1’e 1 var

Bu ay canım doktora gitmek istemedi. Soracak bir şeyimiz yok, hasta değilsin çok şükür, keyfin yerinde, yemek yiyorsun, uyuyorsun, daha ne isteyeyim. Doktorun da sadece tartıya getirin eğer bir terslik yoksa kontrole gelmenize gerek yok buyurdu. Bugün, yani 11 ay 5 gün itibariyle 8.900 gr çıkmışsın. Tartıya göre bu ayı 280 gr’la kapatmışsın.  Yine benim için sorun yok gayet rahattım taaa ki az önce doktorun arayana kadar. Eğer Demir bu söylediklerinizi yiyorsa(ya vallahi yiyor, kadın resmen inanmıyor bana!) mutlaka kilo alması lazım, bir yerde bir kaçak var(ne demekse!), yaşında yapacağımız kan testlerini bu aralar yaptırabilir misiniz? İnsanı kendinden şüphe ettiriyor yahu. Gerçekten endişe etmem gereken bir durum var da ben mi rahatın önde gideniyim yoksa doktorun mu çok titiz inan anlayamıyorum. Tam kan sayımı, demir, alerji için son kez total IgE ve süt, daha önce yüksek çıkan karaciğer enzimlerine bakılacak. Telefonda tam anlayamadım ama sanırım bağırsaklarınla ilgili bir şeylere de bakılacak. Hiç kan aldırmak istememekle beraber yine bize laboratuar yolları gözüktü anlayacağın. Her ne kadar doktor doktor dolaşmayı sevmesem de, bu konuda çok dirensem de, sonu olmadığını bilsem de sanırım bu testleri yaptırdıktan sonra 1 yaş kontrolün için başka bir doktordan daha görüş alacağım. Niyetim doktor değiştirmek katiyen değil, sadece gerçekten endişe edilecek bir şey varsa bunu bana bir kişi daha söylesin istiyorum.

Bu ay yapabildiklerine gelince. Yürüdün yürüyeceksin. Ama çok temkinlisin,  kendini güvende hissetmediğin yerlerde, ki bu genelde ev dışında oluyor, denemiyorsun bile. Evde de etrafın boşken ayağa kalkarsan adım atmıyorsun ama 1-2 adım yakınında ben veya bir mobilya varsa ona güvenip atıyorsun. Gözü kara olmaman hoşuma gidiyor. Buraya bir kuş konmuş yapmayı öğrendin. Sabah gözünü açar açmaz parmağın avucunda bu bu buuuu yapıyorsun, o minik parmağını yiyesim geliyor. Sanırım yazmamışım geçen ay alkışlamayı öğrendiğinde de, seni yatağına uyumak üzere yatırdığımda, gece uyandığında, sabah kalkar kalkmaz hep alkış yapıyordun. Çok komik bir görüntüydü yatakta alkışlayarak oturup ağlayan halin. Sanırım yeni bir şey öğrenince 24 saat onu çalışıyorsun. Biraz alkış meraklısı olduğunu da söylemeliyim. Henüz sırasına göre dizemesen de renkli halkaları çubuğa sokar sokmaz çılgınca kendini alkışlıyor ve etrafta kim varsa alkışlasın diye suratlarına bakıyorsun. Bu ay diş yok çok şükür, gece huzurundan da belli oluyor. 2-3 kez kalkıp 1 kez emiyorsun, diğerlerinde de emzik ve pışpışla kolayca uykuya dönüyorsun.

İlk yılın son düzlüğüne girdik, hadi başlasın bol kutlamalı 12.ayımız…

5 Responses to 1’e 1 var

 1. ilke dedi ki:

  merhaba,
  9-12 ay bebekleri için sağlık ocağından arayıp, 3 gün içinde kızamık aşısı yaptırmamız yönünde bir telefon aldım. muhtemelen sizde almışsınızdır. çok salgın oldugu için bakanlık 12.aydaki kızamık aşısını erken yapılmasını istemiş.doktora sordum biz 11 aylığız 1 ay sonra yaptıracaktık zaten diye olsun o zamanda yaptırabilirsiniz diye bir yorum geldi. kendi doktorumuz da olabilir bağışıklık sistemi kuvvetlenir dedi ama benim biraz kafam karıştı. yani 1 ay ara ile aynı aşıyı yaptırmak mantıksız geldi. sizin bu konudaki düşünceniz nedir ve aşınızı yaptırdınızmı?

 2. Meraklının Annesi dedi ki:

  Merhaba İlke,
  Henüz bahsettiğin telefon gelmedi ama bir arkadaşım haber verdiği için hemen doktorumu aradım. 12.ay kontrolümüze ve dolayısıyla bu aşının gerçek yapılma tarihine sadece 17 gün var, istersen getir yapalım dedi. Büyük ihtimalle 17 gün sonra bir doz daha yapmam dedi. Bugün 5’te gideceğiz aşımızı olmaya. Tekrar detaylı sorar seni bilgilendirim.
  Dün başka arkadaşlarımla da konuştum, anne baba bu hastalıkları geçirdiyse yaptırmanıza gerek yok gerçek tarihini bekleyin demiş birisi. Bir diğerininki de bir ay arayla iki aşı yaptırmanızda tıbben hiçbir sakınca yok, en kötü ihtimalle ilk yaptırdığınız aşı tutmamış olabilir ki ikinciyi yaptırarak bu riski ortadan kaldırırsınız demiş.

 3. benden bizden dedi ki:

  Nihan, senin yazilar benim sayfamda niye gec guncelleniyor anlamadim? Bir link icin senin sayfani acinca gordum bu yeni yaziyi! Demir oglan delikanli olmus bile masallah 🙂 Kilo alimi konusunda ben de senin gibi dusunuyordum ama idrar yollari enfeksiyonu nedeniyle kilo alamiyormus Bambino mesela. Demir’in kaka durumu falan nasil, enfeksiyon varsa kilo alimi istendigi gibi olmuyormus malesef. Yani doktora kulak ver, ne olur ne olmaz. Sevgiler 🙂

 4. nihan dedi ki:

  ah o alkış yaparak ağlayan meleklerden biri de benim ki 🙂 çok şeker değiller mi??? bu arada maşallah allah nazarlardan saklasın Demir geçrekten çok güzel yiyor… dikkatimi çeldi buluşmalarda yiyen bir bebek varsa o da Demir, uslu olgun ıhlamayan bir bebek varsa o da Demir! Demir e koca bir BRAVOOOO!
  sen daha önce demir testi yaptırmamış mıydın? bir de hangi doktoru demeyi düşünüyorsun :)))) gibi bir soruyla içini açayım 🙂 umarım herşey yolundadır Nihancim sakın kendini strese sokma bak geçen sefer beraber yaşadık öyle her denene takmayacağımızı…

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  @benden bizden-çok haklısın. Ben de doktora kulak verdim testleri yaptırdım. Bir yanım neyse ortaya çıksın diyor, diğer yanım temiz çıksın da görsün gününü tüm doktorlar diyor. Hayırlısı. Bambinocuğumu takip ediyorum, ama yorum yazmaya pek vaktim olmuyor. Çok geçmişler olsun.
  @Nihan-Teşekkür ederiz Nihan teyzesi, hepiniz nasıl da göz kulak oluyorsunuz çocuğuma, kendi çocuğunuz gibi gözlemliyorsunuz. Size koca bir teşekkür yazısı taslakta 🙂
  Bu 3. demir testimiz aslında. Sonuçları alıp, dörde indirdiğim doktor seçeneklerinden birine göstereceğim. Sadece görüşünü alacağım, doktor değiştirmeye şimdilik niyetim yok. Sanırım ne duymak istediğime göre karar vereceğim. Doktorlar:
  1. Kadir Tuğcu
  2. Ayça Vitrinel
  3. Gülbin Gökçay
  4. Meral Saraçel
  Haklısın bir öncekini birlikte bertaraaf ettik, bunu da aşabiliriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company