19.30 meselesi

Nasıl yani siz her akşam 19.30’da evde mi oluyorsunuz? Akşamları gezmiyor musunuz? Sizin hayatınız bitmiş! Sıkılmadınız mı? Aman canım bir akşamdan birşey olmaz? Senden başkası uyutamıyor mu? Bizde uyumaz mı? Uyurken taşınmaya alışsın! Uyurken üstünü giydiriverirsiniz canım. Bu akşam yıkanmasa ne olur? Sen takıntılısın. Yazık çocuğa gestapo kampında yaşıyor…..

Niyeyse bu 19.30 meselesi bizden başka herkese dert olmuş durumda oğlum. Kabul ediyorum bazen zorlayıcı olabiliyor ama yine de sürprizlerle dolu gündüzlerimize inat senin her akşam aynı satte uyuyacağını bilmek beni çok rahatlatıyor. Belki bıkmadan usanmadan her akşam aynı şeyleri tekrarlayarak ben alıştırdım belki senin mizacın uygundu bilemiyoruz sonuç olarak biz ailecek gayet memnunuz durumumuzdan. Yine bardak diyeceğim yine dolu tarafı diyeceğim.

Evet 7 aydır bazı istisnalar hariç gece gezmeye gitmiyoruz amaaaa karşılığında akşamları 8’den sonra çocuksuzmuş gibi başbaşa kalabiliyoruz. Kafamızı sakinleştiriyor, günün yorgunluğunu atıyoruz. Gündüzleri misafir geceleri ev sahibi oluyor, süper misafir ağırlıyoruz. Birikmiş kitapları okuyor, film izliyoruz. Hatta belli bir süre sonra seni özlüyor resimlerine bakıyoruz!

Sıcak yaz akşamlarında sahilde yürüyemedik belki, birkaç konserden, pek çok arkadaş ziyaretinden olduk, güzelim akşam yemeklerini kaçırdık. Ama seni yakaladık! Ha istesek uyutup çıkamaz mıydık? Çıkardık elbet, şu diş mevzusuna kadar saatlerce uyanmıyordun da. Ama istemedik işte. Ya senden önceki 5 yılda doyduk tüm bunlara, ya da abartıyoruz dünyayı senden ibaret sanıyoruz. Kimin umurunda?

Oğlum bu akşam eve yemeğe gel de yüzünü görelim bari diyeceğimiz günlere ne kaldı ki şunun şurasında? Bu 7 ayın geçtiği hızla geçecekse hayat, göz açıp kapayıncaya kadar gelecek o günler. O vakte kadar bizde 19.30’da yat borusu çalar, minik kurbaaa küvete dalar, çıkışında baba spa hizmetleri yapar, anne en güzel sütlerini verir. Her akşam  baba iyi uykular oğlum der, anneyse tatlı rüyalar meleğim…

10 Responses to 19.30 meselesi

 1. ceylan dedi ki:

  Nihancım tam da benim yarama tuz basmışsın Demir 2 yaşına geliyor ben de 1 buçuk yaşına gelene kadar 8 ,1 buçuk yaşından sonra doktor tavsiyesiyle bizle daha çok vakit geçirsin diye 9’da uyuttum.Bana da gestapo dendi Demir büyüdü artık her yere gidin dışarda da uyumaya alışsın diye çok konuşanlar oldu toplasan 5 akşam Demirin uykusunu bölmüşüzdür biz de sizin gibi çok memnunuz hayatımızdan önemli olan da bu değil mi sen kulaklarını tıka ben 2 senedir öyle yapıyorum;)

 2. Seda dedi ki:

  ya en sinirlendiğim konu bu benim.ve ben dinletemedğim için bazı akşamlar oğuz deliriyo gittiğimiz yerlerde ve tepki olarak asla gözünü kapayıp uyumayı denemiyo veya başını göğsüme koymuyo bile.eve geldğimizde de malesef derin bi uyku uyumuyo.en iyisini yapıyosun inan bana…

 3. nihan dedi ki:

  nihancim…
  hahah kendimi okuyorum adeta!!! inanilmaz… yazdigin hersey harfi harfine ben ve Can Ali 🙂 benim nu konuda ki en büyük teroristim de annem… eh ne var ya bu gun de boyle olsun… bugun de yikanmasin… bugun de erken yikansin 6 ay olacak annem bikmadi usanmadi… herkes alisti o alismadi :))) alismayacak da o da oyle guzel :)))
  gercekten gun boyu bebeginle vakit geciriken aksam 7.30dan sonra uyuyacak oldugu bilmek kadar seni dinlendirecek, gun icinde guclu kilacak bir sey daha yok! bebegin duzene ihtiyaci oldugu kadar annelerin ve babalarin da var! ellerine saglik!
  bu yaptigin gercekten cok fedakarlik isteyecek bir davranis. her aksam evde olmak, her aksam ayni seyleri yapmak, bircok seyden mahrum kalmak! ama dedigin gibi aslinda mahrum kalmiyorsun aslinda minik ziyaretcinle evdesin bundan guzeli var mi :)) biz de esimle can ali uyuduktan sonra ozleyip resimlerine bakiyoruz ama bir yandan da uyanmasin sabaha kadar misil misil uyusun diye de parmak uclarimzda yuruyup nefeslerimizi tutuyoruz 🙂
  sevgiler…

 4. Sena dedi ki:

  Aynen devam canikom
  biz de aynı şeyi 19.30 da muhallebi, banyo , 20.00-20.30 arası uyku ritüeli şeklinde uyguluyor ve aynı lafları işitiyoruz. bana da en çok batan laf : Ne yani başka bir yerde uyutamıyor musunuz ?
  Bazen bağırmak istiyorum e be salaklar, uyutamıyor muyum değil uyuması gereken yerde uyutuyorum !!! diye…

 5. Meraklının Annesi dedi ki:

  Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim demişler 🙂
  Buraya yorum yazmayıp bana mail gönderen ikiz sahibi bir arkadaşım da şöyle demiş “Sıcacık yataklarında uyumak varken biz yemek yiyeceğiz diye pusette iki büklüm neden uyusunlar ki?”
  Aynen Sena’nın dediği gibi uyutamıyorum değil uyutmuyorum kardeşim o şekilde uyutmayı tercih etmiyorum. 3-5 gecelik keyif oğlumun huzurundan kıymetli değil!

 6. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Nihan- sizin de rsimlere bakıyor olmanıza çok sevindim. Bizde bir anormallik yokmuş 🙂
  @Ceylan- hatırlıyor musun Demir doğmadan sana bu işin sırrını sormuştum. Dediklerini aynen yaptım ve oldu işte. Uyutmak öğretilebilir birşey mi yoksa çocuk isterse mi uyur bu sorunun cevabını herhalde 2.bebeğimi de aynı şekilde uyutabilirsem vereceğim.

 7. Figen Özer dedi ki:

  Nihancığım seninle mailleştikten sonra yorumumu buraya da yazayım dedim. Yazını okuyunca işte ben dedim kendi kendime. Ben de 19 aylık bir ikiz annesi olarak doğdukları andan itibaren düzenlerine çok dikkat ettiğimi söyleyebilirim. Hamileliğimde okuduğum kitaplarda tek ortak nokta vardı o da bebkler düzeni sever. İki tane olması nedeniyle bu konuda oldukça hassastım. Doğdukları andan itibaren düzenlerini bakıcıya bırakmayarak kendim ele aldım. İyiki de öyle yapmışım. Asla ve asla pişman değilim. Bu süre zarfında gündüzlü bakıcımız da oldu yatılı da ama çocukların erken yattığı için ben ve eşim her zmaan kendimize vakit ayırdık. Evet dışarı çıkamadık ama arkadaşlarımızı bize çağırdık.

  Anne ve baba olmak kesinlikle fedakarlık gerektiriyor. Bunu yapmak etrafça neden yadırganıyor anlamıyorum. Herkes ne çok şeye karışıyor değil mi? Bizimkiler de 1 yaşına kadar 19:00-19:30 arası yattılar. Şimdi 19 aylıklar hala 20:00’de uyuyorlar. Her akşam banyo uyku ritüleini çok çok nadir bozduk. Kötü mü oldu, hayırr. Bebekler düzeni çok seviyor ve mutlu oluyorlar. Dediğin gibi onlar uyuduktan sonra sana eşinle başbaşa vakit kalıyor. Bence bu da çok önemli. Sıcacık yataklarında uyumak varken biz yemek yiyeceğiz diye pusette iki büklüm neden uyusunlar ki.

  Ben de etrafımdan sıkça şunu duyuyorum ‘aaa ne kadar erken yatırıyorsun çocukları’ . Sanki ben silah zoruyla yatırıyorum çocukları. Bunu söyleyen kişilerin çocukları da bebeklikten beri 22:00-23:00’den önce uyumayan bebekler. Çocukların erken uyuması herşeyden önce gelişimleri açısından çok önemli, büyüme hormonları gece aktive oluyor. Ama kime anlatmaya çalışıyorsun ki:)

  Herkesin düşüncesi farklı tabii ki ama benimle birebir aynı düşünen birini görünce düşüncelerimi paylaşmadan edemedim. Biraz uzun oldu kusura bakma:)

 8. ceylan dedi ki:

  evet Nihancım hatırlıyorum sana uzun uzun yazmıştım :)sen de harfi harfine uygulamışsın sen bunu başaran ender annelerdensin kendini tebrik et kesinlikle doğru bir şey yapıyosun bebeklerin büyümesinde özellikle 8-11 arası uyuduğu uyku çok etili olurmuş çünkü vucut staminin diye bir büyüme hormonu salgılarmış(doktor söylemişti) sen herkesi boş ver sen kendine de vakit ayıracaksın ki sen mutlu Demir daha mutlu bunu unutma:)))

 9. FATOŞ dedi ki:

  Ne çokmuşuz meğer 🙂
  Bizde neredeyse 1.5 yıldır hiç dışarı çıkmadık. Birkaç istisnai ev ziyareti dışında Yağız 8 de yataktaydı. O mutlu biz mutlu. Tatilde bile hiç sahilde gezemedik. Ama olsun. Şurda ne kaldı ki büyümesine?

 10. beyza dedi ki:

  Nihancım,
  Çok tebrik ediyorum seni ve eşini. Bu yaptığınız gerçekten özveri ve sabır istiyor. Çocuklar mutlaka düzen istiyor ve bu şaştığı zaman onlar da resmen sapıtıyorlar. Biz sizin kadar strict olamadık bu konuda ama yine de küçük oğlanı her akşam 8:30 sularında yatağa koymayı başarıyoruz da, büyük 10 gibi uyuduğundan eve birileri geldi mi, yada biz bir yere gittik mi o saat mutlaka en azından 11lere kayıyor ve bizimki uykusundan ne yaramazlık yapacağını şaşırıyor. Yani saat 10lara kaydırmamaya bakın o saati büyüdükçe, çünkü yemeğe çıkmak için değil ama ev ziyareti ve ziyaretçileri bakımından biraz sakat bir saat.
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company