2 Yaş Göz ve Diş Kontrolleri

Göz bizim ailemizde hassas  bir konudur.  Hem benden hem babandan gelmesi muhtemel göz kusurlarına sevgili dedeciğinin göz rahatsızlığını da eklersek genetik miras açısından çok şanslı olduğunu söyleyemeyiz. Göz ihmale gelmez diyerek ikinci yaş göz kontrolün için(birincisi burada) ablan ve teyzenle doktorun Şule Ziylan’ın yolunu tuttunuz. Bizzat bulunamadığım bu kontrol gayet iyi geçmiş. Tek şikayetimiz uykun geldiğinde çok kaşıdığın ve kızarttığın gözlerindi. Alerjik olabilirmiş, çok rahatsız ederse kullanmamız için bir damla vermiş. Yalnız beyaz önlük giymeyen Şule Hanım’ı doktora benzetmekte biraz zorlanmışsın. Sürekli doktor nerde diye sormuşsun. O da bu arada muayneni hızlı ve sorunsuz bir biçimde tamamlamış.

Diş konusunda koruyucu hekimliğin ve erken müdahelenin ne kadar önemli, hatta ucuz olduğunu son günlerde arka arkaya pek çok arkadaşımın gördüğü zor ve pahalı tedavilerden anlamış bulunmaktayım. Çok şükür dişlerimde anormal bir sorun yok ama o koltuğa oturacağıma birkaç doğum daha yapmayı tercih edecek kadar dişçiye gitmekten korkan bana benzeme diye hemen akabinde de bir diş kontrolü ayarladım. 

Kısa bir araştırma sonucu evimize yakın olduğu için tercih ettiğim Minident iki hafta sonrasına randevu verince seni bu ziyarete hazırlamak için bolca vaktim kaldı. Bu ara iyice sardığın ve sürekli “Anne hadi eelf okuyalım” diye tutturduğun bu güzel serinin Elif Diş Doktoruna Gidiyor kitabını defalarca okuduk. Hatta o kadar çok okumuşuz ki gittiğimizde konuya hakimiyetin karşısında doktorun Özgür Bey şaşkınlık içerisinde kaldı. Yeşil koltuk neeerde diye kapıdan girip oradaki koltuğun da yeşil olduğunu görünce pek sevindin. Ben şeker yemediğim için bana dolgu yapmanıza gerek yok diyerekten açılışı yaptın, bana önlük takmayacak mısınız diye hemşireye fırça kaydın, azı dişim çok acıyor orayı fırçalatmıyorum diye itiraflarda bulundun, burası çok güzelmiş gene gelelim diye veda ettin. Ben de uzun süredir merak ettiğim flor kaplama meselesini danıştım. İşin aslı şuymuş, beslenme alışkanlıklarına ve dişin yapısına bakılırmış. Eğer şeker, çikolata gırlaysa ve dişler çok girintili çıkıntılıysa 3 yaşından sonra yapılmasını tavsiye ederlermiş. Mevcut beslenme alışkanlıklarını devam ettirirsek senin için önermezlermiş. Kullanılacak diş macununa gelince, artık flor içeren diş macunlarına geçmemiz uygun olurmuş ki sen zaten sevgili ablanın yoğun çabasıyla tükürmeyi öğrendiğin 2. yaşından sonra diş macunu kullanmaya başladın. Günde 2 kere diş etlerine yakın yerleri yukarıdan aşağıya değil iki yana doğru fırçalamamız gerekiyormuş. Dondurma, kek gibi tatlıları ara öğün yerine yemeklerden hemen sonra vermek ve akabinde dişleri fırçalamak daha doğruymuş.

Yeni yürümeye başladığın ve hobi olarak sürekli dudağını patlattığın günlerden birinde sol ön dişinde “sadece annelerin görebileceği” mini minnacık bir kırık oluşmuştu. Doktorun oluşma tarihi itibariyle diş minesine zarar veremeyecek kadar erken olduğu sonucuna varsa da dişi kaybetme olasılığımız olduğundan bahsetti. Bu nedenle Eylül’de bir kontrole daha gideceğiz. Tavanda ekranlar, heryerde oyuncaklar, herşeyden önemlisi tonla ilgi çekici alet ve onlarla oynamana izin veren bir doktor… Şikayetçi olacağını hiç sanmıyorum!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company