1 aylık oldun bile…

1. ayın itibariyle boyun 53,5 cm kilon 4.410 gr annen – 9 kg. Doktor sorunsalımız da bugün itibariyle çözülmüş bulunuyor.

Çok basit kriterlerim vardı aslında, kadın olacak, genç olacak, profesör olmayacak, çocuğu olacak, ilaç vermekten kaçınacak, eve yakın olacak ve dilediğim zaman ulaşabileceğim biri olacak. Hepsine kocaman bir tik attık bugün. Yeni ve umarım son doktorumuz Sema Özörnek.

İlk randevumuzun 1,5 ila 3 saat süreceğini öğrendiğimde ne anlatacak ki bu kadar diye düşünmeden edemedim ama tam da 3 saat sürdü kontrolün. Tabii arada çalan her telefona da cevap verdiğinden net 3 saat konuşmadık ama telefonlara cevap vermesini, hastalarıyla konuşmasını hoşuma giderek gözledim. Hazır bilgilerim tazeyken, altını nasıl değiştireceğimizden benim neler yemem gerektiğine kadar konuştuğumuz pek çok şeyi unutmamak için burada derleyeceğim.

 • Alt değiştirme

Alt temizliğin için ılık su ve pamuk veya Uni Baby Yenidoğan kullanabilirmişiz ki biz zaten ikincisini yapıyorduk. Ben hemen böbürlenerek havalar biraz ısınsın her seferinde poposunu yıkayacağım zaten dedim. Dememle en büyük yanlışın bu olduğunu öğrenmem bir oldu. Meğersem pişik oluşumundaki en büyük etken bu bölgenin nemli kalmasıymış. Tamamen yıkarsak kurutmak silmeye kıyasla daha zor olurmuş. Sırtına kadar altını batırmadığın sürece yıkamak yokmuş. Su ve pamuk da kullansak Unibaby de kullansak sildikten sonra bir de selpakla etin ete değdiği yerleri kurulamamız ve en az 2 dakika altını açık bırakmamız gerekiyormuş. Pişik kremi olarak kullandığım  Sudocremin çok iyi ve kuvvetli bir krem olduğunu ancak onu hergün kullanırsak gerçekten pişik olduğunda elimizde kozumuz kalmayacağını söyledi. Tavsiye ettiği yeni pişik kremimiz Mustela Vitamin Barrier Cream. Etin ete değdiği yerlere her alt açışta bu kremi kullanmaya başlayacağız artık.

 • Yıkama

Seni yıkarken daha kolay tutabilmemiziçin bir pozisyon gösterdi. Hemen bu akşam denedik gayet başarılı. Artık seni kaydırmaktan korkmuyorum. Doktorun anneaneni teyit ederek yıkama filesine karşı olduğunu, senin gögüs altına kadar suyun içinde olman gerektiğini belirtti ki biz zaten öyle yapıyorduk. Bir de kafandan aşağıya su dökmememiz gerektiğini, kuaförde saçın yıkanırmış gibi başını geriye yaslayıp arkaya doğru su dökmemiz gerektiğini öğrendik. Başından aşğıya su döktüğümüzde şimdi adını hatırlamadığım bir refleks gösteriyormuşsun ve o sırada ani nefes alıp burnun civarındaki suyu iç kulağına kadar kaçırman mümkünmüş! Kulağın içine su dökerek değil bu şekilde su kaçarmış zaten. Böylece kulağa su kaçırma stresimiz de bitmiş oldu. Banyo boyunca zevkten dört köşe olan sen çıkarken mutlak ağlardın ama bu akşam onu da yapmadın. Acaba bu yeni su dökme yönteminden mi yoksa tamamen tesadüf mü bilemedik. Ayrıca içme suyu kullanılması ya da şebeke suyunun kaynatılması gibi bir gereklilik yokmuş. Azıcık mikropla tanışmanın kimseye bir zararı olmazmış.

 • Gaz sorunsalı

Hernekadar bunu telaffuz etmek istemiyor olsak da, günün tamamında sakin ve cool olan sen, özellikle son 1 haftadır akşamları 1 saati bulan ağlama krizlerinle gazlı bir bebek olduğunun ilk sinyallerini vermeye başlamıştın. Oğuz’un annesi ve Ela’nın annesinin tavsiyesi ile Sub Simplex denen gaz ilacından almıştık. Oğuz’un annesi sabah akşam 6 damla, Ela’nın annesi her beslenmeden önce çocuğun kilosu kadar diye kendi doktorlarının doz tavsiyelerini iletmişlerdi. Gazın olduğuna inanmak istemediğimizden ve sana ilaç vermekten korktuğumuzdan ikisini de dinlemeyip sadece 2 gece 6 damla vermiştik. Bir de ben gazın çözümü yok sanıyordum, durumu kabullenmiştim. Şimdiye kadar bi baban bi ben seni kucağımıza alıp seni ne kadar çok sevdiğimizi ve sıkıntını anladığımızı söyleyerek bu ağlama krizlerini sakin bir şekilde atlatmaya çalışıyorduk.

Oysa işin aslı öyle değilmiş. Yapılabilecek pek çok şey varmış. Tabi öncelikle gazı doğru çıkartmak en önemlisiymiş. 1 aydır gazını yanlış çıkarttığımız için özür dileriz canım oğlum. Artık seni gögsümüze değil omzumuza koyup, kollarını aşağıya doğru sarkıtıp elimizi asker selamı gibi yapıp içinde hava kalacak şekilde vuruyoruz sırtına. Anında işe yaradığını görmek harikaydı. Sub Simplex de ilaç değilmiş, kana karışmıyoruş ki. Şimdi anlatamayacağım ama doktorun anlatırken çok iyi anladığım bir şekilde küçük gaz baloncuklarının bir araya gelip büyük gaz sancılarına dönüşmesini engelliyormuş. İlacın daha ucuz muadili Metsil de kullanılailirmiş. Doz konusuna gelince sıkı dur, arkadaşların senden az gazlıydı herhalde, her beslenmeden önce 15 damla dedi doktorun! İlacın Alamanca prospektüsünü baban okurken de böyle demişti ama ben onun uydurduğunu düşünmüşüm meğersem doğruymuş. Doktorun,  ilacın türk mümessillerini uyardığı halde prospektüste yanlış  yazıyormuş.

Bir öneri daha 200 cc suyu cezvede 1-2 tatlı kaşığı silme tane kimyon ile kaynatıp, tülbentten süzerek biberona koymak ve bu karışıma 2 tatlı kaşığı tepeleme Milupa Rezene ekleyip, her beslenmeden sonra 10-15 cc içirmek. Bunu henüz denemedik ama kötü olduğun bir akşam denemek üzere notlarımızı aldık.Umarım kısa sürede gaz sorunsalımız sona erer, sen de huzur bulursun Demircim. Yok ermezse daha ciddi önerileri de olacakmış doktorunun.

 • Beslenme&Biberon&Emzik Kullanımı

Çok şükür kilo alımın gayet güzel anne sütüyle devam ediyoruz. Günde 1 öğün babanın seni biberonla besleme denemelerine başlayabilirmişiz. Önce babanın çıplak gögsünde çıplak olarak yatıp tensel teması onunla da hissedip, sonra biberondan 60 cc anne sütü alacaksın. Böylece babacığınla da emzirme benzeri bir yakınlık kurabileceksiniz. Bunu günde sadece 1 öğün yapabileceğiz, sanırım benim de 4 saat kestintsiz uyku uyuyabilmem için akşamı tercih edeceğiz. Emziği öğürerek red eden sen, umarım biberona hayır demezsin. Hem emzik hem biberon için alıştırma denemelerine devam edecekmişiz. Taaa ki olur da biberon anne memesinden daha cazip gelene kadar. Öyle birşey olursa seni aç bırakmak pahasına biberonu kesip sadece anne memesine geri dönecekmişiz. Emzik almanın da hiçbir zararı yokmuş, bilakis ani bebek ölümlerine engel olmak, seni sakinleştirmek gibi pek çok faydası varmış. Özellikle uykuya geçişte kullanmamız daha derin uyuyabilmene yardımcı olurmuş.

 • Uyku düzeni

Çok uykusuz bir gecenin ortasında Baby Center‘dan bir mail gelmişti, bebeğiniz günde 15-16 saat arası uyuyordur diye! Parmak hesabı yapıp senin dışarı çıkmadığımız günlerde sadece 8-9 saat uyuduğunu fark edip çok üzülmüştüm. Hele de diğer bloglarda 3 saat deliksiz uykular uyuyan, emzrilmek için zorla uyandırılan yaşıtlarını ve henüz uyanık görme şerefine erişemediğim arkadaşın Alp’i gördükçe üzüntüm ikiye katlanmıştı. Sakın yanlış anlama benim uykusuz kalmam hiç problem değil ama uyusun da büyüsün diye bir laf vardır ya senin şu anda en az yemek kadar uyumaya da ihtiyacın olduğunu bildiğimden senin için endişelendim hep. Sokakta uyuduğunu keşfettikten sonra da yorgunluktan ölsem bile hergün bir aşağıya bir yukarıya yürüyüp duruyorum caddede. Çok yorulduğumda keşke bahçeli bir evimiz olsaydı o zaman sen uyurdun ben de yanında uyurdum diye düşündüğümü de itiraf edeyim 🙂

Doktoruna uyku düzeninden bahsettiğimde bunun gayet normal olduğunu öğrenmek içimi nasıl rahatlattı bilemezsin. Her bebek farklıymış, huzurlu olduğun sürece az uyuman problem değilmiş, hem zamanla uyku alışkanlıkların oturacakmış. Eve geldiğimiz andan itibaren bizim odamızda senin için hazırlanan güzeller güzeli beşiğini red edip odanda uyuyorsun ama gögsüm dışında biryerde kendi kendine uykuya dalamıyorsun. Gögsümde uykuya dalman da hiç problem değilmiş. Doktorunun da bu aralar iyice kafama yatan doğal ebeveynlik(attachment parenting) taraftarı olması beni çok memnun etti. Doya doya seni koklamamı, derin uykuya geçtiğinde de gidip yatağına koymamı tavsiye ederek uyku konusunu kapadı. en az yarım günümüzü dışarda geçirmemizin de zaten gerekli olduğunu söyleyrek beni iyice rahatlattı.

 • Alerji

Doğumun ertesi günü doktorun kapıdan girip “Günaydınnnn, hanginiz alerjik?” dediğinde babanla birbirimize bakıp güldük. Belkiyordum bunu,  dedenden bana miras, bende de sana, güle güle kullan oğlum. Yüzündeki ve vücundaki kızarıklar için şu anda kullanmakta olduğumuz saf zeytinyağı ve Sebamed ürünlerini bırakıp Mustela’ya geçmemizi istedi. Bir sonraki kontrole kadar bir aşamakaydedemezsek maalesef kortizonlu bir pomad kullanacakmışız 🙁 Hemen kötü düşünmüyoruz, bence bunlar işe yarayacak. Stelatria Dermo-Repairing Care yüzün için, Stelatopia Emmollient Cream vücudun için, Foam Shampoo for New Borns da saçların için…

 • Aşı Takvimi

Tüm takvimini buraya yazmayacağım. Bu kontrolde 2.doz Hepatit B aşını oldun. Verem aşısı haricindeki tüm aşılarını doktorun kontrole gittiğimiz zamanlar yapacak. Verem aşısını 2. ayın dolar dolmaz Verem Savaş’ta yaptırmamızı tavsiye etti. 2. ay kontrolünde karma aşın seni bekliyor olacak. Ama sen aynı ilk aşında olduğu gibi onda da hiç ağlamayacaksın 🙂

Bir de rota virüsü aşısı olmanı tavsiye etti ama tercihi bize bıraktı. 3 yaşına kadar bu virüsle karşılaşmama ihtimalin yok gibi birşeymiş ve ilk karşılaşma çok ağır geçiyormuş. Aşının bazı riskleri var diye biliniyormuş ama ilk 4 ay içinde yapılan aşıda böyle bir durum söz konusu değilmiş. Bu konudaki kararımı Nurtria‘daki tecrübeli ebeveynlere sorup öyle vereceğim.

 • Giyim&Kuşam

Bu konu şimdiye kadarkiler arasında en başarılı olduğumuz konu.   Seni terletmemek esas! Benim giydiğimin 1 kat fazlasını giyiyor olmalısın. Elin soğuk diye üşüdüğüne kanaat getirmemeliyiz, kulak memen,omuz başın veya burun ucunu baz almalıyız. Isı değişimi yapmak yok, yani örneğin banyonu ısıtıcıyla ısıtıp seni orda giydirip sonra dışarı çıkartmak ya da odanı hamam gibi yapmak yok. Onun yerine ne banyoyu ne odanı ısıtmamalıymışız.  Sen banyoya girmeden evvel 5 dakika boyunca sıcak suyu açık bırakmak yeterliymiş. Yaşasın benim kafamda birileri daha varmış çok şükür 🙂

 • Buhar makinası

Buhar makinası yatırımım çöp oldu. Annesi küf mantarına alerjisi olan bir çocuğun odasında filtresi değiştirilemeyen buhar makinası mı olurmuş? Haklı tabii. Onun yerine saat başı odayı havalandırmak yeterliymiş. Kış soğuğu olsa bile, sen odada olsan bile 5 dakika camı açabilirmişiz yeter ki odanın kapısı kapalı olsun.

 • İlaç kullanımı&acil durumlar

Mümkün mertebe ilaç vermeyen bir doktorun var Demircim. Ama bebeği olan her evin ecza dolabında bulunması gereken ilaçlar listesi verdi. Hiçbirinin ne işe yaradığını bile anlatmadı. Bir terslik olduğunu düşündüğümüz her durumda kendisini arayacağız ve evdeki ilaçlardan uygun olanını vereceğiz. Daha da dramatik birşey varsa hangi hastaneye gideceğimizi de birlikte belirledik. Doktorun da benim o hiç hoşlanmadığım hastaneden hoşlanmıyormuş, başka seçtik 🙂

 • Annene tavsiyeler

Herşey gaz yapıyor peki ben ne yiyeceğim serzenişime gayet güzel cevaplar aldım. Gazlı içecekler, gaz yaptığı aşikar olan kuru baklagilleri yemeyecekmişim. Onun dışında bana neyin gaz yaptığını deneyerek kendim bulacakmışım, her bünye farklıymış. Yaşasın erik yiyebileceğim 🙂

1 ay geçmesine rağmen hala göğüslerim acıyor diye 7 gün boyunca sabah akşam kullanmam için Novuxal diye bir pomad verdi ve daha önce denemediğim lanolin bazlı Bella Nipple Nurture Butter verdi.Bakalım bir de bunları deneyeceğim.

 • Seyahat

İşte en sevdiğim madde…Ufacık çocukla ne işiniz var diyenlere inat yaz tatilmize izin çıktı. Bir terslik olmazsa aşı takvmine en uygun tarihler olan 15 Temmuz ve 15 Ağustos arasında Toscana veya Güney Fransa’da kiralayacağımız mütevazi evimizde olacağız. Babanla hep hayal ettiğimiz gibi, sen geldin ve tatil programlarımız sadece azıcık şekil değiştiriyor. 4 aylık senle bu macera bakalım nasıl şekillenecek?

15 Responses to 1 aylık oldun bile…

 1. Ayça dedi ki:

  Nihancım ben doktorlar halt etmiş diyor ve altını suyla yıkamanı öneriyorum:=) mis gibi .. duş etkisi hem de rahatlar.. kurularsın iki dakika açık kalır olur biter..bez yaşantımız boyunca bir kere pişik oldu erin o da hafif geçti.. mustela evet ama bepanthen kullandım ben 6 ay boyunca sonra da sadece yıkadım bişicik kullanmadım arada desitin kullandım ince bir tabaka..
  sık sık bezini açık bırak o da rahat eder pişik de olmaz..
  uni baby dahil tüm ıslak bezlerin halı üzerindeki tüm lekeleri çıkattığını söyleyeyim istersen sen bir kahve dök halina uni baby ile çıkart :=)) sonra benim gibi bir daha kullanmazsın;)
  gittiğin her yerde musluk ararsın..
  sab simplex iyidir biz de kullandık nurse harveys ve sabı dönüşümlü kullandık zaten 2 ay sonra ihtiacın kalmayacak ..
  tatil konusudna ise endişelenme erini 3.5 aylıktı ilk tatile götürdüğümüzde sonra da 5.5 aylık 10 gün çadırda kaldı. kaldı ki güney fransanın mütavazi evinde demir çok rahat edecektir ve sen de :=)) bol dinlenmeler artık size :=))
  ufacık çocuk bizim milletimize göre hep açtır hep üşür hep ne işiniz vardır el kadar bebe ile oralarda!! :=)) takma sen kafana.. öpüyorum ..

 2. SEDA dedi ki:

  Nihancım yazını zevkle okudum yine=)
  Ben de Ayçaya katılıyorum.Her kakasından sonra protexle yıkadık biz poposunu sadece.inanılmaz seviyo Oğuz.O anda gülücükler atarak gidiyoruz banyoya.Sonra bi süre açık bırakıyoruz rahatlıyor.Sana bahsettiğim o karışım kremden sürüyorum ben yıkadıktan sonra.4.Ayımızdayız ve hiç pişik olmadık =)
  2 ay sonra sabmış başka bişimiş ihtiyacın kalmıcak kendiliğinden hallolcak.aynı şey uykuları için de geçerli=)
  Öpüyorum…

 3. Gökçe dedi ki:

  Ben daha doğum beklediğimden bu konuları kıskanıyorum… O yüzden sadece Demir’in tatlılığını şekerliğini yerim diyorum 😀

 4. Eylem dedi ki:

  Nihan harika bilgiler bunlar! Nasıl dikkatle okudum bilemezsin. Ben de ilk fırsatta Duru’nun ilk doktor macerasını yazacağım bloğumda. Bizimki sizinki kadar pozitif değildi ama.. benim kafamı bulandıran çok şey oldu. Belki bir dahaki sefere senin doktorunu deneriz. Emzirme konusunda kafam doktorumuzun bazı önerileri sonucu iyice karıştı. Bana 2 saat altında emzirmememi, aralarda meme istediğinde onu kandırmak için rezene, ıhlamur falan vermemi söyledi.. Klağa korkunç geliyor, uygulamayı düşünmüyorum. Gördüğüm kadarıyla senin doktorda hiç korkmadan rezene çayı vermiş.. Benim bildiğim su da dahil olmak üzere bebeğe verilen bu ekstralar onun daha az içeceği süt anlamına geliyor. Bu konuda tecrübeli annelerin görüşlerini sormak lazım Nurturia’da. Duru ile yaşıt bebeklerin annelerini takip etmek çok keyifli oluyor, her yazıdan yeni bir şey öğreniyor insan. İyi ki varsınız 🙂 sevgiler..

 5. SEDA dedi ki:

  Ben Eylem arkadaşıma bişeyler anlatmak istiyorum 🙂
  Ben de saatle emzirmeye karşıydım.Fakat denemem sonucunda gördüm ki sürekli emzirdiğimde midesinde problem oluştu.Doktor da bana gösterdi taş gibi oldu.Bebeğiniz ilk başta aralıklara tepki gösteriyo ama sonra alışıyor ve en önemlisi geceleri de az uyanmaya başlıyor.Eğer sütünüz yeterliyse doyuyor ve ne kadar aralıkla emziriyosanız o kadar saat uyuyo ve siz de rahat ediyorsunuz.Ben doktora saatli emzirmeyle ilgili şüphelerimi söylediğimde bana şunu söylemişti:Önce sen önemlisin, senin uykun senin ruh sağlığın senin dinçliğin, çünkü sen iyi olursan o iyi olur.Bu sistem de onun için iyi.
  Yine de herkesin yaptığı farklı şeyler var ve eninde sonunda bütün bebekler bi şekilde büyüyo sadece seçim size ve gittiğiniz doktora kalmış oluyo =)

 6. Dido dedi ki:

  Niko, doktor hakkaten bu kadar düzenli mi anlattı yoksa bu yazı senin kategorik çalışan beyninin ürünü mü? Yorum yapan arkadaşlar kusura bakmayın ama Nihan öyle bir yazmış ki sadece onun yazdıkları inandırıcı geliyor. 🙂

 7. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Ayça&Seda-Ya işte o kadar haklısınız ki yıkamayı seçmişsiniz ve memnunsunuz. Pratikte bir sıkıntı yoksa niye böyle der bu kadın? Bu tip ikilemlerden nefret ediyorum. Şimdiki kararım evde su ve pamuk,sokakta Uni Baby. Havalar ısınınca yıkama işine deneyerek karar vereceğim. Demircim alerjiğin önde gideni olduğu için sizler sorun yaşamasanız da belki biz yaşayabiliriz. Sedacım aynı sebepten eczane karışımı pişik kremlerine cesaret edemiyorum.
  @Gökçe-1 ay sonra konuşuyor olacağız senle bunları, sen şimdilik fotolarla idare ediver. Hem dün haberleşemedik belki de Çınar şu anda kucağında olablir 🙂

 8. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Eylem-Duru’nun doktor macerasını merakla bekliyorum. Saatle emzirme konusunda da yorum yaptı bak yazmayı unutmuşum iyi ki hatırlattın. Saati filan unut, gerçekten aç olduğunu belirten hareketler yapıyorsa, süreki aranıyorsa, ağzını açıp havaları emiyorsa hemen emzir dedi. Bu arada elini, parmağını,emziği verip cok cok emdiğini görüp bu aç diye düşünme dedi. Emme bir reflekstir aç tok farketmez hep emer bebekler dedi. Seda’nın söylediklerinin de doğruluk payı var tabii ki ama bebeğini gözleyerek bu süreyi kendini ve bebeğini kasmadan açabileceğini göreceksin. Yani en azından bizde öyle oldu. Rezene konusuna gelince Nurturia’da sordun mu bilmiyorum ama doktorum onu mecbur kalırsan ve kötüyse ver dedi, şimdilik hiç yapmadım. Emilmemiş tek memeden 60 cc süt sağıyorum. İki meme emdiğinde 100 cc civarı içitiğini tahmin ediyorum. Huysuz olduğu günlerde 10-15 cc süt yerine rezene içmesinde bence bir mahsur yok ama yine de soralım tabi. Ben senden başka sadece 1 blog daha takip ediorum Demir’le yaşıt, başka kimler var bana da gönerir misin? Kesinlikle süper oluyor.

 9. Meraklının Annesi dedi ki:

  @Dido-Kadın Alman ekolü. Bu sırayla anlattı, anlattıkça önündeki kağıda tik attı. Kafası benim gibi çalışıyor demek ki 🙂 Ben sordukça da not aldı. Son 2 madde benim sorum diğerleri onun anlattıkları.

 10. Ayça dedi ki:

  bebeğiniz istedikçe emzirin sevgili arkadaşlarım:=) 3 saatten fazla uyutmayın aç kalmasın yeter.. attachment parentingi de uygulayın okuyun araştırın..
  bebeğin yeri annenin göğsü :=) bol bol hem de..
  sonra özlersiniz benden söylemesi..
  bir bebeğim daha olsa hep emzirirdim ki hep emzirdim erini de..
  saate takılmayın kitaplaratakılmayın bebeğinize bakın .. o size hepsini söyleyecek inanan bana sadecedoğru bakmayı öğrenin..
  bir de benim başucu kitabım OSHO çocuk . çevirisi kötü dili kötü ama anlıyorsunuz lütfen okuyun .=)
  hoşunuza gitmeyebilir bilmiyorum .. ama yine de bir deneyin..
  sizi seviyorum güzel anneler :=)

 11. Meraklının Annesi dedi ki:

  Ayca henüz 60 sayfa okudum gayet başarılı 🙂
  Emzirme için hala doktorun değil Beyhan Hemsire’nin söyledikleri aklımda! Bence o kitap yazmalı ‘Emzirmede Beyhan Metodu’ nasıl 😛

 12. Gaye dedi ki:

  Nihanım sen gene kitap gibi yazmışsın herşeyi 🙂
  zamanı gelince dönüp bunları tekrar okumak lazım 🙂
  bir de şu okuduğun kitaplarmış vs hepsini saklarsın sen di mi 🙂
  benimki de laf, sen dosyalarsın bile 🙂

 13. Ayça dedi ki:

  biliyorsun o kadar uzun uzun sadece anne sütünün kayanğıdır beyhan:=)

 14. meltem dedi ki:

  deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim..şimdiden epey yararı oluyor :))) sizi tanımak güzel 🙂

 15. Fatma dedi ki:

  Merhaba
  Sap simplex her emdiğindemi 15 damla verilecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by WordPress | Designed by: seo company | Thanks to seo services, seo company and seo company