3/4 yaşında

Teknik olarak karnımda geçirdiğin süre kadar dışarıda da zaman geçirerek ilk yaşının dörtte üçünü tamamlamış bulunmaktasın sevgili oğlum. 9. ay doktor kontrolümüze sen 9 ay 9 günlükken gideceğiz ama ara tartı ölçülerine göre sonunda 8.000 gr+ ve 70cm+ bir bebek olduğunu tahmin etmekteyim.

Beslenme düzenimiz benim işte olacağım saatlerde emmeyi talep etmeyeceğin şekilde oturdu. Yoğurtla aran gayet iyi. Alerji sorumlusunun domates olduğu konusunda birkaç yeni kanıt daha elde ettik. Gündüz toplamı en fazla 3 saat olan 2  veya 3 uyku uyuyorsun. Gece uykularınsa tam tamına 3 aydır kötü. Ama seninle bu konu üzerinde çalışmaya başladık bile 🙂

8.ayındaki yere çakılmalarından ders almış olacaksın ki bu ayın hemen başında ayaktayken yavaşça ve güvenli bir şekilde yere inmeyi öğrendin. Akabinde sehpa etrafında fır dönecek hızda sıralamayı, tay tay durmayı ve köşe koltuk ya da birbirine yakın 2 eşya arasında küçük adımlar atarak geçişler yapabilmeyi öğrendin. Bu ayın favori hareketi koltuğun altına bir oyuncak atıp, bir yanağının üzerine yere yatıp o yumuk ellerini koltuğun altına sokup, almaya çalışman, beceremeyince de gel gel yapman. Bir de boyuna posuna bakmadan kendinden büyük arkadaşın Oğuz’un yakasına yapışman ve birlikte devrilmeniz. Kameraya alamadık diye üzülüyorduk ama her buluşmanızda pozisyon tekrarı yapıyor ve bizi gülmekten yerlere yatırıyorsunuz.

Çok uzun süredir herkes anne dediğini iddia etse de ben bunu saymıyorum. Doktorun da söyledi her bebek kendi dilinde anne anlamına gelen kelimeyi içgüdüsel olarak söylermiş, özellikle de ağlarken. Beni bu içgüdüsel anne kesmiyor tamam mı? Suratıma bakıp ciddi ciddi bana seslendiğinde benden cevap alamayınca 1000 kere anne dediğinde demiş sayacağım seni 🙂 Diğer tesadüfi hecelerin, ba-ba-ba(bazen va-va-va), mam-mam-mam(yeni tadına baktığın birşeyi beğenir de daha fazla istersen nam-nam-nam), gel-gel-gel bir de bol bol ouooo şarkısı ve çığlıklar. Bunlara da şükür. Dünyanın en sakin evi, ses çıkartan oyuncaklar yok, televizyon yok, pop müzik yok, mırıl mırıl digiturk 422 ve yoga müzikleri var, yüksek sesle konuşma yok, sakin bir anne&baba var, bizden sakin bir bakıcı da bonus. Bu şartlar altında en geç yapmanı beklediğim şey konuşman! Ama iyi bir dinleyici olacağın kesin. Babanın bebekler için özel “hızlandırılmış masallar”ını dinlerken kımıldamıyorsun bile. Bir gün çaktırmadan sesini kayıt edip içeriği yazmalıyım, çok gülüyorum size.

İşe bak ya 9+9 ay önce yoktun, sonra bir toplu iğne başıydın, şimdi yapabildiklerine bak. Bu mucizenin ta kendisi değil de ne peki?

3 Responses to 3/4 yaşında

  1. benden bzden dedi ki:

    masallah masallah, nice nice 9+ aylara! 🙂

  2. BERRİN dedi ki:

    masallah ya super.nihan ya sana mail attım hotmailine ama gormedın sanırım:(( super seyler yazmıssın.montessoriyi bende duydum ama cok merak edıyorum detayları maılle yazarsan sevınırım.hatta gorusebılsek super olur.yenı seyler ogrenmek cok guzel.bende hep dusunuyorum acaba yetebılıyomuyum tana ıyı seyler ogretebılıyormuyum dıye:( fıkırlerı paylasmak guzel olur.

  3. ashley dedi ki:

    Nihahaha mıncırmalık poza bak.Kuzu gibisin küçüğüm ve de kuzenime benzediğinden sevdim seni 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company