uykularının uzamasını fırsat bilip kendimi uykuya veren ben, geceleri süt sağmadığım için suçlu hissediyordum. Doktorun bu konuda da beni rahatlattı. İşe çok geç döneceğimden böyle bir stoklama ihtiyacımız olmadığını, geceleri boşalmıyor diye süt üretimimin azalmasının artık mümkün olmadığını belirtti.

Bu ayın ikinci önemli gelişmesi de gündüzleri uyumaya başlaman. Eğer evdeysek sabah 8 akşam 8 bir saniye bile gözünü kırpmadan geçirilen günlerden sonra şimdi uyuyor olman bana acayip enterasan geliyor. Ne oldu da birden uyumaya başladın tam emin değilim ama birçok faktör bir araya geldi galiba. Ya da basitçe sen uyumaya karar vermiş de olabilirsin 🙂 Öncelikle bardaktan boşanırcasına yağan yağmurlar nedeniyle sadece 1-2 saat dışarı çıkabildik ve evde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldık. Bu durumu fırsata dönüştürmek için uyku konusuna eğilmeye karar verdim. Sanki beni duymuşcasına gerçekten tam o sırada Baby Center’dan mail geldi ” How can you make your baby nap longer?” diye! Bunun birişaret olduğuna kanaat getirip, maili, Tracy bilgilerimi, biraz da içgüdülerimi birleştirip, seni daha yakından gözlemlemeye, uyku emarelerini yakalamaya çalıştım. Harika bir ıh-ıh sesi keşfettim, nasıl daha önce farkedemediğime hayıflanarak! Uykun gelmeden yatağına koydum, uyusan da uyumasan da en az 45 dakika orada kalmanı sağladım. Ben de kitabımı alıp yanında oturdum, sen huysuzlandıkça kucağıma alıp sevdim geri koydum. Tıpkı seni gece uykuna alıştırırken yaptığım gibi. Odanda geçen saatler ve 3. günün sonunda 10.00-13.00-16.00-18.00 civarında battaniyenle oynayarak, azıcık da emzik alarak (evet sen ve emzik…azmin zaferi!) kendi kendine 15 dakikalık uykular uyumaya başladın. 1. haftanın sonunda 45 dakikaya kadar uzatmış durumdayız. Uyumayışını o kadar kabullenmişim ki, kendimi sokaklara atacağıma biraz seni anlamaya çalışsaymışım çok daha erken halledebilirmişiz bu durumu! Olsun geç olsun güç olmasın di mi? Zamanlama harika oldu, havaların çok ısındığı bu günlerde  istesek de 6-7 saat dışarda kalamazdık zaten. Evde de uykunu alabileceğini bilmek harika bir his. Alışmandan korkmakla beraber 16.00 uykunu bizim yatakta senle birlikte yapıyor, iç çekişlerinin sesi, kokunun güzelliği içinde kayboluyorum. Meğer ben de ne çok yoruluyormuşum sokaklarda. Evim evim güzel evim demek istiyorum.

Şimdiye kadarki en kısa doktor randevumuz oldu bu seferki. Rota aşını içtin ve pnömokok aşını vuruldun. Bu aşılar da ateş yapmayacakmış. Ama pnömokok olurken sonlara doğru ağladın, en çok yakan aşı buymuş 🙁 Rota aşısından sonra doktorun hiçbir uyarıda bulunmayınca ben sordum, etraftan duyduğuma göre 3 gün boyunca altını sadece ben üstelik de eldiven kullanarak değiştirmeliymişim, nedir bu diye. Bu konuda fikir ayrılıkları varmış, 1 yaşından küçük bir bebeğin veya bir hamilenin senin kirli bezine dokunmaması yeterli bir önlemmiş, abartmamıza gerek yokmuş. Her zaman olduğu gibi alt değiştirmeden önce ve sonra ellerimi iyice yıkamam yeterliymiş. Bir de evde kolonya bulundursak iyi olurmuş, genel olarak tüm mikroplara karşı. Doktorunun  başka muhim tavsiyesi de seni gün içinde birkaç kez yıkamamız oldu. Alerjik bünyen ve sıcak birleşince fısır fısır döküntülerin çok arttı, her seferinde şampuanlı sabunlu değil ama poponu yıkama aktivitesi esnasında tüm vücüdunu ıslatmamı istedi. Yalnız poponu kuru bırakmamız çok muhim. Lakin bugünlerde pişik olur gibi oldun ama sudocrem ile hemen toparladık. Ela’nın doktoru sudocremin içinde kortizon olduğunu söylemiş ama doktorunla tekrar içindeki maddelere baktık kortizon yok. Niye öyle demiş anlamadım, hangi maddeyi kast ederek kortizonlu dedi tekrar sormasını rica edeceğim. Doktorun, içeriğindeki alkol nedeniyle sıklıkla kullanmamızı istemedi ama en ufak bir kızarklık gördüğümüzde hemen kullanmamız gerektiğini de ekledi.

Kontrolümüz blog dostlarımız olan iki Duru Bebek arasında kaldığından dilek hakkımı kullanmak istiyorum. Bir kontrolümüzün daha sonuna gelirken, hepimize sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.

2 Responses to 3 koca aylık

 1. beyza dedi ki:

  maşallah Demir çok büyümüş, bizde de bu resimdekine benzer bir cici var, giydirmek için sabırsızlanıyorum 🙂

 2. berrin dedi ki:

  tatli demir bebek:)
  biz temmuzda istanbulda degiliz onun icin
  duru demirin agustos kontrolunde yine demirle karsilasmak istiyor:)
  randevu alinca haber verirseniz sizden once yada sonraya aliriz kontrolumuzu:)
  b

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company